Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2017
Wentylacja koniecznie z rekuparatorem

Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła to jeden z najważniejszych elementów energooszczędnego budynku. Dzięki niej znacznie zmniejszymy zapotrzebowanie domu na ciepło i obniżymy rachunki za ogrzewanie, a gruntowy wymiennik ciepła, jeśli dodatkowo zdecydujemy się na jego ułożenie, latem będzie obniżał rachunki za prąd zużywany przez klimatyzację.

Sposób wentylacji pomieszczeń w domu jest sprawą niezwykle istotną, ponieważ w bardzo dużym stopniu wpływa na straty energii. W budynku spełniającym obecne normy wymagane przez prawo, wentylacja grawitacyjna odpowiada za ponad 30% strat ciepła, w budynku energooszczędnym – o lepszej izolacji przegród – za ponad 50%. Dlatego w domach wznoszonych według standardów energooszczędnych konieczna jest instalacja minimalizująca te straty, czyli mechaniczna z odzyskiem ciepła (z rekuperatorem).

Wymogi NFOŚiGW

Jeśli zdecydujemy się na postawienie domu zgodnie z wytycznymi NFOŚiGW, dotyczącymi dopłat do kredytów na domy energooszczędne – wyposażenie budynku w wentylację z odzyskiem ciepła będzie kwestią podstawową. Niestety, spełnienie wszystkich warunków nie będzie proste, bo parametry zarówno całej instalacji jak i jej poszczególnych elementów są bardzo wygórowane. Narzucono bowiem bardzo wysoki poziom sprawności odzysku przynajmniej 85% (dla standardu NF 40 i NF 15). Przy czym dotyczy to sprawności temperaturowej wymienników w centrali, zbadanych w warunkach laboratoryjnych. Takie wartości w domowej instalacji będzie bardzo trudno osiągnąć.

 

Określono też warunki odnośnie sprawności wentylatorów – muszą mieć przynajmniej klasę IE2, a przetłoczenie 1 m3 powietrza w ciągu godziny nie może wymagać mocy większej niż odpowiednio 0,5 W (NF 40) i 0,4 W (NF 15). Oznacza to, że jeśli w ciągu godziny trzeba wymienić 200 m3 powietrza, dwa wentylatory w centrali zużyją 160 W (przy założeniach standardu NF 15) i 200 W (NF 40). Ponadto sterownik centrali ma umożliwiać:

  • sterowanie czasowe;
  • regulację wydajności w zakresie 60, 100 i 150% wydajności nominalnej;
  • przejście w tryb letni – bez odzysku ciepła.

Konieczny jest również test szczelności budynku.

 

Założenia te są bardzo trudne i kosztowne do spełnienia. Ponadto wykluczają za-stosowanie wielu dobrych central, o parametrach w praktyce nie gorszych od akceptowanych przez Fundusz.

Joanna Dąbrowska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny