Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2017
Nowoczesność pod szatą tradycji

Dorota i Piotr wcześniej mieszkali w wielokondygnacyjnym segmencie i postanowili, że nowy dom zbudują tylko w parterze. Dla rozłożystego budynku poszukali odpowiedniej działki, a potem wyposażyli go w wiele nowoczesnych instalacji.

Gdyby nie to, że para chciała mieć w strefie prywatnej aż 4 sypialnie (dla siebie, dwojga dzieci i gości) oraz bardziej obszerne wiatrołap z oddzielną szatnią, spiżarnię i garaż, pewnie postawiłaby dom według gotowego projektu „D24 z Wykuszami”. Ale tak się nie stało, bo pierwowzór nie spełniał tych kilku ważnych dla Doroty i Piotra parametrów użytkowych.

SUPERFUNKCJONALNOŚĆ NA JEDNEJ KONDYGNACJI

Po doświadczeniach z mieszkania w segmencie dokładnie wiedzieli, czego potrzebują. Naszkicowali swoją wizję na papierze w kratkę i przekazali ją architektce. Już na samym wejściu do budynku zaplanowali obszerny wiatrołap, którego integralną częścią stała się, oddzielona i oświetlona oknem, szatnia. Miała znajdować się za krótką ścianką, ale podczas prac wydłużyli tę ścianę i zamontowali w niej drzwi. Szatnia stała się przez to bardziej ustawna, no i nie widać jej zawartości z progu głównych drzwi wejściowych.

 

Przy kuchni zaprojektowali dostatecznie dużą spiżarnię, również ukrytą za drzwiami (w tym miejscu zamontowali skrzydło przesuwne). W pierwowzorze spiżarnia miała zaledwie 2,10 m2, natomiast u Doroty i Piotra ma 3,30 m2. Taka powierzchnia sprawdza się, bo zabudowa szafkowa w samej kuchni jest bardzo pojemna. Kolejną strefą, nad którą właściciele drobiazgowo się pochylili, była strefa prywatna z sypialniami. Dla odcięcia jej od reszty domowych pomieszczeń przewidzieli ją w najcichszym skrzydle budynku i znowu… za ścianą z drzwiami.

 

Po obu stronach długiego wąskiego korytarza rozlokowali 4 sypialnie (przy swojej zaplanowali garderobę) oraz dużą wspólną łazienkę z wanną, sedesem i bidetem, umywalką (drugą łazienkę, przylegającą do niej, dostępną z głównego holu w części dziennej, wyposażyli w prysznic, sedes i umywalkę). Przy dużym garażu (ma aż 46 m2) dali obszerny aneks z kotłownią o pow. 7,10 m2. Strefę gospodarczą zaopatrzyli w „brudny” zlew. Można śmiało powiedzieć, że szczególnie starannie zadbali o to, czego w zasadzie nie widać.

tekst: Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny