Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2016
Okna i osłony przeciwsłoneczne

Wybór okien to niełatwe zadanie, tym bardziej, że w obecnie budowanych domach przeszklonych powierzchni jest coraz więcej. Dają dużo światła, ale są przyczyną przegrzewania się wnętrz latem. Dlatego zdecydowanie warto, kupując okna, od razu dobrać rodzaj osłon zewnętrznych.

Okna i osłony przeciwsłoneczne
Choć w projekcie domu ustalony jest rodzaj, kolor oraz wartość współczynnika U okien, to tak naprawdę dopiero tuż przed wyborem dostawcy i złożeniem zamówienia, większość inwestorów wnikliwie pochyla się nad tą kwestią. Zanim jednak zaczniemy porównywać oferty – powinniśmy wiedzieć, na jakie parametry i cechy okien należy zwrócić szczególną uwagę i jaki wpływ mają one na jakość przeszkleń.

PROFILE

To pierwszy dylemat jaki rozstrzygają inwestorzy. Do wyboru są profile z PVC, drewna, aluminium lub łączące dwa ostatnie materiały. Wszystkie mają podobne właściwości, różnią się jedynie wyglądem i ceną. Najtańsze są okna z PVC, najdroższe – aluminiowo-drewniane oraz aluminiowe.

 

Profile z PVC zbudowane są z kilku komór, wbrew powszechnej opinii – ich liczba nie wpływa na ciepłochronność okna. Znaczenie ma szerokość profili. Wielu producentów okien z PVC wykonuje je z gotowych profili, uzupełniając je o okucia i zestawy szybowe. Profile wzmacniane są kształtownikami stalowymi albo aluminiowymi, które poprawiają ich wytrzymałość i sztywność, ale jednocześnie pogarszają ich właściwości termoizolacyjne, dlatego niektórzy wyposażają swoje okna w wytłaczane razem z profilem kształtowniki z tworzyw sztucznych i włókna szklanego, które gwarantują lepszą izolacyjność cieplną.

Joanna Dąbrowska
fot. INTERNORM

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny