Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2017

Wymiana okien

W domach budowanych 20–25 lat temu najczęściej montowano okna plastikowe pierwszej generacji, o parametrach znacznie odbiegających od aktualnych wymagań, a zużycie eksploatacyjne jeszcze je pogorszyło. Choć formalnie nie musimy wymieniać ich na nowe, to warto brać to pod uwagę jeśli zależy nam na wysokiej ciepłochronności domu, czy też planujemy pewne zmiany funkcjonalne, albo i tak chcemy wyremontować lub docieplić elewację.

Na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku wymagania dotyczące ciepłochronności stawianych domów były znacznie łagodniejsze niż obecnie, co sprawia, że budynki takie mogą mieć nawet dwukrotnie większe zapotrzebowanie na ciepło niż stawiane teraz. Znaczący udział w stratach ciepła ma ucieczka energii przez stare okna z powodu ich niskiej termoizolacji i nieszczelności spowodowane deformacją profili okiennych oraz zużyciem uszczelek.

 

Produkowane wówczas okna z PVC wchodziły dopiero na polski rynek, a ich jakość i sposób montażu pozostawiały często wiele do życzenia. Po latach ujawniają się więc wszelkie wady materiałowe i wykonawcze, które kwalifikują takie okna do wymiany. Nie bez znaczenia jest też ich ograniczona funkcjonalność w porównaniu ze współczesnymi oknami i podniszczony wygląd. Na uszkodzenia szczególnie narażone są okna montowane od strony silnego nasłonecznienia, gdyż promienie UV niszczą powierzchnię, a duże zmiany temperatury sprzyjają deformacji profili.

Jakie okno zamontować?

Producenci okien wprowadzają nowe kształty ram okiennych, zwiększają paletę ich kolorów i faktury przy jednoczesnym podwyższeniu ich trwałości. Wiele firm w swojej ofercie ma również szeroki asortyment opcjonalnego wyposażenia okien w zabezpieczenia antywłamaniowe, elementy wentylacyjne, chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem, czy hałasem.

 

Profile. W profilach z PVC największy wpływ na ich ciepłochronność ma głębokość profili, a nie – jak się powszechnie sądzi – liczba komór. Ponadto o izolacyjności termicznej ramy okiennej decyduje materiał, z którego wykonane są wzmocnienia niezbędne dla zapewnienia odpowiedniej sztywności profili. Większość okien PVC wzmacniana jest stalą, ale dostępne są okna, w których zastąpiono ją kompozytem poliestrowo-szklanym dodatkowym wypełnieniem termoizolacyjną pianą poliuretanową. Rozwiązanie to pozwoliło znacznie obniżyć wartość współczynnika przenikania ciepła ramy okiennej. Oprócz przewodności cieplnej istotną cechą profilu okiennego jest jego sztywność. Profile mogą być klasy A, B lub C.

 

Oznacza to, że ścianki konstrukcyjne mogą mieć 2,8 mm grubości (klasa A), ale i poniżej 2,5 mm (klasa C), co wpływa na statykę, wytrzymałość stolarki i możliwości konstrukcyjne, przede wszystkim w dużych oknach. Wszystkie profile PVC wymagają dodatkowego usztywnienia w postaci zbrojenia. Zgodnie z zaleceniami powinno się stosować zbrojenie z kształtowników stalowych o grubości min. 1,5 mm, ale w niektórych tanich oknach montuje się wzmocnienia o grubości 1,0 mm.

Redakcja BudujemyDom
fot. Soudal

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!