Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2011
Dwa mieszkania w jednym domu
Kupno osobnych mieszkań dla syna i matki było sporo droższe od kupna wspólnej działki i budowy wielopokoleniowego domu. Dlatego zdecydowali się ponownie zamieszkać razem, ale na oddzielonych od siebie przestrzeniach.

Dom ma prostą bryłę i czterospadowy dach pokryty dachówką ceramiczną. W obawie przed zaburzeniem proporcji bryły, jego właściciele nie podnieśli ścianek kolankowych. Nie żałują tego, choć pan Marcin jest wysoki i trudno mu poruszać się pod skośnymi ścianami na poddaszu
Dom ma prostą bryłę i czterospadowy dach pokryty dachówką ceramiczną. W obawie przed zaburzeniem proporcji bryły, jego właściciele nie podnieśli ścianek kolankowych. Nie żałują tego, choć pan Marcin jest wysoki i trudno mu poruszać się pod skośnymi ścianami na poddaszu
Jeszcze kilka lat temu pan Marcin mieszkał z mamą w bloku, w mieszkaniu o powierzchni 48 m2. Jako kawaler często myślał już o własnym mieszkaniu i założeniu rodziny. Mama pochwalała plany syna. Zamiar kupna dwóch mniejszych mieszkań wydał jej się bardzo dobry, szczególnie po ostatnim remoncie łazienki, kiedy ujawniły się między nimi różnice gustów i koncepcji odnośnie wyglądu wspólnego mieszkania.

 

Czas się rozdzielić i żyć po swojemu! – zgodnie ustalili matka i syn. Ale w praktyce okazało się to trudne do zrealizowania. Ceny małych mieszkań były zbyt wysokie, a komfort zbyt niski, by oboje godzili się na taką zamianę.

 

Wtedy pomyślałem, że zamiast inwestować w dwie niewygodne klitki, powinniśmy kupić ziemię i zbudować wspólny dom – opowiada pan Marcin. – Jasne już tylko było, że potrzebne nam będą dwie oddzielne strefy do mieszkania pod jednym dachem.

Dwa razy taniej, bo kilka kilometrów dalej

Podobne przemyślenia na temat nieopłacalności kupowania mieszkań miał kolega pana Marcina, więc wkrótce panowie razem szukali działek. Oglądali tereny położone bliżej i dalej od miasta, gdzie pracowali. Kiedy okazało się, że cena działek budowlanych z porównywalnym uzbrojeniem, ale oddalonych od siebie o pięć kilometrów różni się aż dwukrotnie, zdecydowali się na te tańsze mimo dłuższego dojazdu. Uznali, że skoro okolica miała dostęp do elektryczności, gazu ziemnego i wodociągu, da się tam na co dzień wygodnie mieszkać.

 

Koledzy kupili podobne działki w bezpośrednim sąsiedztwie, a za swoją pan Marcin zapłacił 70 000 zł. W sąsiedztwie pojawiali się kolejni nabywcy i wszyscy od razu godzili się na współudział w kosztach budowy przyłączy z odległości aż 100 m. Na przyłącze gazowe po podziale kosztów pan Marcin wydał tylko 4000 zł, na wodociągowe – 5000 zł. Ponieważ teren przeznaczano w przyszłości do skanalizowania, nikt nie mógł zbudować przydomowej oczyszczalni ścieków. Miejscowy urząd od dawna nie udzielał na to zgody. Trzeba było zbudować szczelne, betonowe szambo za 5000 zł.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny