Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2011
Ochrona i zabezpieczenie domu - w pytaniach i odpowiedziach
To, co najwartościowsze: nasze myśli, doświadczenie i wiedzę, trudno ukraść. Jednak po wizycie złodzieja to nie strata telewizora, mikrofalówki i biżuterii boli najbardziej. Największe straty powstają w psychice. Widok zniszczeń, śladów obecności włamywaczy – zostaje w człowieku i boli. Czy można się przed tym ustrzec? Na najczęściej pojawiające się pytania odpowiada nasz ekspert Stefan Jerzy Siudalski.

Ochrona i zabezpieczenie domu - w pytaniach i odpowiedziach
Włamania, kradzieże, rozboje, oszustwa nie są wymysłem naszych czasów. Tak było i tak będzie, tyle że środki ochrony przed włamaniem czy nawet napadem, zwłaszcza te elektroniczne, rozwijają się tak samo szybko jak komputery, a na dodatek możliwości transmisji zarówno sygnałów alarmowych jak i przekazów z kamer są dziś praktycznie nieograniczone.

 

Wszystkie wymienione czynniki dają nam znacznie większe szanse, niż było to nawet 10–15 lat temu, aby skutecznie ochronić się przed stratami, a w najgorszym dla nas przypadku przynajmniej te straty można ograniczyć do minimum.

 

Ochrona kosztuje, ale rozsądnie wydane pieniądze zmniejszą nasze zagrożenie – to jest przecież rodzaj inwestycji – inwestycji w nasz spokój.

Propozycje zabezpieczeń w zależności od poziomu zagrożenia

Ułatwieniem w wyborze koncepcji ochrony będzie zapoznanie się z danymi zawartymi w tab. 2. Poszczególnym poziomom zagrożenia zostały przyporządkowane propozycje zabezpieczeń. Z tabeli tej można korzystać na dwa sposoby:

 

wybierając zabezpieczenia wg kolumny odpowiadającej zagrożeniu lub
dobierając zabezpieczenia z różnych kolumn, w taki sposób, aby suma punktów dodatnich przewyższyła sumę punktów ujemnych z tabeli zagrożeń.

 

Uwaga! Nie wszystkie komórki w tabeli mają przyporządkowane punkty – ma to miejsce w tych kolumnach, w których te zabezpieczenia nie są polecane np. ze względu na koszty niewspółmierne do wartości chronionej i zagrożenia.

 

Ponieważ przyjęty w tabeli podział ze względu na poziom zagrożenia nie może być traktowany jako sztywny, może się okazać, że w ostatecznej koncepcji ochrony pewne elementy ochrony będą wybrane z kolumny odpowiadającej mniejszemu lub większemu zagrożeniu, niż proponowane jest to dla obiektu. Może to wynikać np. z tego, że pewne miejsca w obiekcie będą mniej lub bardziej zagrożone niż jego pozostała część (np. miejsca niewidoczne). Istnieje też pewna wymienność elementów ochrony – jeśli zdecydujemy się w obiekcie o średnim zagrożeniu np. na wysoki płot, który będzie spełniał wymagania dla bardzo dużego zagrożenia a wjazd i furtka będą równie solidne, to można przecież w większości przypadków zrezygnować z dodatkowych mechanicznych zabezpieczeń drzwi i okien.

 

Opracowanie: Joanna Dąbrowska, Aleksandra Kuśmierczyk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny