Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2016
Kotły na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe są tak zróżnicowane jak żadne inne. Bo i pod tym pojęciem kryją się zupełnie odmienne urządzenia – od supernowoczesnych i niemal bezobsługowych, po najprostsze, ale za to solidne, trwałe i tanie.

Kocioł z podajnikiem nie musi być wcale ogromnym urządzeniem. Producenci zadbali też o modele do małych domowych kotłowni.
Kocioł z podajnikiem nie musi być wcale ogromnym urządzeniem. Producenci zadbali też o modele do małych domowych kotłowni. fot. SAS

Dwa podstawowe kryteria przy wyborze kotła na paliwo stałe to rodzaj paliwa (węgiel, pellety, drewno w szczapach itd.) oraz uciążliwość obsługi (kotły zasypowe lub z podajnikiem).

 

W jakimś stopniu jedno zależy od drugiego, bo kocioł węglowy może być zasypowy lub z podajnikiem, lecz do drewna w szczapach musimy mieć kocioł zasypowy. Jeżeli zaś chcemy palić biomasą, ale równocześnie wykorzystywać dobrodziejstwa automatyzacji, powinniśmy się zainteresować urządzeniami na pellety. Możliwości jest sporo, bo asortyment kotłów właśnie w segmencie urządzeń na paliwa stałe jest najbardziej zróżnicowany.

 

Z praktycznych względów nie możemy zaś zapominać, że ważnym czynnikiem wyboru są rozmiary kotła. Tym bardziej, że w wielu projektach kotłownie są maleńkie, pomyślane raczej dla kompaktowych urządzeń gazowych. Musimy też mieć świadomość, że każdy kocioł na paliwo stałe potrzebuje zasobnika ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Typowa pojemność dla 4 osób to 140–200 litrów, czyli całkiem spora „beczka”.

 

Pozostaje jeszcze kwestia ceny. Kocioł może kosztować dwa albo i kilkanaście tysięcy zł. Oczywiście będą to urządzenia zupełnie inne – o różnym stopniu automatyzacji, z odmiennym wyposażeniem. Ale to my musimy ostatecznie zdecydować, za co jesteśmy gotowi zapłacić.

Jarosław Antkiewicz

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny