Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2016
OZE - odnawialne źródła energii

Czerpanie ciepła z gruntu to bardzo popularne rozwiązanie w naszej strefie klimatycznej. Przede wszystkim ze względu na jego dość stabilną temperaturę przez cały rok. Powinniśmy jednak wiedzieć, że w grę wchodzi kilka wariantów, któryś z nich z pewnością będzie odpowiedni dla naszej działki.

OZE - odnawialne źródła energii
Temperatura gruntu zmienia się znacznie mniej niż temperatura powietrza zewnętrznego. Ponadto, zmiany zachodzą zdecydowanie wolniej. Po prostu grunt jest świetnym akumulatorem ciepła i ma dużą bezwładność. Temperatura powietrza może się zmieniać o kilkanaście stopni w ciągu doby – kilka stopni na plusie za dnia i mróz w nocy to w naszych warunkach norma. Zaś na taką zmianę temperatury gruntu trzeba co najmniej kilku dni solidnego mrozu. A poniżej 1–1,5 m, czyli umownej granicy przemarzania, jego temperatura nigdy nie spada poniżej 0°C. Stwarza to dość dobre, a co najważniejsze stabilne, warunki działania dla pompy ciepła.

 

Pompa typu gruntowego może więc z powodzeniem działać, czerpiąc prąd tylko w czasie obowiązywania tańszej, nocnej taryfy za energię, co istotnie zmniejsza nam ostateczne koszty eksploatacyjne.

 

Ponadto, przewidywalność warunków pracy znakomicie ułatwi projektowanie. Moc grzewcza i COP nie zmieniają się znacząco w ciągu sezonu zimowego, bo i temperatura gruntu wiele się nie zmienia. Odnosi się to szczególnie do układu z głębokimi odwiertami – zmiany temperatury na powierzchni nie wpływają na to, co dzieje się kilkadziesiąt metrów poniżej.

Jarosław Antkiewicz
fot. ARCHIWUM BD

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny