Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2011
Rynny i odprowadzenie wody
Rynny chronią ściany przed zamakaniem wodą ściekającą z dachu, zabezpieczają otoczenie domu przed rozmywaniem przez strugi wody spadające z dużą siłą, umożliwiają też skanalizowanie odpływu wody i skierowanie jej z dala od fundamentów. Montowane są nie tylko na dachach, ale również na krawędziach tarasów i balkonów. Jaki rodzaj rynien wybrać i jak prawidłowo je zamontować, by spełniały swoje funkcje?

Rynny i odprowadzenie wody
(fot. Galeco)
Choć system rynnowy niewiele kosztuje w stosunku do ogólnych wydatków na wykonanie dachu, pełni ważne funkcje: chroni elewację przed zaciekami wody, a dom przed zawilgoceniem ścian. Jest więc niezbędny w prawie każdym domu. Budynki niskie, z daleko wysuniętymi okapami bądź kryte strzechą lub trzciną, mogą nie mieć orynnowania. Dobór systemu powinien uwzględniać wielkość i kształt dachu, kąt nachylenia połaci, a także sposób odprowadzenia wody deszczowej.

Matematyczne wyliczenia

W projektach domów najczęściej podawane są podstawowe wymiary orynnowania i miejsca zamontowania rur spustowych. Jeśli nie mamy takich informacji, należy poprosić o pomoc dekarza lub doradcę z firmy produkującej rynny.

 

By precyzyjnie dobrać rozmiar orynnowania, bierze się pod uwagę przewidywalną wielkość opadów występującą w danym rejonie oraz tzw. efektywną powierzchnię dachu (EPD). W dachach płaskich odpowiada ona powierzchni połaci dachowej natomiast w dachach spadzistych wylicza się ją ze wzoru:

 

EPD = (B+C/2) × L, gdzie:
B – połowa szerokości dachu
C – wysokość dachu w kalenicy
L – długość dachu.

 

Wynik obliczeń porównuje się z wydajnościami systemów rynnowych dostępnych na rynku (producenci podają w katalogach tabele informujące, jaką powierzchnię może odwodnić dana rynna) i wybiera odpowiedni rozmiar orynnowania.

 

Ważne jest, aby w jego doborze wziąć pod uwagę miejsce w jakim przewidziany jest spust, czyli miejsce, w którym woda z rynny przechodzi do rury spustowej. Najlepszy rezultat osiągany jest przy centralnym usytuowaniu spustu (na środku rynny) albo montując dwie rury spustowe na końcach rynny. Średnicę rur spustowych i przekrój rynien określa się, przyjmując, że 1 m2 rzutu poziomego odwodnionej połaci wymaga 0,8–1 cm2 przekroju rynny. Jeśli dachy nie mają koszy – wklęsłych połączeń dwóch połaci dachowych – liczbę tę można zmniejszyć do 0,5 cm2 na 1 m2 rzutu połaci.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny