Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2011
Drewutnie
Mimo rosnących cen drewna, ogrzewanie domów żeliwnymi kozami lub wkładami wciąż jest popularne. Im bardziej drożeje drewno kominkowe, tym więcej użytkowników decyduje się na jego samodzielne przygotowanie do palenia oraz sezonowanie w przydomowych drewutniach. Wkład własnej pracy pozwala utrzymać ekonomiczną opłacalność korzystania z takiego źródła ciepła.

Najczęściej zamówione drewno trzeba porąbać na mniejsze kawałki wielkością pasujące do rozmiarów paleniska. Niezbędna do tego jest dobrej jakości siekiera z wygodnym trzonkiem oraz trwałym i ostrym ostrzem
Najczęściej zamówione drewno trzeba porąbać na mniejsze kawałki wielkością pasujące do rozmiarów paleniska. Niezbędna do tego jest dobrej jakości siekiera z wygodnym trzonkiem oraz trwałym i ostrym ostrzem (fot. Fiskars)
Nie wszystkie rodzaje drewna nadają się do palenia w kominku. Producenci żeliwnych wkładów kominkowych i żeliwnych kóz przestrzegają przed używaniem drewna iglastego, nakazując palenie drewnem liściastym. Dlaczego?

LEPSZE LIŚCIASTE

Choć drewno najpospolitszych w Polsce drzew iglastych: sosny, świerka, jodły czy modrzewia, jest bardziej kaloryczne od drewna drzew liściastych, spala się szybko, rozpryskując drzazgi i co jeszcze gorsze – zawiera żywicę. Większe drzazgi, strzelające z paleniska ze sporym impetem, mogą spowodować pęknięcie szyby wkładu lub kozy.

 

Żywica natomiast, podczas procesu spalania brudzi nie tylko szybę urządzeń grzewczych, co widać od razu gołym okiem, ale także zanieczyszcza komin. Paląc w kominku drewnem iglastym, trzeba więc częściej czyścić komin, aby sadze osadzające się na jego ścianach nie stanowiły zagrożenia pożarowego. Wieloletni użytkownicy kominków wybierają tylko drewno liściaste. Szczególnie cenią drewno akacji, dębu, brzozy, wiązu, grabu, klonu oraz jesionu, ponieważ spala się ono długo, nawet przez 6–8 godzin. Warunek jest tylko jeden.

 

Drewno musi być suche i pocięte na odpowiednie kawałki! Inaczej bowiem daje mało ciepła, dymi się podczas palenia. Do kominka najlepsze jest drewno o wskaźniku wilgotności wynoszącym od 15 do 25%.

 

Uwaga! Do palenia w kozie lub kominku używamy tylko wysuszonego drewna z drzew liściastych. Tylko suche drewno łatwo się rozpala, wytwarza dużo ciepła, a mało dymu i sadzy.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny