Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2017
Wymiana okien

W domach budowanych 20–25 lat temu najczęściej montowano okna plastikowe pierwszej generacji, o parametrach znacznie odbiegających od aktualnych wymagań, a zużycie eksploatacyjne jeszcze je pogorszyło. Choć formalnie nie musimy wymieniać ich na nowe, to warto brać to pod uwagę jeśli zależy nam na wysokiej ciepłochronności domu, czy też planujemy pewne zmiany funkcjonalne, albo i tak chcemy wyremontować lub docieplić elewację.

Na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku wymagania dotyczące ciepłochronności stawianych domów były znacznie łagodniejsze niż obecnie, co sprawia, że budynki takie mogą mieć nawet dwukrotnie większe zapotrzebowanie na ciepło niż stawiane teraz. Znaczący udział w stratach ciepła ma ucieczka energii przez stare okna z powodu ich niskiej termoizolacji i nieszczelności spowodowane deformacją profili okiennych oraz zużyciem uszczelek.

 

Produkowane wówczas okna z PVC wchodziły dopiero na polski rynek, a ich jakość i sposób montażu pozostawiały często wiele do życzenia. Po latach ujawniają się więc wszelkie wady materiałowe i wykonawcze, które kwalifikują takie okna do wymiany. Nie bez znaczenia jest też ich ograniczona funkcjonalność w porównaniu ze współczesnymi oknami i podniszczony wygląd. Na uszkodzenia szczególnie narażone są okna montowane od strony silnego nasłonecznienia, gdyż promienie UV niszczą powierzchnię, a duże zmiany temperatury sprzyjają deformacji profili.

Jakie okno zamontować?

Producenci okien wprowadzają nowe kształty ram okiennych, zwiększają paletę ich kolorów i faktury przy jednoczesnym podwyższeniu ich trwałości. Wiele firm w swojej ofercie ma również szeroki asortyment opcjonalnego wyposażenia okien w zabezpieczenia antywłamaniowe, elementy wentylacyjne, chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem, czy hałasem.

 

Profile. W profilach z PVC największy wpływ na ich ciepłochronność ma głębokość profili, a nie – jak się powszechnie sądzi – liczba komór. Ponadto o izolacyjności termicznej ramy okiennej decyduje materiał, z którego wykonane są wzmocnienia niezbędne dla zapewnienia odpowiedniej sztywności profili. Większość okien PVC wzmacniana jest stalą, ale dostępne są okna, w których zastąpiono ją kompozytem poliestrowo-szklanym dodatkowym wypełnieniem termoizolacyjną pianą poliuretanową. Rozwiązanie to pozwoliło znacznie obniżyć wartość współczynnika przenikania ciepła ramy okiennej. Oprócz przewodności cieplnej istotną cechą profilu okiennego jest jego sztywność. Profile mogą być klasy A, B lub C.

 

Oznacza to, że ścianki konstrukcyjne mogą mieć 2,8 mm grubości (klasa A), ale i poniżej 2,5 mm (klasa C), co wpływa na statykę, wytrzymałość stolarki i możliwości konstrukcyjne, przede wszystkim w dużych oknach. Wszystkie profile PVC wymagają dodatkowego usztywnienia w postaci zbrojenia. Zgodnie z zaleceniami powinno się stosować zbrojenie z kształtowników stalowych o grubości min. 1,5 mm, ale w niektórych tanich oknach montuje się wzmocnienia o grubości 1,0 mm.

Cezary Jankowski
fot. Soudal

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny