Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2011
Kominek z DGP
Kominek z DGP może ogrzewać powietrze rozchodzące się do wybranych pomieszczeń specjalnymi kanałami. Tworzy tym samym niezależny systemem ogrzewania, ale – zgodnie z przepisami* – nie może być jedynym źródłem ciepła. Kominek z DGP uzupełnia więc tylko istniejącą instalację grzewczą, która gwarantuje ogrzewanie budynku podczas dłuższej nieobecności mieszkańców.

Tak to działa

Kominek z DGP
(fot. Spartherm)
Powietrze potrzebne do spalania dochodzi do kominka osobnym kanałem z zewnątrz, dzięki czemu kominek nie czerpie z pomieszczenia ciepłego powietrza, które jest już ogrzane. Wkład kominkowy o specjalnym ożebrowaniu przejmuje ciepło znad paleniska.

 

Powietrze nagrzane w przestrzeni między korpusem wkładu a jego obudową przepływa do pomieszczeń budynku kanałami stalowymi lub aluminiowymi. Przekrój i rozmieszczenie tych kanałów projektuje się tak, by zapewnione było sprawne rozchodzenie się ciepła, a dzięki odpowiednim przypustnicom – możliwość regulowania ogrzewania poszczególnych pomieszczeń.

Doprowadzenie powietrza do spalania

Przewód doprowadzający powietrze układa się na etapie prac budowlanych, a więc przed zainstalowaniem wkładu. Według przepisów – do kominka z zamkniętym wkładem należy doprowadzić 10 m³ powietrza w ciągu godziny na każdy kilowat mocy nominalnej. Dla spełnienia tego warunku należy zastosować kanał o powierzchni ok. 200 cm2; średnica wlotu do niego powinna mieć minimum 15 cm.

 

Wlot powietrza zewnętrznego można umieścić w ścianie budynku (na poziomie podłogi lub pod nią) lub w czerpni ponad dachem – koniecznie poniżej komina, aby nie zasysała uchodzącego zeń dymu. Jeśli kominek nie jest usytuowany blisko ściany zewnętrznej, należy odpowiednio wcześnie zaplanować trasę przewodów, które będą dostarczać powietrze do spalania. Najczęściej przewody te prowadzi się w podłodze. Można je łączyć bezpośrednio z komorą spalania albo wyprowadzić blisko paleniska lub pod nim. W dwóch ostatnich sytuacjach wlot trzeba wyposażyć w przepustnicę do zamykania dopływu powietrza, gdy kominek nie będzie używany, aby pomieszczenie niepotrzebnie się nie wychładzało. Ponadto przepustnice umożliwiają regulację przepływu powietrza do spalania – dzięki nim w łatwy sposób można sterować mocą grzewczą kominka.

 

Emilia Rosłaniec

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny