Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2011
Modernizacja instalacji grzewczej
Zanim przystąpimy do remontu i modernizacji powinniśmy koniecznie odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego go w ogóle robimy? Bez tego nigdy nie będziemy zadowoleni z efektów i bardzo prawdopodobne, że znaczną część pieniędzy wydamy bez sensu, np. wymieniając kocioł na urządzenie, co prawda ekonomiczne, ale dla nas zbyt uciążliwe w obsłudze. Albo dla odmiany – wygodne, ale zbyt drogie w eksploatacji.

Dlaczego remont?

Modernizacja instalacji grzewczej
(fot. SAS)
Z konieczności. Nie unikniemy remontu, jeśli elementy instalacji centralnego ogrzewania są wyeksploatowane. Jego zakres to wówczas kwestia naszej decyzji – czy wymieniamy tylko to, co niezbędne, czy też decydujemy się na kompleksowe zmiany.

 

Najczęściej problemem są niesprawne zawory, skorodowane grzejniki płytowe lub uszkodzony kocioł.

 

Dla wygody. Instalacja grzewcza może działać prawidłowo, ale wymagać uciążliwej obsługi. Wszystkie kotły na paliwo stałe trzeba regularnie, co kilka dni czyścić, usuwać popiół i nosić opał. Najbardziej absorbujące są kotły zasypowe, które wymagają uzupełniania paliwa co kilka godzin, a możliwości stosowania w nich automatyki są znikome.

 

Wymiana kotła na gazowy lub olejowy praktycznie eliminuje konieczność obsługi, a w przypadku kotłów węglowych z podajnikiem znacznie ją upraszcza.

 

Z oszczędności. Wysokie koszty eksploatacji mogą mieć wiele przyczyn:
  • duże straty ciepła wynikające ze słabej termoizolacji domu;
  • niską sprawność wytwarzania ciepła oraz wadliwe sterowanie pracą instalacji grzewczej. W efekcie znaczna część ciepła „ucieka przez komin”, albo pomieszczenia są często przegrzewane bez potrzeby;
  • wysoką cenę paliwa. Znacznie droższe niż kilkanaście lat temu jest, np. ogrzewanie olejem opałowym, do którego zachęcano w latach 90., jako bardziej ekologicznego od węgla. Przez ostatnie lata zdecydowanie wzrosła też cena drewna, które dziś jest tanie, tylko jeśli kupujemy je świeże, jednak nie każdy ma dość miejsca na jego suszenie np. pod wiatą.

Nowe grzejniki

Wymiana grzejników jest uzasadniona, jeśli są skorodowane lub nie odpowiadają nam ze względów estetycznych. Zmiana grzejników nie przyniesie jednak oszczędności eksploatacyjnych. Wbrew temu, co czasem sugerują reklamy nie ma grzejników „energooszczędnych”. Wręcz przeciwnie, grzejnik powinien być „rozrzutny”, bo ma za zadanie jak najszybciej przekazać ciepło do pomieszczenia.

 

Pomóc zmniejszyć koszty ogrzewania może za to zainstalowanie nowych zaworów i głowic termostatycznych. Dzięki temu poprawi się dystrybucja ciepła, bo jego ilość będzie lepiej dostosowana do zapotrzebowania w poszczególnych pomieszczeniach. Gdy, np. pomieszczenie jest silnie nasłonecznione, zawór przymyka się zmniejszając intensywność grzania.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny