Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2011
Kabiny prysznicowe z hydromasażem
Gdy słyszymy słowo „hydromasaż”, najczęściej przed naszymi oczami stają wypełnione bąbelkami balie z salonów spa, zaś zwrot „hydromasaż w domu” przywodzi na myśl wyposażoną w odpowiedni system wannę. Tymczasem, pod tymi hasłami kryją się również kaskady i bicze wodne, które spotkać można w tychże salonach oraz na dobrych basenach, a także ich domowy odpowiednik – prysznic z hydromasażem. W poniższym artykule przybliżamy możliwości takich systemów i prezentujemy zestawienie dostępnych na rynku produktów.

Kabiny prysznicowe z hydromasażem
(fot. TYLÖ-Koperfam)
Hydromasaż pod prysznicem może być doskonałym sposobem na relaks nie tylko dla posiadaczy niewielkich łazienek. Jest to bowiem rozrywka zupełnie innej natury niż ten w wannie. Jego działanie lecznicze dotyczy przede wszystkim układu krążenia, skóry oraz układu odpornościowego (zwłaszcza w przypadku masażu o zmiennej temperaturze strumienia wody).

 

Istnieją dwa podstawowe sposoby, żeby móc się nim cieszyć. Można w dowolnej kabinie prysznicowej albo nawet nad osłoniętą parawanem wanną, zainstalować tzw. panel prysznicowy z hydromasażem. Jest to rozwiązanie najtańsze i najprostsze w montażu – można zrealizować je w dowolnej, już wykończonej łazience, bez konieczności skuwania płytek. Ma ono jednak niestety znacznie mniejsze możliwości niż droższa alternatywa, jaką jest, sprzedawana jako kompletny moduł, kabina prysznicowa z funkcją hydromasażu.

Panel prysznicowy z hydromasażem

Na panel prysznicowy z hydromasażem składa się wysoka na 100 do nawet 210 cm, najczęściej szklana, aluminiowa lub wykonana z tworzywa sztucznego płyta, na której umieszczony jest panel sterowania i dysze natryskowe; słuchawki prysznicowe i ukryty za płytą mechanizm urządzenia: bateria, przewody połączeniowe, ewentualnie automatyka i termostat. Niekiedy obok płyty umieszczony jest także drążek, na którym na regulowanej wysokości można wieszać jedną ze słuchawek – tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłego prysznica. Jeśli zaś słuchawki są dwie, druga jest zazwyczaj zamontowana na stałe bądź na wysięgniku w górnej części panelu – nazywa się ją wówczas głowicą prysznicową. Oprócz tego panel może być wyposażony w półki, lustra, podświetlenie, czy siedzisko.

 

Dysze. Czynnikiem masującym jest woda, wypływająca pod ciśnieniem z dysz urządzenia. W układzie takim nie ma jednak pompy, przez co istotnym ograniczeniem możliwości hydromasażu staje się ciśnienie wody w naszej instalacji. Typowo więc, w panelach tego rodzaju znajdziemy od trzech do ośmiu dysz – gdy jest ich więcej, zazwyczaj nie wszystkie mogą pracować jednocześnie. Najczęściej dysze umieszczone są w dwóch symetrycznych, pionowych pasach, po obu stronach panelu; rzadziej spotyka się jeden pas centralny. Oprócz tego bywają montowane również w dolnej części panelu – służą wówczas do masażu stóp. Rozmieszczenie dysz nie jest przypadkowe. Zdaniem fizykoterapeutów masowane powinny być bowiem konkretne punkty na ciele – najlepiej mięśnie położone symetrycznie po obu stronach kręgosłupa, nie zaś sam kręgosłup. Dysze w bardziej zaawansowanych modelach są więc ruchome, co pozwala precyzyjnie dopasować kierunek wypływu wody do danej sylwetki.

 

Od dysz zależy również charakterystyka masującego nas strumienia.

 

Krzysztof Chrząszcz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny