Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2010
Naprawa lub wymiana pokrycia dachowego i orynnowania
Po ostatniej bardzo śnieżnej zimie nasze dachy doznały wielu szkód. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu pokrycia lub orynnowania, ich przedzimową kontrolę najlepiej powierzyć dekarzowi.

Naprawa lub wymiana pokrycia dachowego i orynnowania
(fot. MDM)
Dekarz oceni, czy dach trzeba jedynie oczyścić, czy też konieczne są naprawy lub wymiana pokrycia i orynnowania. Jeśli nie pozwoli na to pogoda, trzeba będzie zabezpieczyć newralgiczne miejsca i resztę prac zaplanować na wiosnę.

 

Uwaga! Praca na wysokości jest niebezpieczna, dlatego wykonanie wszystkich niżej opisanych czynności powinno się zlecić wyspecjalizowanej ekipie dekarzy.

Pokrycie dachowe

Naprawa przecieków
Niekiedy miejsca ewentualnych nieszczelności można znaleźć, oglądając dach od strony poddasza. Jeżeli konieczna będzie naprawa, trzeba zaplanować ją na taki okres, by w robotach nie przeszkodziła pogoda.

 

Niewielkie uszkodzenia i pęknięcia można naprawić silikonem dekarskim. Większe naprawia się przez wymianę elementów. Na dachach krytych papą można wykonać miejscowe naprawy przez nałożenie łatek w miejscu przecieku i przyklejenie ich lepikiem. Stosuje się też odnawianie powłoki bitumicznej przez tzw. smołowanie pokryć z papy, a w razie licznych uszkodzeń – przykleja się kolejną jej warstwę.

 

Wymiana uszkodzonej części pokrycia
W trakcie eksploatacji pokrycia dachowe starzeją się i ulegają uszkodzeniom mechanicznym powstałym na skutek np. zsuwania się zlodowaciałego śniegu, chodzenia po dachu (kominiarze, instalatorzy anten), rozszczelnienia dylatacji technicznych, odkształcenia obróbek blacharskich na stykach z tynkiem oraz połączeń między elementami obróbek. Sposoby naprawy dobiera się zawsze do rodzaju pokrycia.

 

Dachówki ceramiczne i cementowe. Wymiana uszkodzonych dachówek nie jest skomplikowana. Podczas usuwania dachówek mocowanych do łat gwoździami lub tych zahaczanych o łaty, sąsiednie dachówki z wyższego rzędu trzeba unieść i podłożyć pod nie kliny. Podczas wyjmowania uszkodzonej dachówki zakładkowej (z zamkami na krawędziach), trzeba też podważyć dachówkę sąsiednią z tego samego rzędu. Po usunięciu uszkodzonych dachówek montuje się nowe. Wymieniane dachówki mogą się różnić odcieniem od starych. Z doborem kształtu dachówek zwykle nie ma problemu (chyba że dach jest bardzo stary), ale dobranie identycznego odcienia może się okazać kłopotliwe. Dla wyeliminowania wyróżniających się plam z nowych dachówek można wtedy rozebrać większą część pokrycia i wymieszać stare dachówki z nowymi.

 

Blachodachówki. Aby zdemontować uszkodzone arkusze blachy, odkręca się wszystkie mocujące je wkręty, a także wkręty usytuowane w dolnej części arkusza położonego nad uszkodzonym fragmentem i te przytrzymujące arkusz z prawej strony.

 

Następnie uszkodzone arkusze wysuwa się spod nieuszkodzonych. Trzeba to robić bardzo ostrożnie, aby nie porysować ich powłoki. Nowe arkusze wsuwa się pod stare – delikatnie je odchylając. Nowe wkręty mocujące umieszcza się w innych miejscach niż poprzednio.

 

Gonty bitumiczne i pokrycia z papy. To pokrycia, które ulegają zniszczeniom na skutek uszkodzeń mechanicznych, do których może dojść np. przy odśnieżaniu dachu. Pokrycia te z biegiem lat wymagają napraw także ze względu na pojawiające się rozszczelnienia dylatacji technicznych, a także nieszczelności (gonty najszybciej mogą się odklejać w koszach, wokół kominów i okien połaciowych) i odkształcenia obróbek blacharskich.

 

Naprawy wykonuje się z zastosowaniem mas szpachlowych asfaltowo-kauczukowych, uszczelniaczy dekarskich, a także plastycznych mas i klejów bitumicznych.

 

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: {file 5315}

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny