Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2016
Drzwi zewnętrzne

Fakt, że w projekcie domu określony jest wymiar i typ drzwi, może stanowić pewne ułatwienie w ich doborze. Podejmując decyzję, musimy jednak wziąć pod uwagę jeszcze wiele innych kwestii. Jedno jest pewne – kierowanie się niską ceną może wyprowadzić nas na manowce.

Drzwi zewnętrzne
Oferta producentów drzwi zewnętrznych (wejściowych) jest bardzo różnorodna – zarówno pod względem stylistyki produktów, proponowanych rozwiązań, jak i cen. Dla wielu inwestorów to przyjemność wybierać spośród tylu wariantów. Inni czują się tym nieco przytłoczeni... Zastanówmy się przede wszystkim, jakie są nasze oczekiwania oraz jaki mamy budżet. Pamiętajmy, że drzwi to jeden z najczęściej oglądanych i eksploatowanych elementów budynku, który musi zapewniać ochronę przed zimnem, hałasem, włamywaczami, a także pasować do stylu domu.

MATERIAŁ I WYKOŃCZENIE

Najchętniej wybieramy drzwi zewnętrzne w takiej samej kolorystyce co okna, ale nie jest to regułą. W domach o prostej, nowoczesnej bryle często montuje się modele w tym samym kolorze co pokrycie dachowe (dachówka, blachodachówka itp.). Drzwi można wyposażyć w różnego typu przeszklenia, dostępne w rozlicznych wzorach i barwach. Zwolennicy zdobień mogą zdecydować się na skrzydła z ornamentami, witrażami. Na rynku znajdziemy drzwi z rozmaitych materiałów. Przekonajmy się, jakie cechy je charakteryzują.

 

Drewniane
Drewniany ramiak obłożony jest zwykle dwiema płytami – np. pokrytymi fornirem. Rama skrzydła wykonana jest z drewna klejonego warstwowo, które zapobiega odkształcaniu się konstrukcji pod wpływem wilgoci. Najczęściej wykorzystywane jest drewno sosnowe i świerkowe. Godne uwagi są również wyroby z drewna drzew liściastych (dąb, jesion) oraz gatunków egzotycznych (mahoń, tek).

 

Do zalet drzwi drewnianych należy dobra izolacyjność akustyczna i termiczna oraz bardzo mała rozszerzalność cieplna. Ich główną wadą jest natomiast wrażliwość na zmiany wilgotności. Eliminuje się ją poprzez impregnację materiału, nakładanie nań forniru, powłok malarskich i winylowych.

Małgorzata Kolmus
fot. HöRMANN

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny