Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2016
Dom czy mieszkanie

Są wśród naszych Czytelników tacy, którzy od zawsze marzyli o domu z ogródkiem. I ci, którzy za nic nie opuszczą mieszkania blisko centrum. Niektórzy latami zmagają się z dylematem: co wybrać, gdzie będzie nam lepiej? Jeszcze inni już zdecydowali i pytają tylko: czy stać mnie na dom?

Dom czy mieszkanie
To tekst dla tych, którzy się zastanawiają. Mają pytania i wątpliwości. Są bliscy podjęcia decyzji, ale się boją – czy dadzą radę, czy wystarczy pieniędzy i jak to w ogóle będzie. Nie mamy jednak w redakcji wróżki i nie udzielamy prostych i ostatecznych porad: „Pan, panie Janie, powinien się budować!”, a „Pani, droga Ewo, nie została stworzona do życia na przedmieściu”. Postaramy się raczej pokazać, jakie konsekwencje pociąga za sobą wybór domu i czym życie w nim różni się od tego w mieszkaniu. Porównamy koszty utrzymania obu nieruchomości, sposób wchodzenia w ich posiadanie i czas sprzedaży. Wyliczymy także obowiązki właścicieli domów, których nie mają mieszkańcy bloków.

Jak mieszkają Polacy?

Z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań (dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2011 r.) wynika, że mamy w Polsce nieco ponad 13 mln mieszkań, przy czym zgodnie z definicją GUS-u, mieszkaniem jest lokal składający się z jednej lub kilku izb, do którego prowadzi niezależne wejście z klatki schodowej, korytarza, ulicy, podwórza – zatem i lokal mieszkalny w bloku i dom jednorodzinny.

 

Po rozbiciu na domy i mieszkania okazuje się, że domów jednorodzinnych jest 5,25 mln, a mieszkań 7,7 mln. Na wsi 97% zabudowy mieszkalnej to domy, w mieście 79% mieszkań znajduje się w budynkach wielorodzinnych. 20% budynków mieszkalnych (domów i bloków) wzniesiono po 1989 r., połowę wybudowano w Polsce Ludowej, a więcej niż co piąty powstał przed końcem II wojny światowej. Z badań wynika, że jeśli Polacy mogliby wybierać, to 4/5 z nas chciałoby mieszkać w nowym budynku (CBOS) i że 60% wybrałoby dom jednorodzinny (Westwing Home & Living).

Janusz Werner
fot. J. WERNER

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny