Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2010
Docieplenie ścian zewnętrznych
Ogrzewanie coraz droższe... Może opłaciłoby się docieplić ściany? Tego nie należy zgadywać. Audyt energetyczny wykaże, czy warto.

Docieplenie ścian zewnętrznych
(fot. Archiwum BD)
Ocieplenie domu to spory wydatek, ale dzięki niemu można wiele zaoszczędzić na ogrzewaniu. Zanim jednak zabierzemy się do takiej inwestycji, trzeba sprawdzić, czy termomodernizację warto rozpoczynać od ścian. Ciepło, zwłaszcza w starszych domach, ucieka nie tylko przez ściany, ale też przez nieszczelne okna, nieocieploną podłogę na gruncie i strop poddasza lub dach oraz – i to w znacznym stopniu – przez wentylację.

 

Jest także niepotrzebnie zużywane, jeśli instalacja grzewcza nie ma automatycznego sterowania. Dla zmniejszenia kosztów ogrzewania starszego budynku trzeba więc zwykle zmodernizować również instalację grzewczą i wentylację, czyli przeprowadzić termomodernizację domu. Nie jest to tania inwestycja: jeśli dom ma powierzchnię 150 m², może ona kosztować nawet 100 tys. zł.

 

Jeśli wydatek na kompleksową termomodernizację przekracza nasze możliwości, warto poprosić audytora energetycznego o przeprowadzenie analizy, która wykaże, jaki element budynku jest przyczyną największych strat, a więc w co zainwestować w pierwszej kolejności. Z takiej analizy może wyniknąć, że takim elementem nie są ściany, lecz np. nieocieplony strop poddasza lub nieszczelne okna. Audytor, wziąwszy za punkt wyjścia realne oszczędności, jakie można uzyskać dzięki kolejnym inwestycjom, może też wskazać, jaka powinna być ich kolejność. Dzięki audytowi będziemy wiedzieli, o ile zmniejszą się nasze rachunki za ogrzewanie i po ilu latach termomodernizacja się zwróci.

 

Kontakt z audytorem energetycznym można nawiązać przez:

  • Krajową Agencję Poszanowanie Energii (www.kape.gov.pl)
  • Zakład Automatyki Energetycznej (www.zae.org.pl).
Koszt audytu energetycznego domu jednorodzinnego wynosi około tysiąca złotych.

 

Podsumowując: ściany warto ocieplać w pierwszej kolejności, jeśli celowość tego potwierdzi audyt energetyczny budynku. Trzeba jednak pamiętać, że termin przeprowadzenia robót należy wybrać stosownie do wymagań wybranej metody ocieplenia.

 

Uwaga! Audyt może być podstawą do ubiegania się o dofinansowanie termomodernizacji domu z funduszy środowiskowych (np. Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska) oraz programów strukturalnych. Dane do audytu warto doprecyzować badaniami termowizyjnymi, które polegają na sporządzeniu zdjęć budynku specjalną kamerą: wykażą one, przez które elementy domu ucieka najwięcej ciepła.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełny artykuł w PDF: {file 5313}

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny