Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2018
Oświetlenie salonu

Oświetlenie w domu to element oczywisty, dający wrażenie, że mamy nad wszystkim pełną kontrolę. Z drugiej strony - niczym lampki na choince - wprowadza pierwiastek magii i tajemnicy.

SERCE SALONU

Oprawy oświetleniowe to chyba najwdzięczniejsze elementy wyposażenia. Wybieranie ich może sprawiać prawdziwą przyjemność. Przypomina trochę dobieranie klejnotów do kreacji, które dodają blasku całości.

Niemniej jednak oświetlenie ma konkretne zadanie do spełnienia. Bez niego nie obejdzie się żadne pomieszczenie w domu, a szczególnie salon, przy którym zazwyczaj liczymy także na to, że oświetlenie uporządkuje jego kompozycję. W istocie tak właśnie się dzieje, co najlepiej widać w sytuacji, gdy nie rezygnujemy z centralnego źródła światła, czyli żyrandola zawieszonego mniej więcej w centrum pomieszczenia. Jeśli wnętrze jest wysokie i duże, możemy decydować się na śmiały, efektowny model.

Trudniej poszaleć, gdy salon nie należy do największych. W każdym przypadku z pomocą przychodzi matematyka. By określić, jakiej wielkości żyrandol pasuje do salonu, możemy posłużyć się wyliczeniem: szerokość i długość pomieszczenia (np. 300 i 450 cm) trzeba podzielić przez 30. Otrzymane liczby dodać, a sumę pomnożyć przez 2,5. Wynik to jednocześnie szerokość żyrandola mierzona w centymetrach. Jeśli to zrobimy, spokojnie możemy iść na zakupy, a także zastanawiać się nad dodatkowym oświetleniem bocznym.

fot. LAFAKTORIA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny