Adaptacja piwnicy - Kino domowe, fitness, bilard, sauna, a może...basen
Adaptacja piwnicy - Kino domowe, fitness, bilard, sauna, a może...basen
Większość dawniej budowanych domów jest podpiwniczonych. Zwykle pomieszczenia pod parterem wykorzystywano na pralnię, spiżarnię, kotłownię i skład opału. Ale wcale tak nie musi być. Przestrzeń w piwnicy można wykorzystać w bardziej efektywny sposób, organizując w niej np. domowe centrum rozrywki i relaksu.
(fot. Stone Master)
Dawniej uważano, że każdy dom jednorodzinny powinien mieć piwnicę. Ze względu na wysokie koszty wykonania, obecnie takich domów już prawie się nie buduje, a te podpiwniczone modernizuje się, dostosowując do aktualnych potrzeb. Piwnice już nie kojarzą nam się z ciemnymi, zakurzonymi, zimnymi pomieszczeniami z kotłem, węglem, setkami przetworów i masą niepotrzebnych rzeczy. Obecnie coraz częściej w inny sposób wykorzystuje się tę przestrzeń.
Planowane zmiany
Wszelkie zmiany w istniejącym budynku związane są z poważnymi wydatkami oraz nakładami pracy. Nie bez znaczenia jest więc ocena możliwości w stosunku do zamierzeń. Poważne zmiany najczęściej oznaczają konieczność przeprowadzenia generalnego remontu domu. Zakres robót i ich koszt zależą nie tylko od stanu technicznego budynku, ale również od przeznaczenia pomieszczeń podziemnych.
Na początek inwestycji w modernizację tej kondygnacji należy określić swoje oczekiwania i poprosić o pomoc architekta, który sporządzi projekt adaptacji piwnicy. Jeśli planowane zmiany polegać będą jedynie na odnowieniu pomieszczeń i ułożeniu posadzki, można prace te przeprowadzić bez udziału projektanta. Jest on niezbędny, gdy np. zamierzamy zmienić układ pomieszczeń.
Dawniej najczęściej powierzchnię piwnic dzielono na kilka małych pomieszczeń, w których bez przebudowy (powiększenia przestrzeni) trudno będzie zorganizować salę do kina domowego czy choćby znaleźć odpowiednią ilość miejsca na stół bilardowy. Mniej będzie nas kosztowało przystosowanie pomieszczeń piwnicznych na rekreacyjne nieprzeznaczone na stały pobyt ludzi (sala do ćwiczeń, sauna), ponieważ wtedy obowiązują mniej rygorystyczne przepisy dotyczące wysokości pomieszczeń, oświetlenia światłem dziennym, termoizolacyjności przegród zewnętrznych itp.
Trudniej i drożej będzie przystosować piwnicę do pełnienia funkcji sypialni. Wówczas muszą być spełnione wszystkie wymagania dotyczące standardowych pomieszczeń mieszkalnych:
wysokość pomieszczeń – przynajmniej 2,5 m,
szerokość korytarzy – 1,2 m,
wysokość stopni schodów – nie może być większa niż 19 cm, a ich szerokość min. 22 cm itd.
W typowych piwnicach przystosowanie ich do pełnienia funkcji sypialni możliwe jest dopiero po przerobieniu wielu elementów konstrukcyjnych budynku, a to znacznie komplikuje i podraża inwestycję.