Pytanie czytelnika:
Właśnie planuję remont łazienki. Ze względu na jej niewielki metraż muszę zrezygnować z wanny lub brodzika. Trudno mi się jednak zdecydować, które z urządzeń wybrać: uwielbiam długie kąpiele w wannie, ale z drugiej strony wanna zbytnio przytłoczy pomieszczenie. Ponadto, czasem najlepszym rozwiązaniem jest szybki prysznic. Pomóżcie...
(fot. Sanplast)
Redakcja: Wybór między wanną
i brodzikiem nie jest łatwy, bo urządzenia te zapewniają nam inny rodzaj kąpieli i relaksu. Warto więc rozważyć wszystkie
argumenty za i przeciw,
a jeśli nie ułatwi to wyboru – wybrać wersję dwa
w jednym.
Aby ustawić w łazience zarówno wannę, jak i brodzik, potrzeba na to powierzchni minimum 6 m2. Jeśli pomieszczenie jest mniejsze, pozostaje dokonać wyboru, uwzględniając przede wszystkim powierzchnię naszej łazienki i potrzeby jej użytkowników oraz zalety i wady obydwu urządzeń.
Na miarę łazienki...
Wannę warto brać pod uwagę tylko wtedy,
gdy powierzchnia łazienki wynosi minimum
4 m2. W niewielkim pomieszczeniu najlepszym rozwiązaniem będzie model narożny, zarówno w przypadku wanny (może być symetryczna lub asymetryczna), jak i natrysku (w narożniku ścian umieszcza się brodzik i kabinę narożną). Choć w małej łazience bardziej oczywisty jest wybór brodzika, nie jest to regułą, bo łazienki mają różny układ, a spore znaczenie mają też wymiary i kształt wanny: tam, gdzie prostokątna okazuje się za długa, można zmieścić na przykład narożną.
W większym pomieszczeniu (6–8 m2) można ustawić zarówno wannę, jak i kabinę – albo w narożnikach ścian, albo tak, by przylegały do ściany jednym bokiem. Wanna i kabina mogą być tutaj narożne, prostokątne, półokrągłe lub o kształcie nieregularnym, o ile przylegają jednym bokiem do ściany.
Kabinę lub wannę wolno stojącą (najczęściej na rzucie koła lub owalu) da się ustawić tylko w dużej łazience. Pamiętajmy, że do urządzeń wolno stojących trzeba doprowadzić w podłodze instalację wodną i kanalizacyjną.
...i na miarę potrzeb
Jeżeli trzeba wybierać między wanną a prysznicem, warto pamiętać, że urządzenia te zapewniają inny rodzaj relaksu i różnią się pod względem funkcjonalności. Wanna umożliwia długie odprężające kąpiele (np. w solach leczniczych lub kosmetycznych), dlatego uważa się ją za bardziej komfortową od brodzika. Podobnie jak prysznic, wanna może mieć funkcję hydromasażu. Umożliwia także ręczne moczenie, pranie i wybielanie firanek czy mycie psa. Dla osób niepełnosprawnych przewidziane są udogodnienia, np. specjalne uchwyty lub siedziska. Są też modele z otwieranym wejściem umieszczonym w ścianie wanny. Wannę zwykle łatwiej też utrzymać w czystości niż kabinę prysznicową.
Brodzik umożliwia szybką kąpiel, ale uważany jest za mniej luksusowy niż wanna. Można jednak znacznie zwiększyć komfort kąpieli w brodziku, jeśli zastosuje się kabinę z hydromasażem lub z funkcją sauny. Natrysk też można urządzić tak, że będzie przyjaźniejszy dla osób niepełnosprawnych, montując w nim siedzisko lub rezygnując z brodzika na rzecz tzw. tacy albo wykładając podłogę, uformowaną ze spadkiem dla spływu wody, płytkami.
Podczas wyboru między wanną i brodzikiem oprócz upodobań pod uwagę bierzemy przede wszystkim wiek, sprawność oraz rodzaje aktywności użytkowników łazienki. Małe dzieci wygodnie kąpać w wannie, one same też wolą zwykle kąpiele z ulubionymi zabawkami. Młodzież chętniej korzysta z prysznica, bo nie zabiera to zbyt dużo czasu – czy to rano, czy w ciągu dnia, gdy trzeba się wykąpać po treningach lub grach na świeżym powietrzu. Dla osób starszych i niepełnosprawnych, a także otyłych łatwiejsze od kąpieli w wannie może być korzystanie z odpowiednio przystosowanego natrysku, gdyż wchodzenie i wychodzenie z wanny może im sprawiać trudność.
Małgorzata Kolmus
Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2011