Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2017
5 sposobów na… Wykończenie ścian wewnętrznych

Popularna farba, ponadczasowa tapeta, a może nowoczesny beton architektoniczny? Sposobów na wykończenie ścian wewnętrznych jest wiele. Wybór zależy nie tylko od naszego gustu i zasobności portfela, ale także od tego, w jakim stanie są ściany.

Przed podjęciem decyzji na temat sposobu dekorowania ścian należy ustalić, jaką techniką wykończone są mury. Od tego zależy bowiem, jak duże pole manewru przy wyborze metody ostatecznego wykończenia będziemy mieli.

 

W najpopularniejszej w naszym kraju technologii murowanej, przegrody są pokryte od wewnątrz zazwyczaj tynkiem cementowo- wapiennym. Charakteryzuje się on dużą wytrzymałością i odpornością na wilgoć, dzięki czemu można go stosować także w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnie, łazienki czy pralnie. Ma uniwersalne zastosowanie – nadaje się jako podkład pod malowanie, tapetowanie, płytki, jak i inne okładziny. Nieco gładszą powierzchnię uzyskamy stosując tynk gipsowy. Jest on bardzo dobrym podkładem np. pod cienkie tapety. Niestety, tego typu okładziny można stosować tylko tam, gdzie wilgotność utrzymuje się na poziomie do 70%.

 

Aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię, warto rozważyć pokrycie ścian gładzią tynkarską. Przegroda musi być jednak wcześniej otynkowana. Innym sposobem na wykończenie ścian jest zastosowanie suchego tynku, czyli płyt gipsowo- kartonowych. W przeciwieństwie do wymienionych wcześniej produktów, które na ściany nanosi się pacą tynkarską, płyty mocuje się do ściany na klej. W ten sposób nie tylko uzyskamy bardzo gładką powierzchnię (np. pod malowanie), ale także znacznie skrócimy prace wykończeniowe w domu. Trzeba bowiem pamiętać, że każdy mokry tynk musi wyschnąć – dopiero wtedy można przystąpić do ostatecznego wykańczania ścian. Sposobów na udekorowanie przegród jest wiele – poniżej przedstawiamy pięć popularnych metod.

Norbert Skupiński
fot. Śnieżka

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny