Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2011
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Bezawaryjny system zaopatrzenia w wodę to jeden z podstawowych warunków komfortu w nowoczesnym domu. Od źródła do wypływającego z baterii strumienia droga jednak daleka, dlatego projekt i wykonanie domowej instalacji wodnej warto potraktować kompleksowo.

Instalacja wodno-kanalizacyjna
(fot. Oras)
Żeby rozpocząć budowę domu, na działce niezbędna jest woda. Jeśli parcela znajduje się na terenie objętym infrastrukturą wodociągową, najlepiej przyłączyć się do sieci.

 

W tym celu niezbędne będzie złożenie wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia w lokalnym przedsiębiorstwie wodociągowym. Jako załącznik do wniosku musimy dołączyć mapę do celów projektowych w skali 1:500, wykonaną przez uprawnionego geodetę, który na plan istniejących sieci naniesie nasz projektowany dom. Kolejnym krokiem po uzyskaniu warunków technicznych jest zlecenie projektu technicznego przyłącza, jego wykonanie i odbiór. Choć obecnie przepisy nam tego nie narzucają, najwygodniej zadania te powierzyć firmie poleconej przez miejscowego dostawcę wody.

 

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy kupujemy działkę nieuzbrojoną, czyli położoną na terenach, do których sieć wodociągowa jeszcze nie dotarła, lub na tyle od wodociągu oddaloną, że doprowadzenie przyłącza pociągałoby za sobą znaczne koszty (w przypadku dużej odległości mogą one sięgnąć kilkunastu tysięcy złotych). Wówczas musimy zadbać o własne ujęcie wodne, które może okazać się tańsze zarówno w budowie, jak i w eksploatacji. Abyśmy jednak mogli z „własnej” wody korzystać bez ograniczeń, musimy znaleźć jej optymalne źródło i zapewnić odpowiednią jakość.

Wokół studni

W większości przypadków wykonanie przydomowego ujęcia wodnego nie wymaga specjalnego zezwolenia. Z koniecznością uzyskania pozwolenia wodno-prawnego (zgodnie z art. 124 ustawy Prawo Wodne) łączy się wykonanie ujęcia o głębokości powyżej 30 m oraz pobór wody w ilości przekraczającej 5 m3 na dobę lub 0,5 m3 na godzinę (to ilość wielokrotnie przewyższająca przeciętne zapotrzebowanie kilkuosobowej rodziny). W pozostałych przypadkach należy jedynie zgłosić zamiar budowy studni w starostwie powiatowym.

 

Agnieszka Rezler

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny