OZE - odnawialne źródła energii

OZE - odnawialne źródła energii

Czerpanie ciepła z gruntu to bardzo popularne rozwiązanie w naszej strefie klimatycznej. Przede wszystkim ze względu na jego dość stabilną temperaturę przez cały rok. Powinniśmy jednak wiedzieć, że w grę wchodzi kilka wariantów, któryś z nich z pewnością będzie odpowiedni dla naszej działki.

OZE - odnawialne źródła energii
Temperatura gruntu zmienia się znacznie mniej niż temperatura powietrza zewnętrznego. Ponadto, zmiany zachodzą zdecydowanie wolniej. Po prostu grunt jest świetnym akumulatorem ciepła i ma dużą bezwładność. Temperatura powietrza może się zmieniać o kilkanaście stopni w ciągu doby – kilka stopni na plusie za dnia i mróz w nocy to w naszych warunkach norma. Zaś na taką zmianę temperatury gruntu trzeba co najmniej kilku dni solidnego mrozu. A poniżej 1–1,5 m, czyli umownej granicy przemarzania, jego temperatura nigdy nie spada poniżej 0°C. Stwarza to dość dobre, a co najważniejsze stabilne, warunki działania dla pompy ciepła.

 

Pompa typu gruntowego może więc z powodzeniem działać, czerpiąc prąd tylko w czasie obowiązywania tańszej, nocnej taryfy za energię, co istotnie zmniejsza nam ostateczne koszty eksploatacyjne.

 

Ponadto, przewidywalność warunków pracy znakomicie ułatwi projektowanie. Moc grzewcza i COP nie zmieniają się znacząco w ciągu sezonu zimowego, bo i temperatura gruntu wiele się nie zmienia. Odnosi się to szczególnie do układu z głębokimi odwiertami – zmiany temperatury na powierzchni nie wpływają na to, co dzieje się kilkadziesiąt metrów poniżej.

Jarosław Antkiewicz
fot. ARCHIWUM BD

Pozostałe artykuły z tego numeru
Wśród 400 drzewek bonsai
Od dwudziestu lat pasją Mirka jest tworzenie i pielęgnowanie drzewek bonsai. Kiedy jest pochłonięty swoją ogromną kolekcją, którą eksponuje w ogrodzie, jego żona Beata wkłada dużo radosnej energii w resztę ich wspólnego „zielonego piekiełka”. Dla obojga to odprężający relaks po napiętej pracy w specjalnym ośrodku wychowawczym.
Wśród 400 drzewek bonsai
Narzędzia ogrodowe
Choć w ogrodzie najprzyjemniej jest wypoczywać, sporo czasu trzeba poświęcać na jego pielęgnację – strzyżenie trawnika, przycinanie gałęzi, sprzątanie liści, mycie kostki itd. Prace te można jednak znacznie przyspieszyć, używając narzędzi właściwie dobranych do wielkości i charakteru terenu oraz własnych możliwości fizycznych.
Narzędzia ogrodowe
Osprzęt elektroinstalacyjny
Dawniej osprzęt elektroinstalacyjny miał pełnić przede wszystkim funkcje użytkowe. Dziś musi także dobrze wyglądać, ponieważ jest ważnym elementem wystroju wnętrza. Na szczęście producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę, oferując swoim klientom ogromną różnorodność modeli, zarówno pod względem wzornictwa jak i możliwych zastosowań.
Osprzęt elektroinstalacyjny
Farby do wnętrz
Mnogość producentów, rodzajów powłok i kolorów sprawia, że niełatwo jest zorientować się w ofercie rynkowej farb do wnętrz. Podpowiadamy, na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupów i jak dopasować je do pomieszczeń.
Farby do wnętrz
Kominek z DGP czy z płaszczem wodnym
Zanim wybierzemy kominek do naszego domu, powinniśmy zdecydować, jaką funkcję ma pełnić. Inne są bowiem wymagania w sytuacji, gdy chcemy korzystać z niego okazjonalnie i ma on stanowić przede wszystkim dekorację salonu, a inne wtedy, gdy będzie pełnił rolę podstawowego źródła ogrzewania całego budynku.
Kominek z DGP czy z płaszczem wodnym
Kocioł i kominek w jednej instalacji
Niemal w każdym domu z kominkiem jest też kocioł. Nic więc dziwnego w tym, że myślimy, jak zapewnić ich zgodną współpracę. Na szczęście – da się to zrobić, o ile tylko uwzględnimy odmienne wymagania tych urządzeń.
Kocioł i kominek w jednej instalacji
Nawierzchnie ogrodowe
Nawierzchnię w ogrodzie można utwardzić na wiele sposobów, jednak poszczególne materiały wykończeniowe różnią się wyglądem, wytrzymałością, komfortem użytkowania i ceną. W poniższym artykule radzimy, czym kierować się przy ich doborze.
Nawierzchnie ogrodowe
Kotły na paliwa stałe
Kotły na paliwa stałe są tak zróżnicowane jak żadne inne. Bo i pod tym pojęciem kryją się zupełnie odmienne urządzenia – od supernowoczesnych i niemal bezobsługowych, po najprostsze, ale za to solidne, trwałe i tanie.
Kotły na paliwa stałe
Bramy garażowe
Właściciele domów, którzy chcą komfortowo użytkować garaż, zwykle od razu zaopatrują go w solidną bramę z napędem. Zapewnia ona wygodny wjazd do garażu przy każdej pogodzie, bez wysiadania z samochodu. Wielu dystrybutorów proponuje kompleksową usługę – dobranie odpowiedniej bramy i napędu wraz z montażem.
Bramy garażowe
Drzwi zewnętrzne
Fakt, że w projekcie domu określony jest wymiar i typ drzwi, może stanowić pewne ułatwienie w ich doborze. Podejmując decyzję, musimy jednak wziąć pod uwagę jeszcze wiele innych kwestii. Jedno jest pewne – kierowanie się niską ceną może wyprowadzić nas na manowce.
Drzwi zewnętrzne
Okna i osłony przeciwsłoneczne
Wybór okien to niełatwe zadanie, tym bardziej, że w obecnie budowanych domach przeszklonych powierzchni jest coraz więcej. Dają dużo światła, ale są przyczyną przegrzewania się wnętrz latem. Dlatego zdecydowanie warto, kupując okna, od razu dobrać rodzaj osłon zewnętrznych.
Okna i osłony przeciwsłoneczne
Dom czy mieszkanie
Są wśród naszych Czytelników tacy, którzy od zawsze marzyli o domu z ogródkiem. I ci, którzy za nic nie opuszczą mieszkania blisko centrum. Niektórzy latami zmagają się z dylematem: co wybrać, gdzie będzie nam lepiej? Jeszcze inni już zdecydowali i pytają tylko: czy stać mnie na dom?
Dom czy mieszkanie
Dobudowa zadaszenia tarasu
Kto nie lubi posiedzieć z kawą na tarasie? Poczytać, albo zdrzemnąć się na leżaku? Niestety, w naszym klimacie z tarasu można korzystać przez góra pięć miesięcy w roku. W dodatku tylko wtedy, kiedy nie pada i gdy słońce nie grzeje zbyt mocno. Chyba że go zadaszymy – wtedy ani słońce, ani deszcz nie będą nam przeszkadzać.
Dobudowa zadaszenia tarasu
Wymiana pokrycia dachu
Gdy kilkudziesięcioletni dach przecieka, a drobne naprawy nic nie dają, nie ma wyjścia – pokrycie trzeba wymienić. To operacja kosztowna, ale przy okazji można poprawić wygląd budynku czy zagospodarować poddasze. Czasami dach wymieniamy wcześniej – bo uszkodziła go wichura, albo zaatakowana przez szkodniki więźba jest tak słaba, że dach ugina się i zagraża bezpieczeństwu mieszkańców.
Wymiana pokrycia dachu
Rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne mają wiele zalet. Obecnie, gdy za oknami mocno świeci słońce, najbardziej docenimy to, że zapewniają we wnętrzach przyjemny chłód. Z kolei zimą pozwalają ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem domu. Ponadto stanowią ochronę przed hałasem i utrudniają włamywaczom wtargnięcie do domu. Jeżeli o ich zainstalowaniu nie pomyśleliśmy na etapie budowy – nic straconego. Takie osłony można montować również w istniejących budynkach.
Rolety zewnętrzne
Docieplenie budynku
Do docieplania starych domów nikogo nie trzeba przekonywać. Wszyscy chcą przecież mieszkać bardziej komfortowo – mieć ciepło zimą, chłodniej latem i w dodatku mniej płacić za ogrzewanie. Ocieplenie i nowa elewacja mogą też sprawić, że nasz dom będzie ładniejszy.
Docieplenie budynku
Ściany zewnętrzne
Technologii budowy domu jest co najmniej kilka. Najpopularniejsze, bo znane od lat, są systemy murowane, w których zastosować można też wiele różnych materiałów, odpowiadających obowiązującym normom i wymaganiom dotyczącym głównie ciepłochronności. Szkieletowe ściany drewniane oraz z bali stawiane są przeważnie przez amatorów drewna we wnętrzach, a także inwestorów, którym przede wszystkim zależy na szybkim tempie prac.
Ściany zewnętrzne
Wentylacja i klimatyzacja
Wydajna wentylacja jest niezbędna w każdym domu, wymienia bowiem zużyte powietrze na świeże zewnętrzne. Dawniej królowała wentylacja grawitacyjna, obecnie coraz więcej właścicieli nowych domów decyduje się na wentylację mechaniczną, działającą niezależnie od warunków pogodowych. Najbardziej wymagający inwestorzy wyposażają swoje domy również w klimatyzację, która odpowiednio zaprojektowana i wykonana – wcale nie musi generować dużych kosztów.
Wentylacja i klimatyzacja
Najpopularniejsze systemy stropowe
Wybór stropu należy do projektanta, który – w zależności od kształtu rzutu budynku, jego rozpiętości w świetle podpór i przewidywanego obciążenia – dobiera odpowiedni system. Ponadto, podczas analizy projektowej uwzględnia wymagania techniczne wykonania danego stropu, specyfikę montażu, dostępność materiałów, możliwości transportowe oraz koszty optymalnego rozwiązania. Ważne są bowiem zarówno względy techniczne, jak i finansowe.
Najpopularniejsze systemy stropowe
Instalacja elektryczna
Przystępując do budowy domu, powinniśmy określić, do czego będzie nam potrzebna energia elektryczna. Typowe zastosowania, czyli oświetlenie i zasilanie urządzeń o małej mocy nie jest problemem. Jeżeli jednak myślimy o przepływowych ogrzewaczach wody, kotle elektrycznym czy choćby kuchence na prąd, trzeba o tym uprzedzić projektanta i instalatora.
Instalacja elektryczna
Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne
Wykorzystanie promieniowania słonecznego to jeden z najpopularniejszych sposobów zmniejszenia zapotrzebowania budynku na ciepło. Kolektory słoneczne na dachu to już widok powszechny, po trochu zdobywają rynek również produkujące prąd panele fotowoltaiczne. Sztuka polega jednak na optymalnym dobraniu rodzaju i wielkości instalacji.
Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne
Ogrodzenia
Klasyczne materiały do grodzenia posesji, tj. drewno, kamień, kuta stal, powoli ustępują miejsca wyrobom prefabrykowanym z betonu, metalu, klinkieru, silikatu i PVC. Dzieje się tak dlatego, ponieważ nowe produkty są bardzo trwałe i mają nowocześniejszy wygląd, nie wymagają konserwacji, a na dodatek są tańsze oraz szybsze i łatwiejsze w montażu. Większość naszych Rozmówców chętnie skorzystało z szerokiej oferty produktów przeznaczonych na fundamenty, podmurówki, ogrodzenia i jest z takiego wyboru zadowolona.
Ogrodzenia
Odkurzacze centralne
Obecnie wielu właścicieli nowych domów traktuje instalację centralnego odkurzania jako standardowe wyposażenie. Duża moc ssąca nowoczesnych jednostek centralnych dogłębnie usuwa kurz i inne zanieczyszczenia ze wszystkich domowych powierzchni, w tym dywanów i tapicerek, a co ważniejsze – dopracowany system separacji śmieci nie zanieczyszcza wtórnie kurzem budynku. Kilku naszych Czytelników opowiedziało nam, dlaczego są z centralnego odkurzania szczególnie zadowoleni.
Odkurzacze centralne
Połowa bliźniaka od dewelopera
Joanna i Krystian kupili połowę bliźniaka w stanie deweloperskim, więc brali czynny udział jedynie w wykańczaniu i urządzaniu wnętrz. Omijając etap budowania oraz wyposażania domu w media i instalacje, do kilku miesięcy skrócili czas potrzebny do znalezienia i przygotowania nieruchomości do zamieszkania.
Połowa bliźniaka od dewelopera
Zgodnie z listą życzeń
Martyna i Jakub nawiązali świetny kontakt z architektem, którego styl projektowania upodobali sobie, oglądając gotowe projekty. Szybko rozpoczęła się owocna współpraca, która poszła nawet dalej, niż obie strony pierwotnie zakładały – Radek Wisiecki jest bowiem autorem ogólnego projektu budynku, a ponadto wystroju większości wnętrz, wreszcie – po prostu zaprzyjaźnił się ze swoimi klientami.
Zgodnie z listą życzeń
Zgodnie z listą życzeń
Martyna i Jakub nawiązali świetny kontakt z architektem, którego styl projektowania upodobali sobie, oglądając gotowe projekty. Szybko rozpoczęła się owocna współpraca, która poszła nawet dalej, niż obie strony pierwotnie zakładały – Radek Wisiecki jest bowiem autorem ogólnego projektu budynku, a ponadto wystroju większości wnętrz, wreszcie – po prostu zaprzyjaźnił się ze swoimi klientami.
Zgodnie z listą życzeń
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz