Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2017
Taras na gruncie

Budowa w toku, a Państwo nadal nie macie pomysłu na taras? Nie wiecie, czy wybrać betonową płytę i okładzinę z ceramiki czy kostkę na gruncie? A może lepsze byłoby drewno? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w przypadku najpopularniejszych rozwiązań i ile to może kosztować.

Niektóre decyzje związane z tarasem podejmuje się już na etapie wybierania projektu domu. Postanawiamy wówczas, gdzie go ulokujemy – z której strony budynku i od jakiej strony świata. Co ma znaczenie, bo na takim położonym od wschodu najprzyjemniej będzie rano. Jeśli chcemy jeść na nim kolacje, najlepiej zaplanować go od zachodu. Na tarasie od południa w czasie upałów przez większość dnia nie da się wytrzymać, a ten od północy prawie zawsze będzie w cieniu, co też nie jest specjalnie przyjemne.

 

Trzeba pamiętać, w naszym klimacie z tarasu da się korzystać przez pięć miesięcy w roku – o ile nie pada deszcz i gdy słońce nie grzeje zbyt mocno. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest taras w podcieniu albo częściowo zadaszony. Na wariant z wcięciem w bryle budynku można się zdecydować tylko przed rozpoczęciem budowy. Na zadaszenie także później, ale należy sprawdzić, czy w przylegającym do niego pomieszczeniu nie będzie za ciemno i czy daszek nie zepsuje bryły domu. Ewentualnie można wybrać rozkładaną markizę. To mniejsza ingerencja w wygląd budynku, ale markiza wymaga obsługi.

 

Przeważnie, jako miejsce odpoczynku, taras planuje się przy salonie. Ale większość inwestorów chciałaby na nim spożywać posiłki, podejmować gości czy choćby pić kawę w sobotni poranek. Dlatego, aby nie biegać za daleko z talerzami, taras powinien być jak najbliżej kuchni.

Janusz Werner
fot. Jadar

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny