Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2011
Narzędzia ogrodowe
Ostatnie badania rynku narzędzi i urządzeń ogrodniczych wykazują, że ten sektor rozwija się w dobrym tempie, a od kilku lat wyraźnie rośnie zainteresowanie sprzętem wyższej klasy. Polacy, po fali zakupów taniego sprzętu, zaczynają przykładać wagę do jego jakości i trwałości. Na dobre narzędzia i urządzenia są skłonni wydawać większe pieniądze. Chcą również, by były różnorodne oraz z nowoczesnymi rozwiązaniami na miarę XXI wieku.

Kosiarka spalinowa zalecana jest do koszenia trawnika o powierzchni ponad 500 m2
Kosiarka spalinowa zalecana jest do koszenia trawnika o powierzchni ponad 500 m2 (fot. Honda)
Użytkownicy ogrodów wiedzą, że odpowiednio dobrane narzędzia ogrodnicze ułatwiają i przyspieszają wykonanie prac. Jednak każdy ogród potrzebuje innego sprzętu i nie należy się zrażać, jeśli zgromadzenie optymalnego dla jego potrzeb kompletu oprzyrządowania potrwa jakiś czas. Nie ma na to innego sposobu, jak metoda prób i błędów. Wybór przysparza trudności, ponieważ w sklepach ogrodniczych znajdujemy bogatą ofertę narzędzi, zarówno znanych, jak i mniej znanych firm. Kupując je, warto postawić na jakość i trwałość, nigdy na niską cenę, bo w dłuższej perspektywie to się po prostu opłaca.

KOSZENIE TRAWNIKA

Kosiarki. Po drobnym sprzęcie ogrodniczym typu łopaty, grabie, sekatory, są najbardziej niezbędnym sprzętem do pielęgnacji ogrodu.

 

Bez kosiarki ani rusz, dlatego tym staranniej należy ją dopasować do wielkości, kształtu i typu trawnika, jak również do ukształtowania terenu. Wybierając kosiarkę, trzeba zdecydować o rodzaju zasilania (elektryczny lub spalinowy) oraz rodzaju mechanizmu tnącego (bębnowy lub rotacyjny).

 

Kosiarki bębnowe mają noże zamontowane na bębnie. Nadają się do idealnie równych i systematycznie pielęgnowanych muraw, koszonych nisko (2,5–3 cm). Nie sprawdzą się natomiast na pofałdowanym lub leśnym terenie oraz przy koszeniu wysokiej trawy. W takich warunkach lepiej poradzą sobie kosiarki rotacyjne, z zestawem kilku noży pracujących w płaszczyźnie poziomej. Niestraszne im nierówności terenu, szyszki ani sztywna czy mokra trawa.

 

Na trawniki, których powierzchnia nie przekracza 500 m2, dobre są kosiarki elektryczne. Ich zaletą jest cicha praca, zwrotność, mały ciężar urządzenia. Mają jednak małą moc (maks. 1800 W) i niedużą szerokość roboczą, wymagają dostępu do gniazdka elektrycznego najlepiej w promieniu 30 metrów oraz wzmożonej uwagi przy operowaniu kablem elektrycznym.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny