Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2011

Wymiana okien

Planując wymianę okien w domu, dobrze jest przeprowadzić remont przed nastaniem zimy. Raz, że pozwoli nam to zaoszczędzić na ogrzewaniu, dwa – wymiany stolarki okiennej nie powinno dokonywać się przy ujemnej temperaturze.

Wymiana okien
(fot. Oknoplast)
Wymiana w domu okien jest poważną inwestycją, do której należy się starannie przygotować. Pierwszym etapem powinien być wybór nowej stolarki, która zastąpi nasze zniszczone, przestarzałe okna. Kupując nowe okna dobrze jest zwrócić uwagę na to, jaką mają izolacyjność termiczną (im lepsza, tym mniejsze straty ciepła), czy dobrze tłumią dźwięki, jakie mają zabezpieczenia.

 

Istotnymi elementami są także wygoda użytkowania oraz estetyka – tu staniemy pewnie przed odwiecznym dylematem: okna drewniane czy plastikowe. Kupione okna możemy zamontować sami, jednak o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie do tego celu specjalistycznej ekipy. Wówczas będziemy mieli pewność, że praca została wykonana jak należy, okna nie zostaną uszkodzone, a my nie stracimy na nie gwarancji.

Izolacyjność cieplna, czyli ile zaoszczędzimy na ogrzewaniu

To chyba najważniejszy parametr, jaki powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze nowych okien. Izolacyjność termiczną określa współczynnik Uw – im jego wartość jest niższa, tym z naszego domu będzie „uciekać” mniej ciepła. Wartość Uw zależy od konstrukcji okna, a więc rodzaju, grubości i sposobu mocowania szyb, konstrukcji paneli (w oknach PVC powinny być to panele co najmniej trzy-, a najlepiej pięciokomorowe), rodzaju i liczby uszczelek.

 

Standardowo wartość Uw dla dostępnych na rynku okien zawiera się w przedziale 1,2–1,5 W/(m2•K). Przy zakupie stolarki należy zwrócić uwagę, aby wartość ta nie była wyższa niż 1,7–1,8 W/(m2•K) – w zależności od strefy klimatycznej, co reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 listopada 2008 roku w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki i ich usytuowanie. Jeśli nasz dom jest dobrze ocieplony, można pokusić się o zakup okien o izolacyjności termicznej 0,8–1 W/(m2•K), co zminimalizuje straty ciepła. Okna o współczynniku izolacyjności termicznej Uw poniżej 1,0 będą o co najmniej 25% droższe od okien w wersji standardowej.

 

Uwaga! Kupując nową stolarkę, zwracajmy uwagę na współczynnik izolacyjności cieplnej dla całego okna, czyli Uw (ang. window), a nie na Ug (ang. glass) – czyli współczynnik izolacyjności dla samej szyby, czy Uf (ang. frame) – współczynnik izolacyjności dla profilu. Rozbieżności w wartościach mogą dochodzić tu nawet do 30%.

 

Tomasz Wojciuk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!