Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2016
Ściany zewnętrzne

Technologii budowy domu jest co najmniej kilka. Najpopularniejsze, bo znane od lat, są systemy murowane, w których zastosować można też wiele różnych materiałów, odpowiadających obowiązującym normom i wymaganiom dotyczącym głównie ciepłochronności. Szkieletowe ściany drewniane oraz z bali stawiane są przeważnie przez amatorów drewna we wnętrzach, a także inwestorów, którym przede wszystkim zależy na szybkim tempie prac.

Ściany zewnętrzne
Najczęściej decydując się na budowę własnego domu każdy inwestor wie z jakiego materiału chce stawiać ściany. To pierwsza decyzja, jaką trzeba podjąć. Najlepiej skonsultować możliwe rozwiązania z architektem, który będzie dom projektował. Projekty katalogowe często oferowane są też w co najmniej dwóch wariantach. Każdy projekt domu precyzyjnie określa rodzaj budulca i jego wymiary (grubość pustaków, bloczków, itp.), które w zależności od technologii budowy z ociepleniem lub bez, przekładają się na końcową grubość przegród. Wszystkie wyliczenia – dotyczące termoizolacyjności, nośności i wytrzymałości ścian – robione są bowiem dla konkretnego materiału o odpowiednich parametrach.

 

Większość obecnie wznoszonych domów stawiana jest w technologii murowanej, znanej, lecz dość czasochłonnej. Jeżeli zależy nam na szybkim tempie prac możemy wybrać np. szkielet drewniany albo drewniane bale. Do domu zbudowanego w ten sposób można się przeprowadzić w zasadzie już po 3–4 miesiącach od rozpoczęcia budowy, co w przypadku murowania ścian oznacza na ogół minimum rok. Można wprawdzie nieco ten proces przyspieszyć, ale zalecane przerwy – pozwalające na osuszenia konstrukcji ścian z wilgoci technologicznej oraz wyschnięcie spoin, tynków i posadzek – zwykle oznaczają minimum roczny cykl budowy. Nie należy skracać tego czasu, bo niewysuszone mury mogą być przyczyną pojawienia się wilgoci także we wnętrzach.

Joanna Dąbrowska
fot. ZCB OWCZARY

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny