Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2011
Montaż grzejnika

Prawidłowo zamontowany grzejnik przede wszystkim powinien zapewniać utrzymywanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu i umożliwić jej regulację w szerokim zakresie. Ponadto dobrze jeśli pasuje do stylu wnętrza i jest łatwy w utrzymaniu w czystości

Montaż grzejnika
(fot. Zehnder)

W nowo budowanym domu wielkość i rodzaj grzejników powinny być określone w projekcie instalacji centralnego ogrzewania. Specyfikacja ta uwzględnia wielkość grzejnika wynikającą z wymaganej mocy grzewczej dla określonego pomieszczenia, jak też możliwości jego podłączenia do powstającej instalacji i układu rur. Ostateczny wybór konkretnego modelu grzejnika najczęściej uzależniamy od naszych wymagań estetycznych – kierując się jego wyglądem oraz od ceny.

 

W domu remontowanym przebieg rur możemy dostosować do rodzaju i sposobu montażu nowych grzejników oraz zmienić ich lokalizację.

Płytowy lub żeberkowy?

Obecnie najczęściej instalowane są grzejniki płytowe dostępne w bogatym asortymencie wymiarów, mocy jak i możliwości przyłączenia do instalacji. Ze względów montażowych istotne jest czy grzejnik przystosowany jest do podłączenia dolnego czy tylko do podłączeń bocznych.

 

Grzejniki z podłączeniem dolnym(można je również łączyć z boku) mają wbudowany zawór grzejnikowy i wewnętrzny kanał doprowadzający wodę do górnej części grzejnika.

Dobór mocy

Moc nominalna grzejnika powinna odpowiadać mocy strat ciepła w tym pomieszczeniu. Jeśli nie wykonywaliśmy żadnych prac termomodernizacyjnych (ocieplenie ścian, wymiany okien) ani wymiany kotła, to nowy grzejnik może mieć moc zbliżoną do poprzedniego.

 

W przypadku starych grzejników żeliwnych można przyjąć, że jedno żeberko o wysokości 60 cm odpowiadało mocy ok. 100 W.

 

Jeśli dom został ocieplony to moc grzewczą można zmniejszy do poziomu 60–70 W na m2 powierzchni pomieszczenia. Natomiast w przypadku wymiany kotła na niskotemperaturowy, przy doborze wielkości grzejnika, trzeba uwzględnić korektę mocy przy innych niż katalogowe parametrach pracy (temperatury wody zasilającej i powrotnej).

 

Przy zakupie należy zwrócić uwagę na to, który króciec podłączenia dolnego jest zasilający, a który powrotny. Jest to istotne ze względu na układ rur podczas montażu.

 

Uwaga!Grzejniki dwu-, i trzypłytowe można podłączać z lewej i z prawej strony, natomiast jednopłytowe wymagają dostosowania strony przyłączenia do miejsca doprowadzenia rur zasilających.

 

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny