Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2005
Jakie ogrzewanie dla alergika?
Centralne ogrzewanie jest jedną z podstawowych instalacji, bez których nie wyobrażamy sobie życia. O tym, jaki system zastosujemy w swoim domu decyduje cena, komfort użytkowania, walory wizualne... Dla alergika najważniejsze jest jednak, który rodzaj ogrzewania jest dla niego najlepszy. Który wybrać?Grzejniki przekazują ciepło na drodze promieniowania i konwekcji. Konwekcja...

Centralne ogrzewanie jest jedną z podstawowych instalacji, bez których nie wyobrażamy sobie życia. O tym, jaki system zastosujemy w swoim domu decyduje cena, komfort użytkowania, walory wizualne... Dla alergika najważniejsze jest jednak, który rodzaj ogrzewania jest dla niego najlepszy. Który wybrać?

Grzejniki przekazują ciepło na drodze promieniowania i konwekcji. Konwekcja – inaczej: ruch ogrzanego powietrza w pomieszczeniu – jest odpowiedzialna za wzbijanie kurzu z podłogi, co jest zjawiskiem niekorzystnym dla alergika. Grzejnik ogrzewa otaczające go powietrze. Ciepłe powietrze, jako lżejsze, unoszone jest do góry, a na jego miejsce napływa od dołu chłodniejsze. Promieniowanie natomiast polega na przekazywaniu ciepła w postaci fal elektromagnetycznych.

Grzejnik oddający ciepło na drodze promieniowania ogrzewa nie powietrze, tylko powierzchnie (np. meble, ściany, człowieka, który znajduje się w pomieszczeniu). Powietrze ogrzewa się w sposób pośredni – od ścian i sprzętów. Jaki będzie udział procentowy poszczególnych typów przekazywania ciepła, zależy od rodzaju ogrzewania.

Tradycyjne grzejniki, montowane na ścianie, oddają ciepło przede wszystkim przez konwekcję, w mniejszym stopniu na drodze promieniowania. Ogrzewanie płaszczyznowe – w którym grzejnikiem jest płaszczyzna podłogi, ściany lub sufitu – przekazuje większość ciepła przez promieniowanie.

Jakie jeszcze argumenty warto wziąć pod uwagę, wybierając rodzaj ogrzewania?

Przy temperaturze powierzchni grzewczej wyższej niż 60°C rozpoczynają się procesy suchej destylacji pyłów organicznych i przypiekanie ich na powierzchniach grzejników. Produkty tych procesów (np. amoniak) drażnią błony śluzowe nosa, dając bardzo nieprzyjemne odczucie suchości w ustach, zwłaszcza w okresach mrozu. Dlatego w domu alergika należy tak zaprojektować instalację c.o., żeby nie została przekroczona podana powyżej temperatura.

 

Iwona Małkowska
Pobierz wersję pdf: Jakie ogrzewanie?
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny