Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2011
Sauny
Sauna to doskonały sposób na odprężenie i zregenerowanie sił. Gorące powietrze działa relaksująco, wzmacnia i oczyszcza organizm, poprawia zdrowie i urodę. Terapia gorącym powietrzem hartuje i ma zbawienne działanie również na nasze samopoczucie. Któż z nas więc nie marzy, by móc korzystać z dobrodziejstw sauny we własnym domu. Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych marzenia te realizuje i dzieli się z naszymi czytelnikami doświadczeniami z użytkowania domowej sauny.

Wybierając saunę można zdecydować się na kabinę z dużymi przeszkleniami, sufitem z halogenami i zaokrąglonym szklanymi drzwiami
Wybierając saunę można zdecydować się na kabinę z dużymi przeszkleniami, sufitem z halogenami i zaokrąglonym szklanymi drzwiami (fot. Tylö)
Gorące i wilgotne powietrze ma działanie nie tylko relaksujące. Oczyszcza organizm z toksyn, poprawia przemianę materii (wspomaga odchudzanie), zwiększa odporność. Lepiej ukrwione i dotlenione tkanki, czysta cera i zastrzyk energii to korzyści, dla których warto pomyśleć o saunie, łaźni parowej lub kabinie infrared. Przyjrzyjmy się im więc bliżej.

SEANS W SAUNIE

Po wejściu do drewnianej kabiny, w której panuje wysoka temperatura i niska wilgotność, najlepiej położyć się na ręczniku, by całe ciało było w jednakowej temperaturze. Warto pamiętać, że na górnych ławkach jest cieplej niż na niższych.

 

Powietrze ogrzewane piecem nagrzewa nasze ciało do 40–41°C, co powoduje wzmożone wydalanie potu, a wraz z nim toksyn. Parowanie wydzielającej się z potem wody, daje naturalny efekt chłodzenia – dzięki temu łatwiej nam znieść wysoką temperaturę.

 

Seans w saunie to najmniej jeden, ale nie więcej niż trzy cykle po 8–15 min, po których należy wziąć zimny prysznic, zaczynając od stóp aż do głowy (5–15 min), po czym należy odpocząć min. 10–20 min i można wrócić do sauny. Liczba takich zabiegów zależy od indywidualnych upodobań.

 

Uwaga! Im wyższa jest temperatura w saunie, tym pobyt w niej powinien być krótszy, a ochładzanie – dłuższe.

 

W saunie suchej (fińskiej) kąpiel rozpoczyna się w temperaturze około 50°C, a gdy organizm się do niej przyzwyczai – stopniowo podwyższa się ją do 70–85°C. Wilgotność powietrza w kabinie wynosi 25–40%.

 

Jeśli chcemy zwiększyć wilgotność i obniżyć temperaturę – polewamy wodą kamienie ułożone w górnej części pieca. Do wody możemy dodać olejek eteryczny.

 

Sauna parowa różni się od mokrej niższą temperaturą 45–65°C i znacznie wyższą wilgotnością powietrza (45–65%). Komfort korzystania z sauny można znacznie podnieść, stosując podczas kąpieli różne zioła, które pod wpływem gorącej pary wodnej wydzielają przyjemny zapach (sauna parowoziołowa). Jest to najłagodniejsza z kąpieli – polecana nawet małym dzieciom.

 

W domach jednorodzinnych bardzo rzadko budowane są tradycyjne sauny parowe. Najczęściej klienci wybierają gotowe kabiny, zwykle 1- lub 2-osobowe, wyposażone w generator pary, natrysk, panel do hydromasażu i siedzisko lub na łaźnię parową adaptują kabinę prysznicową, montując na niej odpowiednią kopułę i generator pary. Niektórzy właściciele domów jednorodzinnych decydują się na saunę fińską z piecem wyposażonym w generator pary.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny