Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2017
Porównanie 30 modeli rolet zewnętrznych i markiz

Zaczęła się wiosna, warto więc pomyśleć o zakupie markiz i rolet zewnętrznych, które zapewnią przyjemny cień w słoneczne dni. Czym się kierować przy ich wyborze? Na jakie dodatkowe wyposażenie się zdecydować? Odpowiedzi znajdują się w poniższym tekście, rozbudowanym o zestawienie kilkudziesięciu produktów z aktualnej oferty rynkowej.

Decydując się na zakup markizy lub rolety trzeba się liczyć z wydatkiem przynajmniej kilkuset złotych. Z pewnością jest to jednak inwestycja warta rozważenia. Szczególnie dotyczy to rolet, które służą nie tylko w najcieplejsze miesiące, ale przez cały rok.

ROLETY

Stosowane są powszechnie w miejsce popularnych niegdyś okiennic. Nie tylko chronią wnętrza domu przed przegrzaniem, ale także odstraszają potencjalnych intruzów. Poza tym izolują termicznie pomieszczenia i stanowią barierę dla dobiegającego z zewnątrz hałasu. Rolety różnią się od siebie budową, sposobem montażu, sposobem sterowania i – oczywiście – ceną.

BUDOWA ROLET

Roleta składa się z dwóch zasadniczych elementów – kasety i pancerza. Kaseta ma przeważnie kwadratowy bądź prostokątny kształt, ale w sprzedaży są też modele półokrągłe i o przekroju wielobocznym. Wewnątrz umieszczona jest rura nawojowa, na którą nawinięty jest ruchomy pancerz. To od jego parametrów zależy, jak dobrze swoją rolę – jako izolatora – będzie spełniała roleta. Pancerz wykonany jest zazwyczaj z zamkniętych poziomych profili, które mogą być wypełnione izolacją, np. pianką poliuretanową. Element ten porusza się w pionowych prowadnicach przytwierdzonych do ościeża okna (czasem do ramy okna).

Norbert Skupiński
fot. Krispol

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny