Wymianę instalacji wodociągowej albo kanalizacyjnej uważa się za domowy kataklizm. Czy powodem zmian są cieknące rury, czy plany modernizacji łazienki, nie obawiajmy się: zaplanujmy tylko dobrze roboty i wybierzmy solidnego wykonawcę.
Instalacja wodociągowa
(fot. Tycner)
Kiedy wymieniać rury? Rury stalowe. O tych rurach warto wiedzieć, że:
szybciej korodują te z ciepłą niż z zimną wodą;
najbardziej skorodowane są zwykle złączki (kolana, trójniki itp.), a nie odcinki proste. Wynika to z tego, że rury są zwykle wykonane ze stali ocynkowanej, co chroni w pewnym stopniu przed korozją, złączki zaś wytwarza się ze zwykłej (tzw. czarnej) stali;
intensywność korozji rur zależy od jakości wody, nawet woda z dwóch położonych w pobliżu studni może być inna. Dlatego nie należy zbytnio sugerować się stanem instalacji w sąsiednich domach.
Rury z tworzyw sztucznych lub miedziane. Wymiany wymagają właściwie tylko wtedy, gdy w instalacji zdarzyła się awaria, co najczęściej jest następstwem niewłaściwego montażu. Kilkanaście lat temu, gdy instalacje z tworzyw były nowością, zdarzało się np., że instalatorzy zamiast specjalnych rur do ciepłej wody, stosowali te same, co do zimnej, które w wyższej temperaturze są mniej trwałe, albo też używali rur o zbyt niskiej odporności na wysokie ciśnienie. Takie rury po latach eksploatacji potrafią nawet pękać. Typową przyczyną kłopotów są też źle wykonane połączenia – gromadzi się w nich kamień i zanieczyszczenia, ograniczając przepływ, albo też pojawiają się nieszczelności.
Nawet gdy rury są w dobrym stanie, to zmiany w instalacji mogą okazać się konieczne w związku z planami zmodernizowania łazienki. Rozbudowy instalacji może też wymagać adaptacja strychu lub piwnicy na cele mieszkalne, jeśli wydzielamy tam nową łazienkę lub kuchnię.
Nowe rury: Plastikowe czy miedziane? Rury plastikowe mogą być wykonane z różnych tworzyw, każde z nich będzie dobre, jeśli zostanie przez instalatora zastosowane zgodnie z przeznaczeniem (są np. rury tylko do wody zimnej).
Rury miedziane także sprawdzą się w większości sytuacji i wykonana z nich prawidłowo instalacja będzie służyć przez długie lata.
Jednak rury z tworzyw sztucznych mogą być lepszym rozwiązaniem, jeśli modernizacja instalacji jest tylko częściowa i pozostają w niej rury i inne elementy stalowe. Wynika to z tego, że stali i miedzi nie należy ze sobą bezpośrednio łączyć ze względu na nasilenie korozji w miejscu połączenia. Ponadto jeśli woda najpierw przepływa przez rury miedziane, a następnie przez stalowe, to te ostatnie szybciej korodują. Pamiętając o tym, można bezpiecznie wykorzystać oba rodzaje rur w jednej instalacji. Wyjątkiem są instalacje ciepłej wody użytkowej, w których pracuje pompa obiegowa, bo wymusza ona krążenie wody w obiegu zamkniętym.
Rur miedzianych nie powinno się też stosować w instalacjach, w których woda ma odczyn pH mniejszy lub równy 7, bo wówczas będą narażone na nasiloną korozję, a stężenie jonów miedzi w wodzie wielokrotnie przekroczy dopuszczalne normy.