Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2016
Bramy garażowe

Właściciele domów, którzy chcą komfortowo użytkować garaż, zwykle od razu zaopatrują go w solidną bramę z napędem. Zapewnia ona wygodny wjazd do garażu przy każdej pogodzie, bez wysiadania z samochodu. Wielu dystrybutorów proponuje kompleksową usługę – dobranie odpowiedniej bramy i napędu wraz z montażem.

Bramy garażowe
Dostępne na rynku bramy garażowe mają różną konstrukcję i sposób otwierania, wygląd oraz parametry – termoizolacyjne i związane z odpornością na włamanie. Oferta producentów jest dziś bardzo szeroka, co niekoniecznie ułatwia dokonanie wyboru. Najważniejsze jednak, by dopasować bramę do preferencji użytkowników i do stylu domu.

 

Podczas zakupu zwróćmy uwagę, czy cena bramy obejmuje napęd oraz zamek i klamkę. Czy wybrany model jest ocieplony – nie zawsze jest to nam potrzebne. Jakie kolory są w standardzie – czy za odpowiadające nam wykończenie będziemy musieli dopłacić. Zapytajmy również, ile wyniosą koszty transportu i montażu.

WAŻNE DECYZJE

Rodzaj bramy najlepiej dobrać przed rozpoczęciem budowy domu. Niektóre modele wymagają bowiem wysokiego nadproża albo wolnej przestrzeni – na podjeździe, na ścianie garażu lub pod sufitem. Jedne montuje się w wykończonym pomieszczeniu, inne przed zakończeniem prac. Jeśli w trakcie budowy mamy już upatrzoną bramę, wystarczy zapytać sprzedawcę, jakie dokładnie wymiary powinien mieć otwór wjazdowy oraz czy jego krawędzie muszą być otynkowane.

 

Jeżeli nie postanowiliśmy jeszcze, jaką bramę zamontujemy, pamiętajmy, że lepiej pozostawić za duży niż za mały otwór. Najlepiej go nie wykańczać, bo brama może np. wymagać osadzenia progu w podłodze. Gdy garaż ma być dwustanowiskowy, na etapie wznoszenia budynku musimy zdecydować, czy lepsza będzie jedna szeroka brama, czy dwie mniejsze, i w pierwszym wariancie otwór garażowy podzielić słupkiem, zaś w drugim – zastosować solidniejszą, lepiej przezbrojoną belkę żelbetową nadproża.

Małgorzata Kolmus
fot. KRISPOL

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny