Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2011
Kabiny prysznicowe z hydromasażem
Gdy słyszymy słowo „hydromasaż”, najczęściej przed naszymi oczami stają wypełnione bąbelkami balie z salonów spa, zaś zwrot „hydromasaż w domu” przywodzi na myśl wyposażoną w odpowiedni system wannę. Tymczasem, pod tymi hasłami kryją się również kaskady i bicze wodne, które spotkać można w tychże salonach oraz na dobrych basenach, a także ich domowy odpowiednik – prysznic z hydromasażem. W poniższym artykule przybliżamy możliwości takich systemów i prezentujemy zestawienie dostępnych na rynku produktów.

Kabiny prysznicowe z hydromasażem
(fot. TYLÖ-Koperfam)
Hydromasaż pod prysznicem może być doskonałym sposobem na relaks nie tylko dla posiadaczy niewielkich łazienek. Jest to bowiem rozrywka zupełnie innej natury niż ten w wannie. Jego działanie lecznicze dotyczy przede wszystkim układu krążenia, skóry oraz układu odpornościowego (zwłaszcza w przypadku masażu o zmiennej temperaturze strumienia wody).

 

Istnieją dwa podstawowe sposoby, żeby móc się nim cieszyć. Można w dowolnej kabinie prysznicowej albo nawet nad osłoniętą parawanem wanną, zainstalować tzw. panel prysznicowy z hydromasażem. Jest to rozwiązanie najtańsze i najprostsze w montażu – można zrealizować je w dowolnej, już wykończonej łazience, bez konieczności skuwania płytek. Ma ono jednak niestety znacznie mniejsze możliwości niż droższa alternatywa, jaką jest, sprzedawana jako kompletny moduł, kabina prysznicowa z funkcją hydromasażu.

Panel prysznicowy z hydromasażem

Na panel prysznicowy z hydromasażem składa się wysoka na 100 do nawet 210 cm, najczęściej szklana, aluminiowa lub wykonana z tworzywa sztucznego płyta, na której umieszczony jest panel sterowania i dysze natryskowe; słuchawki prysznicowe i ukryty za płytą mechanizm urządzenia: bateria, przewody połączeniowe, ewentualnie automatyka i termostat. Niekiedy obok płyty umieszczony jest także drążek, na którym na regulowanej wysokości można wieszać jedną ze słuchawek – tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłego prysznica. Jeśli zaś słuchawki są dwie, druga jest zazwyczaj zamontowana na stałe bądź na wysięgniku w górnej części panelu – nazywa się ją wówczas głowicą prysznicową. Oprócz tego panel może być wyposażony w półki, lustra, podświetlenie, czy siedzisko.

 

Dysze. Czynnikiem masującym jest woda, wypływająca pod ciśnieniem z dysz urządzenia. W układzie takim nie ma jednak pompy, przez co istotnym ograniczeniem możliwości hydromasażu staje się ciśnienie wody w naszej instalacji. Typowo więc, w panelach tego rodzaju znajdziemy od trzech do ośmiu dysz – gdy jest ich więcej, zazwyczaj nie wszystkie mogą pracować jednocześnie. Najczęściej dysze umieszczone są w dwóch symetrycznych, pionowych pasach, po obu stronach panelu; rzadziej spotyka się jeden pas centralny. Oprócz tego bywają montowane również w dolnej części panelu – służą wówczas do masażu stóp. Rozmieszczenie dysz nie jest przypadkowe. Zdaniem fizykoterapeutów masowane powinny być bowiem konkretne punkty na ciele – najlepiej mięśnie położone symetrycznie po obu stronach kręgosłupa, nie zaś sam kręgosłup. Dysze w bardziej zaawansowanych modelach są więc ruchome, co pozwala precyzyjnie dopasować kierunek wypływu wody do danej sylwetki.

 

Od dysz zależy również charakterystyka masującego nas strumienia.

 

Krzysztof Chrząszcz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje