Dom pasywny kopuła

Dom pasywny kopuła
Prawie pół roku temu Autorushd – uczestnik forum.budujemydom.pl, założył w kronikach budów wątek o planie budowy swojego domu. Nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież od tego właśnie one są. Rzecz w tym, że wpis ten dotyczy dość kontrowersyjnego projektu – domu kopuły. I tak jeden post przyczynił się do powstania fenomenalnego konglomeratu odkrywców, badaczy, sceptyków, krytyków, znawców tematu i laików, a nawet fizyków.
Dom pasywny kopuła
(fot. Arch. Franciszek W. Sergiel)

Wśród nich są tacy, którzy projekt domu kopuły uważają za nietypowy, nieszablonowy, oryginalny, odważny, ale też tacy, dla których to szaleńczy pomysł. Ponieważ w Polsce domy kopuły nie należą do najczęściej budowanych i wiedza o nich jest ograniczona, poprosiliśmy twórcę projektu, architekta pana Franciszka W. Sergiela o fachowy komentarz, wyjaśniający wątpliwości naszych Forumowiczów. Przekonajcie się, że w tym szaleństwie jest metoda.

 

24.10.2010, 12:36 autorushd
Założyłem nowy temat, który będzie związany z budową mojego domku. Do tej pory walczę z projektem, początek budowy zakładam marzec/kwiecień.Wielkość ok. 350 m2, dwie kopuły po 150 m2 + garaż około 50 m2. Projekt – Studio Sergiel. BIURO – WARSZAWA ul. Kosynierów 2/314, 05-270 Marki k. Warszawy, e-mail: biuro.wawa@sergiel.pl, mgr inż. arch. Franciszek Wojciech Sergiel, tel. kom.: 0-504-185-988, e-mail: fw@sergiel.pl. BIURO – ŁÓDŹ ul. Bratysławska 14/109, 94-040 Łódź, e-mail: biuro.lodz@sergiel.pl, mgr inż. arch. Sebastian Mikołaj Sergiel, tel. kom.: 0-513-455-979, e-mail: sebastian@sergiel.pl. Dom: materiał – budowany z cegły pełnej, ocieplenie – wełna twarda od środka 30 cm, podłoga – styropian 30 cm, okna – łukowe o wymiarach 60 × 120 cm, szyba – (wstępnie) 0,6 i profil 1,1; zapewne wyjdzie coś ok 0,9 dla całości, wentylacja – rekuperator; konkretnie 2 szt. (w każdej kopule po jednym), prawdopodobnie będzie to luna, ogrzewanie – elektryczne (jeszcze nie zdecydowałem, czy będą to maty pod posadzką, czy kable grzejne i akumulacyjna podłoga).

 

24.10.2010, 22:14 PeZet
Niezła jazda. Miałem kiedyś pomysł, by mój dom miał dosyć podobny rozkład, choć na planie kwadratu. Trzymam kciuki za realizację i mam jedną sugestię: pokaż, gdzie będzie północ, bo wszystko bardzo interesująco jest rozwiązane. Nawet kuchnia ma okno, choć stoi centralnie.

 

26.10.2010, 13:05 Barbossa
A kiedy będziesz miał projekt konstrukcji? Płyta czy ławy? A i jeszcze jedno – kto Ci to będzie budował? Ta sama firma, co projektuje?

 

26.10.2010, 13:28 autorushd
No właśnie się tworzy, mam jechać na konsultacje jutro do Warszawy. Wstępnie jest rozmowa o ławach, ale architekt zaproponował mi też pale. Co do firmy, to nie dotarliśmy jeszcze do tego etapu, wydaje mi się, że zrobi to mój sąsiad – ma taką małą firemkę. Ale to sprawa na marzec.

 

26.10.2010, 14:13 Draagon
Bosko! Pokaż jeszcze fotki okolicy – jakoś nie widzę tego domku w zaludnionej cywilizacji I jestem ciekaw warunków zabudowy, jakie dostaniesz pod ten projekt. U mnie czepiali się zwykłej wiaty. Co do kuchni, to zważ, że wszystkie zapachy z niej będą się rozchodziły po pierwszym piętrze – o ile rozmieszczenie świetlika dobrze rozumuję. Zerknę w domku jeszcze.

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Dasz radę" - dodatku do miesięcznika Budujemy Dom 4/2011

Pozostałe artykuły z tego numeru
Płytko czy głęboko
Od prawidłowego wykonania dolnego źródła – zgodnego ze sztuką, zależy sprawne funkcjonowanie instalacji, której sercem jest pompa ciepła. Okazuje się jednak, że w przypadku pionowych sond gruntowych duże znaczenie ma również ich głębokość.
Płytko czy głęboko
Skutecznie przekazać ciepło
Pompa ciepła, inaczej niż kocioł, nie wytwarza ciepła, lecz jedynie przekazuje je z gruntu, wody lub powietrza, czyli tzw. źródła dolnego do instalacji grzewczej wewnątrz domu nazywanej źródłem górnym. Efektywność i koszty pracy pompy w dużej mierze zależą właśnie od tego, jak wykonano instalację po stronie źródła górnego.
Skutecznie przekazać ciepło
Basen przydomowy
Ładny basen przydomowy to prestiż i wielka frajda dla całej rodziny, pod warunkiem że jest solidnie wykonany. Jego budowę najlepiej więc powierzyć fachowcom, którzy wykonają projekt, dobiorą optymalne rozwiązania, właściwie przeprowadzą wszystkie prace, a także udzielą gwarancji.
Basen przydomowy
4000 m2 na skraju Puszczy Bolimowskiej
Nie na każdym osiedlu jednorodzinnych domów udaje się stworzyć wokół domu prywatność. Ci, którzy tego pragną, powinni szukać małego osiedla, najlepiej przy lesie, a na nim działki na końcu ślepej uliczki
4000 m2 na skraju Puszczy Bolimowskiej
System automatycznego nawadniania
Tradycyjny sposób podlewania ogrodu za pomocą konewki i węża coraz częściej zastępowany jest systemem automatycznego nawadniania, który praktycznie nie wymaga obsługi, a ponadto oszczędnie zużywa wodę, tym bardziej że może pracować nocą, kiedy paruje ona wolniej.
System automatycznego nawadniania
Oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym
Budując dom, nie ominiemy problemu odprowadzenia ścieków. Gdy działka jest skanalizowana wystarczy przyłączyć dom do sieci. W przeciwnym wypadku mamy dwa rozwiązania: szambo bądź przydomową oczyszczalnię ścieków. To drugie rozwiązanie, choć nieco droższe i bardziej skomplikowane, jest inwestycją, która może się zwrócić już po dwóch latach. W poniższym artykule przybliżymy najprostszą z technologii, w jakich budowane są takie oczyszczalnie – drenaż rozsączający – i prezentujemy dostępne na rynku urządzenia.
Oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym
Wanna czy brodzik?
Pytanie czytelnika: Właśnie planuję remont łazienki. Ze względu na jej niewielki metraż muszę zrezygnować z wanny lub brodzika. Trudno mi się jednak zdecydować, które z urządzeń wybrać: uwielbiam długie kąpiele w wannie, ale z drugiej strony wanna zbytnio przytłoczy pomieszczenie. Ponadto, czasem najlepszym rozwiązaniem jest szybki prysznic. Pomóżcie...
Wanna czy brodzik?
Żaluzje, rolety, markizy
O tym, jaka dawka naturalnego światła dociera do pomieszczeń decyduje nie tylko liczba i wielkość okien, ale również ich osłony – żaluzje i rolety. Odpowiednio dobrane nie tylko chronią przed słońcem, ale także stanowią element dekoracyjny wystroju i oddzielają domowników od świata zewnętrznego.
Żaluzje, rolety, markizy
Okna drewniane czy PVC?
Niezwykle bogata oferta producentów sprawia, że aby dokonać dobrego, w pełni świadomego wyboru, potrzebna jest usystematyzowana wiedza. Przedstawiamy dostępne na rynku rozwiązania i technologie.
Okna drewniane czy PVC?
Kocioł kondensacyjny i wentylacja z odzyskiem ciepła
Każdy, kto marzy o własnym domu, na początku głównie skupia się na jego wyglądzie, liczbie pomieszczeń, funkcjonalności i wygodzie. Często zapominamy jednak o ważnych instalacjach, które wpływają nie tylko na komfort życia we własnym domu, ale też na wysokość rachunków. Najważniejsze z nich to ekonomiczny system grzewczy oraz energooszczędna wentylacja.
Kocioł kondensacyjny i wentylacja z odzyskiem ciepła
Kominki z DGP i z płaszczem wodnym
Kominek jest ozdobą salonu. Może być także wydajnym źródłem ciepła. Jednak by tak się stało musi spełniać pewne warunki i trzeba wykonać instalację, która za pomocą kominka pozwoli ogrzewać wiele pomieszczeń.
Kominki z DGP i z płaszczem wodnym
Odkurzacz centralny
Na forum www.budujemydom.pl nie brakuje pytań i niejasności dotyczących odkurzaczy centralnych. Jedna z forumowiczek pisze: Chciałabym zamontować odkurzacz centralny w domu, ale nie wiem, na jaki się zdecydować, ile powinno być gniazd i gdzie je rozmieścić, jaką długość węża ssącego wybrać, co to jest automatyczna szufelka i gdzie się ją montuje, czy warto? Ze względu na konieczność ułożenia rur i kabli przed zalaniem posadzek temat jest dość pilny, wiosna się zbliża i roboty na budowie ruszą wkrótce pełną parą. Aha, czy są różnice (znaczące) w cenie odkurzaczy różnych firm? Jak z trwałością i awaryjnością, czy jest serwis? Elżbieta.
Odkurzacz centralny
Kolektory słoneczne
Sprzedawcy oferują nam różne rodzaje i modele kolektorów słonecznych, przekonując, że ich produkty są o wiele lepsze od tego, co oferuje konkurencja, a koszty instalacji bardzo szybko się zwrócą. Ile jest w tych zapewnieniach prawdy? By dokonać dobrego wyboru, trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę, a które cechy są nieistotne.
Kolektory słoneczne
Posadzki
Czas na posadzkę? Nie martw się. Na pewno znajdziesz taką, która będzie odpowiadać Twojemu gustowi, a przy tym będzie praktyczna i trwała.
Posadzki
Podłogi
Ile trzeba wydać na podłogi w domu o powierzchni 150 m2? Na wylewki z warstwami wyrównawczymi i izolacjami – 10–15 tys. zł. Oczywiście wiele zależy od konstrukcji – czy jest to podłoga na gruncie, czy na stropie. Drugie tyle wydamy na wykończenie – płytki, panele, parkiet lub wykładziny. Łącznie zatem ok. 30 tys. zł, a nawet więcej, jeśli w części pomieszczeń ma być ogrzewanie podłogowe.
Podłogi
Instalacja elektryczna
To że instalacja elektryczna działa prawidłowo nie znaczy jeszcze, że w pełni odpowiada naszym potrzebom, a korzystanie z niej jest wygodne. Ponadto dobra instalacja nie powinna wymagać większych zmian przez kilkanaście lat, a to wymaga także pomyślenia o tym, jakie nowe urządzenia być może zainstalujemy w przyszłości.
Instalacja elektryczna
Taras
To, że taras wymaga remontu, sygnalizuje zwykle zły stan jego posadzki. Ale zbadanie przyczyn zniszczeń może wykazać, że nie wystarczy jej naprawa czy nawet wymiana i trzeba wyremontować lub wymienić głębsze warstwy, a nawet wzmocnić konstrukcję tarasu.
Taras
Rynny i odprowadzenie wody
Rynny chronią ściany przed zamakaniem wodą ściekającą z dachu, zabezpieczają otoczenie domu przed rozmywaniem przez strugi wody spadające z dużą siłą, umożliwiają też skanalizowanie odpływu wody i skierowanie jej z dala od fundamentów. Montowane są nie tylko na dachach, ale również na krawędziach tarasów i balkonów. Jaki rodzaj rynien wybrać i jak prawidłowo je zamontować, by spełniały swoje funkcje?
Rynny i odprowadzenie wody
Pokrycia dachowe
Wybór rodzaju pokrycia to problem dla inwestora a jego właściwe ułożenie to wyzwanie dla dekarza. Wybierając pokrycie, warto wiedzieć, czym się charakteryzuje i ile kosztuje jego ułożenie. Oceniając dekarza, warto natomiast wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, by mieć pewność, że pokrycie jest fachowo położone i nie będzie wkrótce wymagało żadnych poprawek.
Pokrycia dachowe
Konstrukcja dachu
Więźba dachowa może być wykonana przez brygadę cieśli tradycyjnie, bezpośrednio na placu budowy. Można też zdecydować się na więźbę prefabrykowaną. Wówczas wiązary przygotowywane są w fabryce i gotowe montuje się na budynku.
Konstrukcja dachu
Mostki termiczne i nieszczelności
Dla wielu inwestorów wysokość rachunków za ogrzewanie jest nieprzyjemnym zaskoczeniem. Nawet z projektu i świadectwa energetycznego wynika, że powinny być znacznie niższe. Przyczyną są często mostki termiczne i nieszczelność budynku.
Mostki termiczne i nieszczelności
Kiedy klimatyzacja?
Kto potrzebuje klimatyzacji? Najprościej można odpowiedzieć, że każdy, komu we własnym domu jest latem zbyt gorąco. Jednak dlaczego w niektórych domach bez klimatyzacji prawie nie odczuwamy skutków upału, a w innych nie da się wytrzymać?
Kiedy klimatyzacja?
Działka spełniająca wszystkie oczekiwania
Lokalizacja działki oraz jej uzbrojenie w media ma znaczenie dla komfortu życia. Z tego powodu szukając parceli, warto wysoko zawiesić poprzeczkę.
Działka spełniająca wszystkie oczekiwania
Taniej niż M-5 w bloku
Niejedna działka, traktowana przez właścicieli tylko jako lokata kapitału, staje się dla nich później miejscem, na którym stawiają rodzinne domy. Atrakcyjność działki rośnie szczególnie wtedy, kiedy rodzina nie jest w stanie kupić większego mieszkania w mieście.
Taniej niż M-5 w bloku
Kronika klanu Agatka
Kronika klanu Agatka zawiera historie jednego projektu w pięćdziesięciu odsłonach. Bo właś-nie aż pięćdziesięciu Forumowiczów www.wybieramydom.pl z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem dzieli się pomysłami przekształceń, adaptacji i zagospodarowania 100 metrów kwadratowych... hm, to chyba zbyt formalne nazewnictwo, bo przecież dla większości Klanowiczów, Agatka to nie 100 metrów kwadratowych, ale dom najpiękniejszy na świecie, mały, przytulny, funkcjonalny – taka bajkowa Agatka. Zamykam oczy i widzę ten dom, zasypiam – to mi się śni. Cały czas o nim myślimy, prawdziwa szczera miłość – pisze jedna z naszych Klanowiczek.
Kronika klanu Agatka
Kronika klanu Agatka
Kronika klanu Agatka zawiera historie jednego projektu w pięćdziesięciu odsłonach. Bo właś-nie aż pięćdziesięciu Forumowiczów www.wybieramydom.pl z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem dzieli się pomysłami przekształceń, adaptacji i zagospodarowania 100 metrów kwadratowych... hm, to chyba zbyt formalne nazewnictwo, bo przecież dla większości Klanowiczów, Agatka to nie 100 metrów kwadratowych, ale dom najpiękniejszy na świecie, mały, przytulny, funkcjonalny – taka bajkowa Agatka. Zamykam oczy i widzę ten dom, zasypiam – to mi się śni. Cały czas o nim myślimy, prawdziwa szczera miłość – pisze jedna z naszych Klanowiczek.
Kronika klanu Agatka
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz