Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2011
Basen przydomowy
Ładny basen przydomowy to prestiż i wielka frajda dla całej rodziny, pod warunkiem że jest solidnie wykonany. Jego budowę najlepiej więc powierzyć fachowcom, którzy wykonają projekt, dobiorą optymalne rozwiązania, właściwie przeprowadzą wszystkie prace, a także udzielą gwarancji.

Basen przydomowy
(fot. MarPartners)
Zanim przystąpimy do budowy basenu, warto dobrze zastanowić się nad jego usytuowaniem, kształtem, wymiarami, a także dowiedzieć się, kiedy najlepiej budować oraz ile to będzie kosztować.

Najlepszy czas na budowę

Basen przydomowy najkorzystniej jest budować równocześnie z domem i przed założeniem ogrodu. Dzięki temu nie będziemy ingerować w nasadzenia i ograniczymy koszty, ponieważ niektóre prace, np. wykonanie niecki, można powierzyć ekipie budującej dom. Jeśli basen ma powstać po założeniu ogrodu, warto go uwzględnić w projekcie nasadzeń, aby nie trzeba było ich niszczyć czy przenosić w inne miejsca.

Pozwolenie na budowę

Zgodnie z Prawem budowlanym, budowa przydomowego basenu o powierzchni do 30 m² nie wymaga uzyskania pozwolenia. Wystarczy 30 dni przed przystąpieniem do robót zgłosić do urzędu starosty powiatowego zamiar rozpoczęcia inwestycji. W zgłoszeniu określamy, jaki obiekt chcemy budować, zakres prac z tym związany oraz to, kiedy zamierzamy rozpocząć budowę. Jeśli powierzchnia basenu ma być większa niż 30 m², na budowę musimy uzyskać zezwolenie. Do tego konieczny będzie projekt, stworzony przez osobę z uprawnieniami.

Lokalizacja

Basen powinien znajdować się możliwie blisko domu, gdyż wtedy łatwo doń doprowadzić instalację wodociągową i elektryczną. Warto zaplanować go w miejscu zacisznym, jak najdłużej nasłonecznionym, aby woda szybko się nagrzewała, oraz z dala od drzew i krzewów, których liście czy igły mogłyby wpadać do wody.

 

Zanim ostatecznie wybierzemy miejsce na basen, skonsultujmy się z przedstawicielem firmy, która będzie go budować – specjalista uwzględni rodzaj i nośność gruntu oraz poziom wód gruntowych.

 

Małgorzata Kolmus, Renata Suchecka

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2011

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny