5 sposobów na… Elewacje

5 sposobów na… Elewacje

Elewacja to wizytówka każdego domu, widoczna już na pierwszy rzut oka. Ponieważ stale jest wystawiona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, powinna być nie tylko estetyczna, ale także trwała, odporna na wilgoć, mróz oraz silne nasłonecznienie.

O sposobie wykończenia i kolorystyce elewacji należy pomyśleć już na etapie projektowania domu, bowiem parametry te są zawarte w projekcie budynku. Pod uwagę należy wziąć nie tylko osobiste preferencje, koszty i to, by elewacja komponowała się z otoczeniem budynku. Wybór materiału wykończeniowego na ściany zewnętrzne w dużej mierze zależy od tego, jak wykonane są przegrody (patrz ramka: W zależności od konstrukcji ścian).

 

Spośród wielu dostępnych na rynku rozwiązań, największą popularnością cieszą się elewacje tynkowane. To pierwszy wybór w przypadku ścian jedno- i dwuwarstwowych. Ściany trójwarstwowe wykańczane są z kolei przeważnie cegłą. Ostatnio bardzo modne są okładziny z drewna i rozmaite płytki elewacyjne, dzięki którym można uzyskać bardzo ciekawe efekty. Swoich zwolenników ma też ponadczasowy kamień.

 

Poniżej przedstawiamy 5 popularnych propozycji wykończenia elewacji.

Norbert Skupiński
fot. Lakma

Pozostałe artykuły z tego numeru
Montaż wentylacji naokiennej z rekuperatorem
Jeżeli poddasze istniejącego budynku chcemy wyposażyć w wentylację z odzyskiem ciepła, a nie chcemy układać przewodów wentylacyjnych (jest to dość kłopotliwe w użytkowanych wnętrzach), możemy zamontować na oknach połaciowych wentylację z rekuperatorem.
Montaż wentylacji naokiennej z rekuperatorem
Montaż okna dachowego
Solidny montaż okna w dachu decyduje o jego szczelności i prawidłowej eksploatacji. W opakowaniu produktu znajduje się dokładna instrukcja, pozwalająca nawet osobom nie będącym specjalistami na prawidłowe osadzenie skrzydła w konstrukcji dachu. Niemniej jednak najlepiej zlecić te prace dekarzom układającym pokrycie.
Montaż okna dachowego
Montaż rolety wewnętrznej
Nadmiar słońca wpadającego do wnętrz przez okna bywa uciążliwy, przegrzewa pomieszczenia, przeszkadza w oglądaniu telewizji itp. Niezbędne są więc wszelkiego rodzaju osłony przeciwsłoneczne, np. wewnętrzne rolety plisowane, które można zamontować samodzielnie.
Montaż rolety wewnętrznej
Ścianki działowe z płyt g-k
Szkieletowe ścianki działowe możemy postawić niemal w każdym pomieszczeniu, pod warunkiem, że nie jest narażone na zalewanie, a wilgotność powietrza w nim nie przekracza 70%.
Ścianki działowe z płyt g-k
Wymiana okien
W domach budowanych 20–25 lat temu najczęściej montowano okna plastikowe pierwszej generacji, o parametrach znacznie odbiegających od aktualnych wymagań, a zużycie eksploatacyjne jeszcze je pogorszyło. Choć formalnie nie musimy wymieniać ich na nowe, to warto brać to pod uwagę jeśli zależy nam na wysokiej ciepłochronności domu, czy też planujemy pewne zmiany funkcjonalne, albo i tak chcemy wyremontować lub docieplić elewację.
Wymiana okien
Wymiana kotła gazowego na nowy
Nie sama wymiana starego kotła na nowy, ale zakres ewentualnych prac, które trzeba wykonać przy tej okazji, decyduje na ile kłopotliwa będzie ta inwestycja. A może zechcemy w ogóle przenieść kocioł w inne miejsce?
Wymiana kotła gazowego na nowy
Okucia okienne
To jeden z trzech podstawowych – obok profilu i przeszklenia – elementów okna. Niewidoczny, ale ważny. Inwestor nie musi mieć wiedzy o okuciach w małym palcu, jednak byłoby dobrze, gdyby wiedział, gdzie je znajdzie i jakie są ich zadania.
Okucia okienne
Porównanie 30 modeli rolet zewnętrznych i markiz
Zaczęła się wiosna, warto więc pomyśleć o zakupie markiz i rolet zewnętrznych, które zapewnią przyjemny cień w słoneczne dni. Czym się kierować przy ich wyborze? Na jakie dodatkowe wyposażenie się zdecydować? Odpowiedzi znajdują się w poniższym tekście, rozbudowanym o zestawienie kilkudziesięciu produktów z aktualnej oferty rynkowej.
Porównanie 30 modeli rolet zewnętrznych i markiz
Impregnaty do drewna
Dostępność, prostota obróbki i doskonałe właściwości sprawiły, że drewno od wieków wykorzystywane jest do budowy domów i elementów małej architektury. Stanowi ono jednak coś więcej niż budulec. To materiał z duszą – piękny, naturalny, przyjemny w dotyku. Aby służył nam przez lata, musimy o niego dbać – regularnie impregnować.
Impregnaty do drewna
Taras na gruncie
Budowa w toku, a Państwo nadal nie macie pomysłu na taras? Nie wiecie, czy wybrać betonową płytę i okładzinę z ceramiki czy kostkę na gruncie? A może lepsze byłoby drewno? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w przypadku najpopularniejszych rozwiązań i ile to może kosztować.
Taras na gruncie
System alarmowy
Nie ma zabezpieczeń absolutnie pewnych, bo i do bankowego skarbca czasem udaje się włamać. Jednak dobry, rozbudowany system alarmowy będzie dla złodziei taką przeszkodą, że mało który w ogóle spróbuje ją sforsować.
System alarmowy
Osprzęt elektroinstalacyjny
Osprzęt elektroinstalacyjny, dzięki któremu możemy korzystać z instalacji elektrycznej, jest niezbędny w każdym domu. Dobrze przemyślmy, jaką ma pełnić funkcję – bo oprócz standardowych gniazd i łączników, znajdziemy szereg innych rozwiązań – gdzie powinien być zlokalizowany oraz jaka stylistyka najlepiej będzie pasować do naszych wnętrz.
Osprzęt elektroinstalacyjny
Ogrzewanie podłogowe
Podstawowym argumentem za ogrzewaniem podłogowym jest korzystniejszy niż przy grzejnikach rozkład temperatury we wnętrzach. W eksploatacji wodna podłogówka może być tańsza od instalacji grzejnikowej, ale wybudowanie domu, który da się ogrzać wyłącznie w ten sposób, jest droższe. Podłogówkę elektryczną, ze względu na cenę prądu, stosuje się raczej w pojedynczych pomieszczeniach w budynkach remontowanych.
Ogrzewanie podłogowe
Pompy ciepła
Od kilku lat popularność pomp ciepła przygotowujących c.w.u. szybko rośnie. Dzięki nim można uzyskać ciepłą wodę 3–4 razy taniej, niż używając prądu, a same urządzenia są niezbyt drogie i bardzo łatwe do zainstalowania. Nie można jednak bezkrytycznie wierzyć sprzedawcom, dlatego radzimy, czym się kierować przy wyborze.
Pompy ciepła
Okna dachowe
W większości nowo budowanych domów montowane są okna w połaci dachu. Mają one uniwersalne zastosowanie, a oferta sprzedażowa jest dziś bardzo bogata. Producenci okien oferują też dopasowane do nich akcesoria, dające ochronę przed słońcem czy owadami.
Okna dachowe
Podłogi i posadzki
Wykonanie podłóg i posadzek wymaga dużej wiedzy technicznej, doświadczenia i staranności. Niestety, nawet niektórym fachowcom zdarzają się błędy, które mogą mieć wpływ nie tylko na estetykę budynku, ale także skutkować poważniejszymi uszkodzeniami. W niniejszym artykule przedstawiamy najczęściej popełniane błędy podczas wykonywania tych prac.
Podłogi i posadzki
Kolektory słoneczne czy ogniwa fotowoltaiczne?
Budowanie domu to w dużej mierze sztuka dokonywania wyborów. Tym razem w naszym ringu zestawiamy dwa sposoby pozyskiwania energii odnawialnej – kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. Różni je wiele, to zupełnie inne systemy. Łączy je jednak uzależnienie ilości uzyskiwanej energii od intensywności promieniowania słonecznego.
Kolektory słoneczne czy ogniwa fotowoltaiczne?
5 sposobów na… Wykończenie ścian wewnętrznych
Popularna farba, ponadczasowa tapeta, a może nowoczesny beton architektoniczny? Sposobów na wykończenie ścian wewnętrznych jest wiele. Wybór zależy nie tylko od naszego gustu i zasobności portfela, ale także od tego, w jakim stanie są ściany.
5 sposobów na… Wykończenie ścian wewnętrznych
Pokrycia i rynny
Wybór pokrycia dachowego jest prosty i przyjemny. Rozmaite materiały łatwo porównać, obejrzeć na dachu, wziąć do ręki w składzie budowlanym. Ograniczeń nie ma zbyt wiele – czasami upragnionego pokrycia nie da się zastosować, bo spadek dachu jest zbyt mały, niekiedy dachówki okazują się być za ciężkie dla wzniesionej już więźby.
Pokrycia i rynny
Konstrukcja dachu
Zazwyczaj inwestor ma swoją wizję dachu – np. wie, że będzie spadzisty i pokryty czerwoną dachówką. Interesuje go jednak głównie to, co widać. Ukryta pod pokryciem konstrukcja obchodzi go mniej – a to właśnie ona ma zasadniczy wpływ na trwałość dachu i bezpieczeństwo domowników.
Konstrukcja dachu
Wentylacja koniecznie z rekuparatorem
Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła to jeden z najważniejszych elementów energooszczędnego budynku. Dzięki niej znacznie zmniejszymy zapotrzebowanie domu na ciepło i obniżymy rachunki za ogrzewanie, a gruntowy wymiennik ciepła, jeśli dodatkowo zdecydujemy się na jego ułożenie, latem będzie obniżał rachunki za prąd zużywany przez klimatyzację.
Wentylacja koniecznie z rekuparatorem
Ocieplenie ścian, podłóg i dachu
Dom energooszczędny przede wszystkim musi być szczelny i ciepły – zużywać jak najmniej energii do ogrzewania i wentylacji i akumulować tę pozyskaną od słońca. Aby tak było, przegrody – ściany, podłogi, dach – muszą być solidnie ocieplone, a okna, drzwi i brama garażowa mieć niski współczynnik przenikania ciepła. W artykule tym skupimy się na zasadach i doborze grubości ocieplenia przegród zgodnie z warunkami energooszczędnego budowania i wymogami NFOŚiGW dotyczącymi dopłat do kredytów na takie budynki.
Ocieplenie ścian, podłóg i dachu
Wybór projektu
Energooszczędność to obecnie bardzo modne hasło. Każdy świadomy inwestor chce więc wydać na budowę jak najmniej, mieszkać w wygodnym domu dopasowanym do potrzeb rodziny i za jego eksploatację nie płacić za dużo. Aby tak było, dom musi być postawiony zgodnie z zasadami energooszczędnego budowania. Jednak nic nie zastąpi rozsądku, bo nie każdy pomysł przyniesie realne korzyści. Oszczędne budowanie trzeba zacząć od podstawy, czyli projektu uwzględniającego najbardziej uzasadnione technicznie i ekonomicznie rozwiązania.
Wybór projektu
Bramy garażowe z napędem
Bramę garażową wraz z napędem traktuje się obecnie jako standardowe wyposażenie domu. Rzadko zakłada się tylko same wrota. Wszyscy nasi Rozmówcy korzystają ze wspomagania elektrycznego, lecz nie wszyscy wybrali ten sam rodzaj bram. Oto ich opinie.
Bramy garażowe z napędem
Wanny z hydromasażem
Współczesne modele wanien z hydromasażem można traktować jako domowe SPA. Producenci wyposażyli je w zaawansowane technologicznie funkcje, zarówno dotyczące samej hydroterapii, jak i łatwiejszej obsługi oraz pielęgnacji urządzenia. Już nie musimy obawiać się, że skomplikowany osprzęt wanny stanie się wylęgarnią grzybów czy szkodliwych drobnoustrojów, ani że przysporzy nam dodatkowych obowiązków związanych z czyszczeniem. Potwierdzają to komentarze naszych Czytelników.
Wanny z hydromasażem
Nie taki zwykły deweloperski bliźniak
Połowę bliźniaka w stanie deweloperskim Magdalena i Jarek kupili w przystępnej cenie, biorąc pod uwagę jakość materiałów i liczne instalacje, w które został wyposażony. Dzięki temu więcej środków para mogła skierować na wykończenie wnętrz. Urządzała je samodzielnie, głównie wybierając materiały naturalne.
Nie taki zwykły deweloperski bliźniak
Nowoczesność pod szatą tradycji
Dorota i Piotr wcześniej mieszkali w wielokondygnacyjnym segmencie i postanowili, że nowy dom zbudują tylko w parterze. Dla rozłożystego budynku poszukali odpowiedniej działki, a potem wyposażyli go w wiele nowoczesnych instalacji.
Nowoczesność pod szatą tradycji
Nowoczesność pod szatą tradycji
Dorota i Piotr wcześniej mieszkali w wielokondygnacyjnym segmencie i postanowili, że nowy dom zbudują tylko w parterze. Dla rozłożystego budynku poszukali odpowiedniej działki, a potem wyposażyli go w wiele nowoczesnych instalacji.
Nowoczesność pod szatą tradycji
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe