Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2011
Kocioł kondensacyjny i wentylacja z odzyskiem ciepła

Każdy, kto marzy o własnym domu, na początku głównie skupia się na jego wyglądzie, liczbie pomieszczeń, funkcjonalności i wygodzie. Często zapominamy jednak o ważnych instalacjach, które wpływają nie tylko na komfort życia we własnym domu, ale też na wysokość rachunków. Najważniejsze z nich to ekonomiczny system grzewczy oraz energooszczędna wentylacja.

Kocioł kondensacyjny i wentylacja z odzyskiem ciepła
(fot. Viessmann, fot. Ekoklimax)

Ekonomiczny system grzewczy przynosi największe korzyści w budżecie łącznych kosztów eksploatacji budynku, bowiem aż 60% energii zużywanej podczas eksploatacji domu pochłania ogrzewanie budynku. Jeśli zsumujemy koszty instalacji systemu grzewczego i koszty eksploatacyjne w okresie korzystania z urządzenia, najczęściej okazuje się, że najbardziej ekonomicznym sposobem wytwarzania ciepła jest zastosowanie kondensacyjnego kotła gazowego. Oczywiście pod warunkiem, że do działki doprowadzona jest sieć gazowa.

Oszczędny kocioł – co to znaczy?

Kocioł kondensacyjny zużywa mniej paliwa niż tradycyjny. Dzieje się tak, ponieważ podczas spalania paliwa powstaje woda. W kotle tradycyjnym odparowuje ona i wraz ze spalinami ucieka przez komin – zabierając przy okazji część wytworzonego ciepła. W kotle kondensacyjnym para ulega skropleniu i przekazuje ciepło wodzie w wymienniku ciepła. Skutkiem tego jest mniejsze zużycie paliwa, a więc mniejsze koszty ogrzewania w stosunku do ogrzewania kotłem tradycyjnym. Sprawność kotłów niekondensacyjnych (czyli tradycyjnych) wynosi ok. 90%. Kondensacyjne kotły gazowe osiągają sprawność 109%. A im wyższa sprawność, tym mniejsze zużycie paliwa, a więc i rachunki za ogrzewanie.

 

Jeśli trzymać się ściśle praw fizyki, sprawność ponad 100% oznaczałaby, że kotły oddają więcej energii niż zawiera dostarczone do nich paliwo, co nie jest możliwe. Sprzeczność wynika ze stosowania nieprecyzyjnej definicji sprawności kotła – bez uwzględnienia strat ciepła potrzebnego do odparowania wody, która jest jednym z produktów spalania. Tymczasem w wyniku spalenia np. jednej cząsteczki metanu (głównego składnika gazu ziemnego) powstaje jedna cząsteczka dwutlenku węgla i 2 cząsteczki wody – zgodnie ze wzorem reakcji: CH4+2O2CO2+2H2O. W wyniku reakcji spalania powstaje zatem całkiem sporo wody – około 2 kilogramy z każdego spalonego kilograma gazu ziemnego (nieco ponad 1 m3)!

 

W kotle niekondensacyjnym para z tej wody uchodzi przez komin jako składnik spalin, a więc pobrane przez nią ciepło jest tracone. Dawniej zakładano, że ciepła zawartego w parze wodnej w praktyce nie da się odzyskać. Dlatego w obliczeniach sprawności kotła nie uwzględniano rzeczywistej całkowitej ilości energii możliwej do uzyskania (tzw. ciepło spalania), lecz jedynie ilość energii pomniejszoną o tę wykorzystaną do odparowania wody (to tzw. wartość opałowa). Choć obecnie potrafimy już praktycznie wykorzystać dodatkowe ciepło z kondensacji pary wodnej, to nadal stosuje się stary sposób obliczania sprawności kotłów, by możliwe było łatwe porównywanie starych i nowych urządzeń. Dlatego jeśli sprawność kotła przekracza 100%, to możemy być pewni, że jest to kocioł kondensacyjny.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny