Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2011
Odkurzacz centralny
Na forum www.budujemydom.pl nie brakuje pytań i niejasności dotyczących odkurzaczy centralnych. Jedna z forumowiczek pisze: Chciałabym zamontować odkurzacz centralny w domu, ale nie wiem, na jaki się zdecydować, ile powinno być gniazd i gdzie je rozmieścić, jaką długość węża ssącego wybrać, co to jest automatyczna szufelka i gdzie się ją montuje, czy warto? Ze względu na konieczność ułożenia rur i kabli przed zalaniem posadzek temat jest dość pilny, wiosna się zbliża i roboty na budowie ruszą wkrótce pełną parą. Aha, czy są różnice (znaczące) w cenie odkurzaczy różnych firm? Jak z trwałością i awaryjnością, czy jest serwis? Elżbieta.

Ze względu na takie wątpliwości stworzyliśmy kompletny przegląd odkurzaczy centralnych, w którym odpowiadamy na wszystkie te i inne pytania.

Dlaczego właśnie centralny?

Odkurzacz centralny
(fot. Comfort System)
Jakie cechy wyróżniają odkurzacz centralny, dla których warto rozprowadzić jego instalacje i zrezygnować z tradycyjnego odkurzacza przenośnego? Podstawowa różnica, szczególnie ważna dla alergików, jest taka, że przy odkurzaczu centralnym zassane, użyte powietrze jest, po wstępnym przefiltrowaniu, wyrzucane jest na zewnątrz budynku.

 

To sprawia, że powietrze w sprzątanym domu jest pozbawione drobin pyłu i alergenów. Kolejną zasadniczą cechą odkurzacza centralnego, odróżniającą go od tradycyjnego, jest jego bezgłośna praca. Podczas pracy odkurzacza centralnego dźwięk wydaje jedynie jednostka centralna, którą umieszcza się najczęściej w pomieszczeniu nieuczęszczanym stale przez mieszkańców (pomieszczenie gospodarcze, piwnica, garaż).

 

Ponadto, przy odpowiednio rozplanowanej instalacji, sprzątanie odkurzaczem centralnym jest po prostu komfortowe. Nie trzeba, jak to jest przy odkurzaczu przenośnym, dźwigać ze sobą urządzenia na każde sprzątane piętro i do każdego pokoju, ani przełączać wtyczki z kontaktu do kontaktu. Warto także dodać, że instalację systemu centralnego odkurzania w domu można traktować jako rentowną i przyszłościową inwestycję, która podwyższa wartość naszego domu.

 

Przygotowując dom do sprzedaży, można łatwo przeinwestować, wyposażając go w sprzęt AGD lub nową łazienkę. Zdecydowanie bardziej opłacalne jest zainwestowanie w udogodnienia uniwersalne, wpływające m.in. na komfort użytkowania domu, jak na przykład odkurzacz centralny – mówi mgr inż. Teresa Szczerba, rzeczoznawca majątkowy.

 

Z tych powodów warto zdecydować się na odkurzacz centralny. Ważne, aby zrobić to odpowiednio wcześnie.

Kiedy?

Na odkurzacz centralny, podobnie jak na pozostałe instalacje, najkorzystniej zdecydować się w trakcie budowy domu. To optymalny moment, ponieważ rurociąg takiej instalacji montuje się w ścianach i podłodze. Zatem wszelkie późniejsze działania – np. przy otynkowanych ścianach czy położonych posadzkach, wiążą się z dodatkowymi kosztami (wymiana glazury, desek podłogowych, czy ponowne tynkowanie i malowanie ścian, które przez montaż rurociągu zostałyby uszkodzone). Ponadto na takim etapie znacznie łatwiej zaplanować optymalny przebieg instalacji. To daje oszczędność finansową, bo im mniej otworów i bruzd będzie musiała wykonać ekipa montażowa, tym niższy będzie koszt wykonania takiej instalacji. Również inni fachowcy, posiadając wiedzę o przebiegu rur, nie uszkodzą instalacji (np. przez przewiercenie rury) przy wykonywaniu kolejnych prac budowlanych.

 

Emilia Rosłaniec

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny