Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2010
Adaptacja piwnicy - Kino domowe, fitness, bilard, sauna, a może...basen
Większość dawniej budowanych domów jest podpiwniczonych. Zwykle pomieszczenia pod parterem wykorzystywano na pralnię, spiżarnię, kotłownię i skład opału. Ale wcale tak nie musi być. Przestrzeń w piwnicy można wykorzystać w bardziej efektywny sposób, organizując w niej np. domowe centrum rozrywki i relaksu.

Adaptacja piwnicy - Kino domowe, fitness, bilard, sauna, a może...basen
(fot. Stone Master)
Dawniej uważano, że każdy dom jednorodzinny powinien mieć piwnicę. Ze względu na wysokie koszty wykonania, obecnie takich domów już prawie się nie buduje, a te podpiwniczone modernizuje się, dostosowując do aktualnych potrzeb. Piwnice już nie kojarzą nam się z ciemnymi, zakurzonymi, zimnymi pomieszczeniami z kotłem, węglem, setkami przetworów i masą niepotrzebnych rzeczy. Obecnie coraz częściej w inny sposób wykorzystuje się tę przestrzeń.

Planowane zmiany

Wszelkie zmiany w istniejącym budynku związane są z poważnymi wydatkami oraz nakładami pracy. Nie bez znaczenia jest więc ocena możliwości w stosunku do zamierzeń. Poważne zmiany najczęściej oznaczają konieczność przeprowadzenia generalnego remontu domu. Zakres robót i ich koszt zależą nie tylko od stanu technicznego budynku, ale również od przeznaczenia pomieszczeń podziemnych.

 

Na początek inwestycji w modernizację tej kondygnacji należy określić swoje oczekiwania i poprosić o pomoc architekta, który sporządzi projekt adaptacji piwnicy. Jeśli planowane zmiany polegać będą jedynie na odnowieniu pomieszczeń i ułożeniu posadzki, można prace te przeprowadzić bez udziału projektanta. Jest on niezbędny, gdy np. zamierzamy zmienić układ pomieszczeń.

 

Dawniej najczęściej powierzchnię piwnic dzielono na kilka małych pomieszczeń, w których bez przebudowy (powiększenia przestrzeni) trudno będzie zorganizować salę do kina domowego czy choćby znaleźć odpowiednią ilość miejsca na stół bilardowy. Mniej będzie nas kosztowało przystosowanie pomieszczeń piwnicznych na rekreacyjne nieprzeznaczone na stały pobyt ludzi (sala do ćwiczeń, sauna), ponieważ wtedy obowiązują mniej rygorystyczne przepisy dotyczące wysokości pomieszczeń, oświetlenia światłem dziennym, termoizolacyjności przegród zewnętrznych itp.

 

Trudniej i drożej będzie przystosować piwnicę do pełnienia funkcji sypialni. Wówczas muszą być spełnione wszystkie wymagania dotyczące standardowych pomieszczeń mieszkalnych:
  • wysokość pomieszczeń – przynajmniej 2,5 m,
  • szerokość korytarzy – 1,2 m,
  • wysokość stopni schodów – nie może być większa niż 19 cm, a ich szerokość min. 22 cm itd.
W typowych piwnicach przystosowanie ich do pełnienia funkcji sypialni możliwe jest dopiero po przerobieniu wielu elementów konstrukcyjnych budynku, a to znacznie komplikuje i podraża inwestycję.

 

Joanna Dąbrowska

Pełny artykuł w PDF: Kino domowe, fitness, bilard, sauna, a może... basen

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje