Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2017
Wanny z hydromasażem

Współczesne modele wanien z hydromasażem można traktować jako domowe SPA. Producenci wyposażyli je w zaawansowane technologicznie funkcje, zarówno dotyczące samej hydroterapii, jak i łatwiejszej obsługi oraz pielęgnacji urządzenia. Już nie musimy obawiać się, że skomplikowany osprzęt wanny stanie się wylęgarnią grzybów czy szkodliwych drobnoustrojów, ani że przysporzy nam dodatkowych obowiązków związanych z czyszczeniem. Potwierdzają to komentarze naszych Czytelników.

Do wanien z hydromasażem musimy zapewnić sporą ilość ciepłej wody, ponieważ uruchamiają się one dopiero po zakryciu wszystkich dysz. Do modeli mniejszych zwykle trzeba wlać 150–450 l, do większych nawet 1000 l. Pojemność można nieco zmniejszyć, wybierając niecki płytsze (np. o głębokości 40, nie 70 cm, choć te wyższe mają dysze do masowania karku), z pochylonymi ścianami, z profilowanym dnem (np. pod kolanami), z dnem zwężanym w okolicy nóg, z półkami. Przy hydromasażu w wannie zasadnicze znaczenie ma pojemność zasobnika c.w.u. Kocioł grzewczy z małym zasobnikiem raczej się nie sprawdzi, a jeśli naszą ciepłą wodę przygotowuje model przepływowy kotła, szybkość napełnienia wanny zależy od jego mocy w trybie przygotowania c.w.u.

 

Żadnego problemu z nagromadzeniem stosownej ilości c.w.u. nie będą mieć natomiast właściciele domów z instalacją solarną, bowiem jej zasobniki mają pojemność co najmniej 200–300 l. Hydromasaż i instalacja solarna to bardzo pożądany duet, zważywszy na koszt ogrzania wody. Jeżeli kolektory słoneczne przez ponad pół roku ogrzewają wodę użytkową prawie za darmo, możemy często cieszyć się walorami hydroterapii. A jeśli na dodatek zawczasu pomyśleliśmy o zamontowaniu przydomowej oczyszczalni ścieków (niestety, nie na każdym terenie jest to możliwe), także koszty odprowadzenia ścieków są znikome.

 

Zakup wanny z hydromasażem powinni dobrze przemyśleć właściciele tych budynków, w których ścieki odprowadzane są do szamba. Częste zażywanie kąpieli może narazić ich na konieczność wywożenia ścieków nawet co 2 tygodnie, i tym samym na wysokie opłaty, gdyż jednorazowa usługa wywozu ścieków (przy 10 m3) to aktualnie wydatek od 110 zł do 280 zł.

Lilianna Jampolska
fot. Sanplast

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny