Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2016
Ogrodzenia

Klasyczne materiały do grodzenia posesji, tj. drewno, kamień, kuta stal, powoli ustępują miejsca wyrobom prefabrykowanym z betonu, metalu, klinkieru, silikatu i PVC. Dzieje się tak dlatego, ponieważ nowe produkty są bardzo trwałe i mają nowocześniejszy wygląd, nie wymagają konserwacji, a na dodatek są tańsze oraz szybsze i łatwiejsze w montażu. Większość naszych Rozmówców chętnie skorzystało z szerokiej oferty produktów przeznaczonych na fundamenty, podmurówki, ogrodzenia i jest z takiego wyboru zadowolona.

Przesuwna brama z napędem to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie.
Zanim rozpocznie się grodzenie posesji, warto sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP), czy nie ma w nim odgórnych wytycznych, narzucających mieszkańcom stosowanie konkretnych materiałów, a także budowanie ogrodzenia o określonym wyglądzie i wysokości. Są bowiem w Polsce gminy, w których te ważne aspekty odgórnie reguluje lokalne prawo (najczęściej takie obostrzenia wynikają z przepisów ochrony środowiska lub ochrony konserwatorskiej). Tylko jeśli nie ma określonych zarządzeń lokalnych władz, można grodzić posesje zgodnie z ogólnymi przepisami budowlanymi i uwarunkowaniami na działce oraz użyć do tego celu dowolnych materiałów.

NIEKTÓRE OGÓLNE PRZEPISY BUDOWLANE

Jeden z istotnych ogólnych przepisów budowlanych nakazuje zgłosić w starostwie powiatowym zamiar budowy ogrodzenia w przypadku, kiedy jego wysokość przekracza 2,20 m, albo ma ono stanąć od strony miejsc publicznych, takich jak ulica, droga, plac, tory kolejowe, itp. Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, szkice i rysunki działki. Stawianie ogrodzenia można rozpocząć, jeżeli w ciągu 30 dni od daty złożenia zgłoszenia władze nie wniosą sprzeciwu. Rozpoczęcie budowy musi nastąpić najpóźniej 2 lata od terminu określonego w zgłoszeniu. Przepisy stanowią również o tym, że ogrodzenie:

  • nie może przekraczać granicy działki oraz linii rozgraniczającej ulicy;
  • nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt
  • zabrania się więc umieszczania drutu kolczastego, tłuczonego szkła, ostro zakończonych elementów na wysokości poniżej 1,8 m.

Lilianna Jampolska
fot. WIŚNIOWSKI

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny