Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2017
Ocieplenie ścian, podłóg i dachu

Dom energooszczędny przede wszystkim musi być szczelny i ciepły – zużywać jak najmniej energii do ogrzewania i wentylacji i akumulować tę pozyskaną od słońca. Aby tak było, przegrody – ściany, podłogi, dach – muszą być solidnie ocieplone, a okna, drzwi i brama garażowa mieć niski współczynnik przenikania ciepła. W artykule tym skupimy się na zasadach i doborze grubości ocieplenia przegród zgodnie z warunkami energooszczędnego budowania i wymogami NFOŚiGW dotyczącymi dopłat do kredytów na takie budynki.

Obecnie większość nowych domów powstaje jako murowane, z dwuwarstwowymi przegrodami. Nieco mniej popularne są ściany jedno- i trójwarstwowe. Domy z bali stawiane są głównie przez amatorów drewna we wnętrzach. Dużą popularnością w budownictwie energooszczędnym cieszą się konstrukcje szkieletowe, które umożliwiają wykonania ścian o niewielkiej grubości, ale bardzo dobrej izolacyjności termicznej, bo ocieplenie wypełnia cały przekrój ściany. Dla odmiany ściany trójwarstwowe, ze ścianą osłonową np. z klinkieru, są wyjątkowo trwałe i przez cały okres eksploatacji nie wymagają odnawiania, malowania itp. Technologie prefabrykowane wybierane są natomiast przez inwestorów, którzy nie obawiają się nowości i którym zależy na szybkim tempie prac.

 

Każdy budujący może dopasować sposób wznoszenia ścian do swych preferencji, bowiem w kwestii doboru technologii i materiałów do budowy domów energooszczędnych nie ma żadnych ograniczeń. Jedynym kryterium jest niski współczynnik przenikania ciepła (tabelka na następnej stronie) i brak mostków termicznych. Podobne zasady dotyczą dachu i podłóg. Tu też nie ma żadnych ograniczeń. Materiał pokryciowy, zarówno dachu jak i posadzki, możemy wybrać dowolny, ważne by dach i podłoga (zwłaszcza ta na gruncie) miały odpowiednio grube ocieplenie i były zabezpieczone przed wilgocią.

 

Materiały, z których ma być wzniesiony budynek określone są w projekcie. W przypadku domu energooszczędnego, większość inwestorów decyduje się na projekt indywidualny i wspólnie z architektem konsultują wszystkie kwestie. Współpraca jest niezbędna, bo konstrukcja budynku oraz jego parametry są wyliczane dla konkretnych materiałów. Chcąc mieć pewność, że budynek będzie spełniał wymogi energooszczędności, nie można już podczas budowy niczego samodzielnie zmieniać, zwłaszcza jeśli planujemy ubiegać się o dofinansowanie.

 

Zanim jednak podejmiemy ostateczne decyzje, warto dowiedzieć się, jakie parametry ścian są najistotniejsze i czym rozmaite technologie się charakteryzują.

Joanna Dąbrowska
fot. Isover

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny