Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2010
Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła
Wymiana kotła olejowego na pompę ciepła to obecnie najbardziej typowa operacja modernizacyjna w starych domach europejskich. Przodują w tym Szwecja, Szwajcaria, Niemcy i Austria. Nas zmusi do tego Unia Europejska, tak samo jak dzieje się z wymianą żarówek. Już za kilka lat w UE będą wycofane z rynku urządzenia grzewcze niemieszczące się w klasie A, do której należą tylko pompy ciepła, kolektory słoneczne i kotły kondensacyjne.

Wymiana kotła olejowego lub gazowego na pompę ciepła. Cała instalacja c.o. i c.w.u. może pozostać bez zmian
Wymiana kotła olejowego lub gazowego na pompę ciepła. Cała instalacja c.o. i c.w.u. może pozostać bez zmian
Udział procentowy instalacji pomp ciepła w nowych domach jest już w wielu krajach europejskich bardzo wysoki (w niektórych krajach 30–50%), w Szwecji nawet 90%, a liczba budowanych nowych domów utrzymuje się na stałym poziomie, zatem perspektywy rozwoju ryn­ku pomp ciepła dla nowych domów są dość ograniczone. Natomiast ry­nek dla zastosowań pomp ciepła zamiast kotłów w istniejących już do­mach jest przeogromny. Głównym problemem przy wymianie kotłów na pompy ciepła jest niedostosowanie pomp ciepła do pracy z instala­cją wysokotemperaturową.

 

Standardowe pompy ciepła mogą pracować z instalacjami grzewczymi o niskiej temperaturze wody (zwykle 35°C, a nie więcej niż 55–60°C), podczas gdy stare kotłowe instalacje c.o. pra­cują przy temperaturze 70–90°C. Innym istotnym problemem jest słaba izolacja cieplna w starych domach. Dla domów postawionych w techno­logii sprzed 30 lat zużycie energii cieplnej wynosi 200–300 kWh/m2·rok, zatem dla przykładowego domu o powierzchni 200 m2 trzeba by zain­stalować dość potężną pompę ciepła o mocy 20–30 W. Byłoby to działa­nie nieracjonalne. Najpierw trzeba dom ocieplić i wymienić stare okna, żeby wystarczyła moc pompy ciepła rzędu 8–10 kW.

 

Rozwój zastosowań pomp ciepła w starych budynkach łączy się z co­raz szerszym wykorzystaniem dwóch rozwiązań:
opracowanie nowej generacji pomp ciepła, przystosowanych do współpracy z instalacją c.o. o wysokiej temperaturze wody, nawet do 75°C. Oczywiście, nie da się przechytrzyć praw termodynamiki i pom­py pracujące w takich warunkach osiągają COP zaledwie 2–3; stosowanie systemu powietrze–powietrze bez instalacji c.o. w bu­dynku.

Pełny artykuł w PDF: Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje