Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2005
Jakie ogrzewanie dla alergika?
Centralne ogrzewanie jest jedną z podstawowych instalacji, bez których nie wyobrażamy sobie życia. O tym, jaki system zastosujemy w swoim domu decyduje cena, komfort użytkowania, walory wizualne... Dla alergika najważniejsze jest jednak, który rodzaj ogrzewania jest dla niego najlepszy. Który wybrać?Grzejniki przekazują ciepło na drodze promieniowania i konwekcji. Konwekcja...

Centralne ogrzewanie jest jedną z podstawowych instalacji, bez których nie wyobrażamy sobie życia. O tym, jaki system zastosujemy w swoim domu decyduje cena, komfort użytkowania, walory wizualne... Dla alergika najważniejsze jest jednak, który rodzaj ogrzewania jest dla niego najlepszy. Który wybrać?

Grzejniki przekazują ciepło na drodze promieniowania i konwekcji. Konwekcja – inaczej: ruch ogrzanego powietrza w pomieszczeniu – jest odpowiedzialna za wzbijanie kurzu z podłogi, co jest zjawiskiem niekorzystnym dla alergika. Grzejnik ogrzewa otaczające go powietrze. Ciepłe powietrze, jako lżejsze, unoszone jest do góry, a na jego miejsce napływa od dołu chłodniejsze. Promieniowanie natomiast polega na przekazywaniu ciepła w postaci fal elektromagnetycznych.

Grzejnik oddający ciepło na drodze promieniowania ogrzewa nie powietrze, tylko powierzchnie (np. meble, ściany, człowieka, który znajduje się w pomieszczeniu). Powietrze ogrzewa się w sposób pośredni – od ścian i sprzętów. Jaki będzie udział procentowy poszczególnych typów przekazywania ciepła, zależy od rodzaju ogrzewania.

Tradycyjne grzejniki, montowane na ścianie, oddają ciepło przede wszystkim przez konwekcję, w mniejszym stopniu na drodze promieniowania. Ogrzewanie płaszczyznowe – w którym grzejnikiem jest płaszczyzna podłogi, ściany lub sufitu – przekazuje większość ciepła przez promieniowanie.

Jakie jeszcze argumenty warto wziąć pod uwagę, wybierając rodzaj ogrzewania?

Przy temperaturze powierzchni grzewczej wyższej niż 60°C rozpoczynają się procesy suchej destylacji pyłów organicznych i przypiekanie ich na powierzchniach grzejników. Produkty tych procesów (np. amoniak) drażnią błony śluzowe nosa, dając bardzo nieprzyjemne odczucie suchości w ustach, zwłaszcza w okresach mrozu. Dlatego w domu alergika należy tak zaprojektować instalację c.o., żeby nie została przekroczona podana powyżej temperatura.

 

Iwona Małkowska
Pobierz wersję pdf: Jakie ogrzewanie?
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje