Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2018
Planujemy przestrzeń dzienną

Dawniej był najokazalszym pomieszczeniem w pałacu lub dworze. Dziś salon jest nieodłącznym elementem domów i mieszkań w bloku. Stracił nieco na dekoracyjności, za to zyskał nowe funkcje. Czy można go dobrze zaprojektować?

GOTOWY NA WSZYSTKO

Planowanie salonu nie należy do najprostszych, choć wydaje się mniejszym wyzwaniem niż urządzanie kuchni. Decyzje dotyczące doboru i rozmieszczenia elementów wyposażenia musimy uzależnić od wielu czynników - m.in. wielkości salonu, jego usytuowania względem innych pomieszczeń i dodatkowych funkcji, jakie mu przydzielimy. Jeśli stanowi część dużego domu, nie musi wypadać z tradycyjnej roli - nadal może być miejscem reprezentacyjnym, w którym gromadzi się rodzina oraz goście. To znacznie upraszcza dobór mebli.

W niedużym mieszkaniu, salon ma spełniać różne funkcje. Tu wypoczywa rodzina w ciągu dnia, więc przydadzą się wygodne meble wypoczynkowe i szafka pod telewizor. Nie obejdzie się bez funkcjonalnego stolika lub ławy, zwłaszcza że od czasu do czasu zaprosimy tu gości. A jeśli salon to także gabinet? Konieczne staje się biurko o lekkiej, mało biurowej formie, która nie zniszczy koncepcji stylistycznej miejsca. Niekiedy salon zamienia się w sypialnię.

To wyzwanie przede wszystkim dla kanapy. Musi być ona nie tylko gotowa na intensywną eksploatację, ale też oferować, po rozłożeniu, miejsce do spania, a przy okazji także schowek na pościel. Wybór takiej kanapy niełatwy. Dlaczego? Choć meble są coraz ładniejsze i doskonalsze, wciąż konieczność zastosowania funkcjonalnych rozwiązań i ograniczenia rozmiarów zmusza projektantów do kompromisów. Z tego powodu rozkładanym meblom może czasem brakować lekkości i finezji. Trudniej też dopasować funkcjonalny model do salonu pod względem stylu.

fot. QUICK-STEP

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny