Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2011
Panele czy parkiet?
Pytanie czytelnika: Przygotowujemy się do wykańczania mieszkania. Chcielibyśmy mieć w nim solidną posadzkę i wytypowaliśmy dwie: panele i parkiet. Mamy jednak problem z wyborem. Chcielibyśmy prosić o przybliżenie ich właściwości oraz zwrócenie uwagi na różnice między nimi.

Panele czy parkiet?
(fot. Kronopol)
Redakcja: Żeby dobrze wybrać posadzkę, trzeba sobie odpowiedzieć na następujące pytania: jak intensywnie posadzka będzie użytkowana: czy będzie się po niej chodzić w butach, czy tylko w kapciach, czy rodzina jest liczna, czy w domu są małe dzieci i zwierzęta, np. duży pies itp., jak długo posadzka ma służyć – czy planujemy ją użytkować najdłużej jak to możliwe, czy też dopuszczamy, że gdy się zniszczy, po kilku sezonach po prostu wymienimy ją na nową. Ważne są również koszty.

Parkiet

To tradycyjna posadzka z małych deszczułek z litego drewna twardych gatunków rodzimych, jak dąb, buk, klon oraz gatunków egzotycznych: teak, iroko, kempas, daru daru. Na krawędziach deszczułki mają zazwyczaj wyfrezowany wpust i wypust. Ze względu na to, że drewno na przemian kurczy się i pęcznieje, deszczułki – aby się nie paczyły, nie mogą być zbyt duże: grubość 16–22 mm, szerokość 30–100 mm, długość 200–500 mm.

 

Parkiety wytwarza się również jako płyty warstwowe, w których warstwą wierzchnią jest drewno odporne na ścieranie, a pod nim znajduje się sklejona z kilku warstw płyta z drewna iglastego lub inna płyta drewnopochodna.

 

Właściwie konserwowany parkiet może służyć przynajmniej kilkadziesiąt lat. Na wygląd parkietu ma wpływ nie tylko gatunek, lecz także klasa drewna. Deski, mozaika i deszczułki z litego drewna sprzedaje się w kilku klasach oznaczanych od I do V (najczęściej I–III). Oznaczenie klasy nie jest określeniem jakości wykonania elementów ani właściwości technicznych drewna, lecz wyglądu, jednolitości barw oraz usłojenia elementów. Oto charakterystyka klas:
  • I – drewno bezsęczne, o jednolitej barwie oraz równomiernym i prostoliniowym usłojeniu;
  • II – drewno z niewielkimi sękami o średnicy do 6 mm, nieznacznych różnicach barw i lekko zakrzywionych i pofalowanych słojach;
  • III–V – dopuszczalne sęki większej średnicy, barwa i usłojenie elementów zróżnicowane.

 

Olimpia Wolf

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny