Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2016
Docieplenie budynku

Do docieplania starych domów nikogo nie trzeba przekonywać. Wszyscy chcą przecież mieszkać bardziej komfortowo – mieć ciepło zimą, chłodniej latem i w dodatku mniej płacić za ogrzewanie. Ocieplenie i nowa elewacja mogą też sprawić, że nasz dom będzie ładniejszy.

Docieplenie budynku
Straty ciepła, a co za tym idzie wydatki na ogrzewanie, zmniejsza izolacja termiczna ścian, podłóg i dachu, wymiana stolarki oraz np. montaż mechanicznej wentylacji. W tym tekście zajmiemy się dokładniej dociepleniem ścian.

 

Ucieka przez nie z domu 20–25% ciepła. W starych domach współczynnik przenikalności cieplnej U ścian może przekraczać 1 W/(m2·K). W nowych – zgodnie z prawem budowlanym – ma wynosić maksymalnie 0,25, a w przyszłym roku będzie to już tylko 0,23. W latach 60. ub. stulecia zgodne z prawem było 1,16, na początku lat 80. dopuszczalną wartość współczynnika przenikania ciepła U ścian zmniejszono do 0,75 W/(m2·K).

 

W przypadku domów wzniesionych w Polsce Ludowej i wcześniej, ocieplenie opłaci się prawie zawsze. Jeżeli ściana ma współczynnik U akceptowany w latach 70., czyli nieco powyżej 1 W/(m2·K), to czterokrotne obniżenie go w domu o powierzchni ścian około 200 m2, pozwoli rocznie oszczędzić na ogrzewaniu powyżej 2 tys. zł. Zatem koszt ocieplenia ścian, wynoszący od kilkunastu do 20 tys. zł, zwróci się po góra 10 latach. Jeśli budynek jest dość nowy i wcześniej obłożono go zbyt cienką warstwą izolacji, nakłady na dodatkowe obniżenie współczynnika U ścian dadzą niewielkie oszczędności i będą się zwracać bardzo długo.

Janusz Werner
fot. TERMO ORGANIKA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny