Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2010
Remont ścian wewnętrznych: naprawianie, malowanie, tapetowanie

Gdy wprowadzamy się do domu lub mieszkania, jedną z podstawowych rzeczy, jakie musimy wykonać w pierwszej kolejności, jest wykończenie lub odnowienie ścian wewnętrznych. Trzeba przy tym pamiętać, że ściany wewnętrzne to nie tylko tynki, gładzie czy płyty gipsowo- -kartonowe, ale również warstwa wierzchnia, którą może stanowić farba, tapeta czy okładzina z paneli lub płytek ceramicznych. Podpowiadamy w jaki sposób wykończyć lub wyremontować ściany, aby służyły nam one latami oraz jakie przygotować na to fundusze.

Tynkowanie

Remont ścian wewnętrznych: naprawianie, malowanie, tapetowanie
(fot. B.M. Polska)

Najprościej mówiąc, tynkiem nazywamy warstwę zaprawy na bazie gipsu lub cementu pokrywającą powierzchnię ścian i sufitów, będącą podłożem pod farby, okładziny, tapety. Gdy budujemy dom od fundamentów lub kupujemy go w stanie surowym, warstwę tynku musimy położyć sami lub zlecić to fachowcom. Tynki kładziemy po rozprowadzeniu w domu instalacji.

Możemy kłaść je od początku lub naprawiać tynki już istniejące. Do tynkowania gołych ścian najczęściej wykorzystuje się tynki gipsowe, czasem cementowe lub cementowo- wapienne. Na warstwę tynku, aby nadać ścianie czy sufitowi idealną gładkość, najczęściej naciąga się jeszcze gładź gipsową lub gładź na bazie anhydrytu.

Gdy nasze ściany wymagają naprawy, musimy zacząć od oceny stanu ogólnego tynku. Jeśli w ścianach są pęknięcia lub ubytki, wówczas najlepiej uzupełnić je masą szpachlową na bazie gipsu lub gipsem budowlanym. Gdy tynk wyraźnie odstaje od podłoża, wówczas należy usunąć (skuć) go na całej powierzchni i pomieszczenie ponownie wytynkować.

Uwaga! Przed położeniem tynku warto sfotografować surowe ściany z rozłożonymi na nich przewodami i rurami. Dzięki temu wyeliminujemy ryzyko, że dokonując potem drobnych przeróbek czy nawiercając ściany przy mocowaniu lamp lub haczyków pod obrazy, przedziurawimy przypadkowo jakiś kabel albo rurę doprowadzającą wodę.

Aby tynki dobrze się trzymały, muszą zostać ułożone na zaimpregnowanym chropowatym podłożu. Tynki cementowe i cementowo- wapienne kładziemy na ścianach z betonu (zwykłego i komórkowego), cegieł, pustaków, płyt wiórowo-cementowych. Aby kłaść je na powierzchniach drewnianych czy z tworzyw sztucznych, należy zastosować stelaż z płytami g-k.

Tynki gipsowe. Obok cementowo-wapiennego jest to obecnie najpopularniejszy rodzaj tynku. Nakłada się tylko jedną jego warstwę. Tynk taki schnie maksymalnie 14 dni. Po tym okresie jest odporny na ścieranie. W skład tynku gipsowego wchodzi gips, kruszywo kalibrowane i dodatki uszlachetniające (m.in. plastyfikatory). Tynki gipsowe mogą być stosowane wszędzie oprócz pomieszczeń narażonych na dużą wilgotność (łaźnie, pralnie). Ich kolejnym atutem jest to, że szybciej się je nakłada niż tynki cementowo-wapienne. Pozwalają uzyskiwać gładkie powierzchnie, które można później malować, tapetować czy wykładać płytkami.

Niewielkim minusem jest to, że tynki gipsowe wymagają idealnie równych ścian – warstwa tynku może mieć grubość do 25 mm (gdy są grubsze, pękają), nie zniwelują więc większych nierówności. Jako że gips zawiera w sobie cząsteczki wody, ma większą od innych materiałów ognioodporność (podczas pożaru skumulowana w nim woda zamienia się w parę, przeciwdziałając szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia). Dzięki dobrej higroskopijności gips potrafi wchłaniać wilgoć z otoczenia i oddawać ją, gdy w pomieszczeniu zrobi się sucho.

Tynki cementowo-wapienne.Oprócz tynku gipsowego najpopularniejszy tynk nakładany bezpośrednio na ściany. Może stanowić ostateczne wykończenie powierzchni albo podkład pod gładź gipsową, co obecnie praktykuje się niemal standardowo. Można zrobić go samemu z wody, piasku, wapna i cementu (czasami trudno dobrać jednak odpowiednie proporcje) lub kupić gotowe mieszanki. Grubość nałożonego na ścianę tynku zwykle wynosi 2–3 cm. Ma on dobre właściwości akustyczne, jest paroprzepuszczalny.

 

Tomasz Wojciuk, Cezary Jankowski

Pełny artykuł w PDF:

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje