Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2017
Osprzęt elektroinstalacyjny

Osprzęt elektroinstalacyjny, dzięki któremu możemy korzystać z instalacji elektrycznej, jest niezbędny w każdym domu. Dobrze przemyślmy, jaką ma pełnić funkcję – bo oprócz standardowych gniazd i łączników, znajdziemy szereg innych rozwiązań – gdzie powinien być zlokalizowany oraz jaka stylistyka najlepiej będzie pasować do naszych wnętrz.

W wystroju pomieszczeń dużą rolę odgrywa detal. Osprzęt elektroinstalacyjny (czyli przede wszystkim gniazda i łączniki elektryczne) – niegdyś ukrywany – dziś wysuwa się niekiedy na pierwszy plan. Ma nowoczesne wzornictwo i może pełnić rolę stylowej dekoracji. Producenci oferują rozmaite rozwiązania – zarówno osprzęt o standardowym wyglądzie i funkcjach, jak i urządzenia dizajnerskie czy zaawansowane technologicznie.

 

Osprzęt kupuje się przeważnie raz na kilkanaście lat – niska cena nie powinna być zatem głównym kryterium wyboru. Zainwestujmy w wyroby renomowanych firm, które cechuje trwałość i bezawaryjność. Zwróćmy także uwagę na to, czy w zestawie z danym produktem znajdują się wszystkie elementy montażowe – mechanizm, dopasowana do niego ramka, zaczepy itp.

TO, CO WIDOCZNE

Liczbę i rozmieszczenie gniazd oraz łączników określa się już na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Aby jak najlepiej rozlokować osprzęt, warto mieć opracowany plan zagospodarowania poszczególnych wnętrz – ustawienia sprzętów domowych, mebli itd.

Małgorzata Kolmus
fot. Ospel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny