Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2016

OZE - odnawialne źródła energii

Czerpanie ciepła z gruntu to bardzo popularne rozwiązanie w naszej strefie klimatycznej. Przede wszystkim ze względu na jego dość stabilną temperaturę przez cały rok. Powinniśmy jednak wiedzieć, że w grę wchodzi kilka wariantów, któryś z nich z pewnością będzie odpowiedni dla naszej działki.

OZE - odnawialne źródła energii
Temperatura gruntu zmienia się znacznie mniej niż temperatura powietrza zewnętrznego. Ponadto, zmiany zachodzą zdecydowanie wolniej. Po prostu grunt jest świetnym akumulatorem ciepła i ma dużą bezwładność. Temperatura powietrza może się zmieniać o kilkanaście stopni w ciągu doby – kilka stopni na plusie za dnia i mróz w nocy to w naszych warunkach norma. Zaś na taką zmianę temperatury gruntu trzeba co najmniej kilku dni solidnego mrozu. A poniżej 1–1,5 m, czyli umownej granicy przemarzania, jego temperatura nigdy nie spada poniżej 0°C. Stwarza to dość dobre, a co najważniejsze stabilne, warunki działania dla pompy ciepła.

 

Pompa typu gruntowego może więc z powodzeniem działać, czerpiąc prąd tylko w czasie obowiązywania tańszej, nocnej taryfy za energię, co istotnie zmniejsza nam ostateczne koszty eksploatacyjne.

 

Ponadto, przewidywalność warunków pracy znakomicie ułatwi projektowanie. Moc grzewcza i COP nie zmieniają się znacząco w ciągu sezonu zimowego, bo i temperatura gruntu wiele się nie zmienia. Odnosi się to szczególnie do układu z głębokimi odwiertami – zmiany temperatury na powierzchni nie wpływają na to, co dzieje się kilkadziesiąt metrów poniżej.

Jarosław Antkiewicz
fot. ARCHIWUM BD

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!