Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2011
Basen przydomowy
Ładny basen przydomowy to prestiż i wielka frajda dla całej rodziny, pod warunkiem że jest solidnie wykonany. Jego budowę najlepiej więc powierzyć fachowcom, którzy wykonają projekt, dobiorą optymalne rozwiązania, właściwie przeprowadzą wszystkie prace, a także udzielą gwarancji.

Basen przydomowy
(fot. MarPartners)
Zanim przystąpimy do budowy basenu, warto dobrze zastanowić się nad jego usytuowaniem, kształtem, wymiarami, a także dowiedzieć się, kiedy najlepiej budować oraz ile to będzie kosztować.

Najlepszy czas na budowę

Basen przydomowy najkorzystniej jest budować równocześnie z domem i przed założeniem ogrodu. Dzięki temu nie będziemy ingerować w nasadzenia i ograniczymy koszty, ponieważ niektóre prace, np. wykonanie niecki, można powierzyć ekipie budującej dom. Jeśli basen ma powstać po założeniu ogrodu, warto go uwzględnić w projekcie nasadzeń, aby nie trzeba było ich niszczyć czy przenosić w inne miejsca.

Pozwolenie na budowę

Zgodnie z Prawem budowlanym, budowa przydomowego basenu o powierzchni do 30 m² nie wymaga uzyskania pozwolenia. Wystarczy 30 dni przed przystąpieniem do robót zgłosić do urzędu starosty powiatowego zamiar rozpoczęcia inwestycji. W zgłoszeniu określamy, jaki obiekt chcemy budować, zakres prac z tym związany oraz to, kiedy zamierzamy rozpocząć budowę. Jeśli powierzchnia basenu ma być większa niż 30 m², na budowę musimy uzyskać zezwolenie. Do tego konieczny będzie projekt, stworzony przez osobę z uprawnieniami.

Lokalizacja

Basen powinien znajdować się możliwie blisko domu, gdyż wtedy łatwo doń doprowadzić instalację wodociągową i elektryczną. Warto zaplanować go w miejscu zacisznym, jak najdłużej nasłonecznionym, aby woda szybko się nagrzewała, oraz z dala od drzew i krzewów, których liście czy igły mogłyby wpadać do wody.

 

Zanim ostatecznie wybierzemy miejsce na basen, skonsultujmy się z przedstawicielem firmy, która będzie go budować – specjalista uwzględni rodzaj i nośność gruntu oraz poziom wód gruntowych.

 

Małgorzata Kolmus, Renata Suchecka

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny