Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2016
Odkurzacze centralne

Obecnie wielu właścicieli nowych domów traktuje instalację centralnego odkurzania jako standardowe wyposażenie. Duża moc ssąca nowoczesnych jednostek centralnych dogłębnie usuwa kurz i inne zanieczyszczenia ze wszystkich domowych powierzchni, w tym dywanów i tapicerek, a co ważniejsze – dopracowany system separacji śmieci nie zanieczyszcza wtórnie kurzem budynku. Kilku naszych Czytelników opowiedziało nam, dlaczego są z centralnego odkurzania szczególnie zadowoleni.

Schemat instalacji centralnego odkurzania.
Najistotniejszą zaletą centralnego odkurzania jest to, że ogromna siła ciągu jednostki centralnej mocno zasysa do rurociągu kurz i wszelkie inne zanieczyszczenia ze sprzątanych powierzchni, a w przypadku czyszczenia wykładzin, dywanów i tapicerowanych mebli, penetracja dotyczy także najgłębszych ich warstw. Przy tej instalacji nie ma mowy o wzbijaniu kurzu podczas sprzątania, ani o wtórnym zakurzeniu pomieszczeń, ponieważ po odseparowaniu zanieczyszczeń przez filtry jednostki centralnej, powietrze nie wraca do pomieszczeń, lecz zostaje wyrzucone na zewnątrz budynku. Wskutek tego stężenie roztoczy i drobnoustrojów wewnątrz domu jest wyraźnie mniejsze, albo wręcz bliskie zeru. Warto jeszcze podkreślić, że żaden brud nie gromadzi się w rurociągu, bo porywa go z powietrzem ogromna siła ssania (do 130 km/h).

 

Nie bez znaczenia są kolejne atuty centralnego odkurzania. W porównaniu ze starszymi modelami jednostek centralnych, współczesne są wydajniejsze, lepiej filtrują zanieczyszczenia i są łatwiejsze w obsłudze. Ponadto oferta akcesoriów jest bardziej zróżnicowana. Oprócz klasycznych szczotek i ssawek, producenci skierowali do sprzedaży osprzęt przewidziany do sprzątania garażu i samochodu, tarasu, żaluzji i rolet przeciwsłonecznych, klawiatury komputera, szczotkowania ubrań i wyczesania zwierzaków. Zaoferowali specjalne separatory do usuwania popiołu z kominka oraz do zbierania rozlanej wody. Unowocześnili metody przechowywania węży ssących, np. wewnątrz rurociągu.

 

Umieszczenie jednostki centralnej w gospodarczej części budynku (w garażu, kotłowni, albo piwnicy), ogranicza podczas odkurzania hałas w strefie mieszkalnej, i na dodatek sprawia, że nie trzeba taszczyć sprzętu po i między kondygnacjami. Kabel elektryczny jest zamurowany w ścianach. Śmieci z dużego zbiornika wyrzuca się rzadko, co 3–6 miesięcy. Rzeczoznawcy majątkowi, szacując wartość budynku na przykład przed jego sprzedażą, wpisują odkurzacz centralny na listę instalacji zwiększających wartość obiektu i poprawiających jego użytkowanie. Instalację przygotowuje się w dwóch etapach, co pozwala podzielić koszty w czasie, a ułożenie rurociągu oraz całego osprzętu jest bardzo proste.

Lilianna Jampolska
rys. SANTECH

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny