Dom na skraju puszczy

Dom na skraju puszczy
Trzy lata temu Tomasz Bzymek wybudował dom w podwarszawskiej miejscowości Czeczotki, położonej w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego. Zamieszkał w nim z żoną Moniką oraz synami – czteroletnim Igorem i sześcioletnim Konradem. Pełnoprawnymi domownikami są również dwa rodowodowe psy rasy golden retriever: Bugi i Bali.

Dom na skraju puszczy
– Jak znaleźliśmy się w Czeczotkach? To był splot kilku przypadkowych, ale szczęśliwych zdarzeń – stwierdza Tomasz, który od dziesięciu lat pracuje w firmie Velux Polska jako key account manager zajmujący się współpracą z sieciami marketów budowlanych.

 

– Pewnego dnia... to było na początku 2006 roku, pomagałem koledze, który jest doradcą technicznym w naszej firmie. Chodziło o tak zwaną obsługę posprzedażową, a konkretnie o wymianę uszkodzonej szyby w oknie dachowym u jednego z naszych klientów. Mniej więcej w tym samym czasie zaczęliśmy rozważać z żoną możliwość budowy domu. Mieszkaliśmy wówczas w Warszawie, blisko Wisły. Miejsce było ładne, ale uroki życia w bloku są jednak mocno dyskusyjne. Szczególnie jeśli mieszkanie nie jest zbyt duże. A ponieważ zarówno Monika, jak i ja pochodzimy z wielodzietnych rodzin i planowaliśmy drugie dziecko, ideę samodzielnego domu poza miastem uznaliśmy za...

...najrozsądniejsze rozwiązanie

Szczególnie że oboje wychowaliśmy się w domach jednorodzinnych – żona w Grudziądzu, a ja w Płocku. Chcieliśmy dać naszym dzieciom to, co sami mieliśmy w czasie dorastania – przestrzeń, miejsce do nieskrępowanych zabaw… A wracając do historii wymiany szyby i pomocy koledze. W czasie prac przy oknie uważnie rozejrzałem się po okolicy. Miejsce było pełne zieleni i co tu wiele mówić... najzwyczajniej w świecie mnie urzekło. Do tego stopnia, że już w czasie powrotu do Warszawy zadzwoniłem do żony i powiedziałem, iż znalazłem już nasze miejsce na Ziemi. Później były poszukiwania wolnej działki. Trochę to trwało, ale w rezultacie kupiliśmy kawałek ziemi [1500 m2 – przyp. red.] znajdujący się niemal naprzeciw domu, w którym pomagałem wymieniać szybę.

 

Działkę kupiliśmy w kwietniu. Później przez jakieś półtora miesiąca przygotowywałem się do rozpoczęcia budowy, zarówno od strony teoretycznej, jak i organizacyjnej. Miałem bowiem ambitny plan, aby od momentu wbicia przysłowiowej pierwszej łopaty do momentu przeprowadzki upłynął nie więcej niż rok! Doszedłem też do wniosku, że nie powierzę wznoszenia domu jednej ekipie. Teoretycznie takie rozwiązanie wydaje się kuszące, ale praktyka pokazuje, że bardzo niewiele firm budowlanych w pełni opanowało wszystkie etapy procesu inwestycyjnego. Kończy się to tym, że główny wykonawca i tak podnajmuje specjalistów.

 

Wolałem mieć kontrolę nad tym procesem, a co za tym idzie pewność, że dopilnuję szczegółów. Oboje z żoną jesteśmy jednak realistami. Od początku zakładaliśmy, że nie wszystko na naszej budowie będzie przebiegało w sposób idealny. Błędy, poprawki… to zdarza się podczas każdej inwestycji. Chcieliśmy cieszyć się powstającym nowym domem, a nie bez przerwy utyskiwać, że coś jest nie tak, jak planowaliśmy. A jeśli już nawet było… to należało dokonać poprawek, a nie dostarczać sobie kolejnego stresu.

 

Prace budowlane ruszyły 1 czerwca 2006 roku. 30 czerwca urodził się drugi syn Moniki i Tomasza – Igor. Natężenie pozytywnych wydarzeń było więc spore. Duża była też motywacja do jak najszybszego zakończenia inwestycji.

 

Dom w Czeczotkach zbudowany jest według typowego projektu o nazwie...

 

Marek Żelkowski

Pełny artykuł w PDF: Dom na skraju puszczy

Pozostałe artykuły z tego numeru
Świadomy wybór
– Gdybym ponownie budował dom, to do jego ogrzania z całą pewnością wybrałbym po raz kolejny pompę ciepła – stwierdza Andrzej Rożek mieszkający w jednej z podbydgoskich wiosek. – Stałem się również propagatorem tych urządzeń. Wielu znajomych skorzystało z moich doświadczeń, a...
Świadomy wybór
Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła
Wymiana kotła olejowego na pompę ciepła to obecnie najbardziej typowa operacja modernizacyjna w starych domach europejskich. Przodują w tym Szwecja, Szwajcaria, Niemcy i Austria. Nas zmusi do tego Unia Europejska, tak samo jak dzieje się z wymianą żarówek. Już za kilka lat w UE będą wycofane z rynku urządzenia grzewcze niemieszczące się w klasie A, do której należą tylko pompy ciepła, kolektory słoneczne i kotły kondensacyjne.
Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła
Fińska kota i chata rybaka
Warto postarać się, by ogród był „czynny” przez cały rok, a nie tylko przez jego część. Jeśli zbudujemy chatkę z grillem i piecem chlebowym albo fińską kotę, ogród nawet jesienią i zimą będzie służyć do organizowania spotkań w plenerze.
Fińska kota i chata rybaka
Kostka brukowa
Trakty ogrodowe służą nie tylko komunikacji: dobrze zaplanowane uatrakcyjniają ogród. Bogaty asortyment kostki brukowej pozwala na dobranie jej odpowiednio do otoczenia i przeznaczenia nawierzchni.
Kostka brukowa
Zmywarki
Wielu z nas pamięta czasy, kiedy posiadanie zmywarki stanowiło rzadko spotykany przejaw ekstrawagancji, a przynajmniej urządzenia te były uznawane za mało praktyczną osobliwość, wnoszącą do kuchni więcej komplikacji niż pożytku. Dzisiaj zmywarki to podstawa AGD, której nie trzeba nikomu przedstawiać, gdyż powszechnością użycia niemalże dorównały pralkom, zaś większość ludzi, którzy niegdyś byli niechętni tym urządzeniom, dziś nie wyobraża sobie bez nich życia.
Zmywarki
Agregaty prądotwórcze
Ranek. Czemu tak zimno?! Szybki prysznic powinien nas rozgrzać i obudzić. Nic z tego, brak wody. Chwytamy za pilot, by włączyć telewizor – może powiedzą, co to za kataklizm. Zero reakcji. Radio milczy, w telefonie głucho. Na kuchence nie da się przyrządzić jajecznicy, ekspres nie raczy nas kawą, a na domiar złego lodówka płynie. Nieumyci, głodni, zmarznięci i niedoinformowani znajdujemy w ciemnościach garażu samochód. Ten jeden nas posłuchał i zapalił, ale cóż z tego, jeśli brama ignoruje sygnał z pilota. Czy ta noc przeniosła nas sto lat wstecz?! Niezupełnie. Po prostu wysiadł prąd...
Agregaty prądotwórcze
Wymiana bramy garażowej
Wymienić na uchylną, segmentową czy rolowaną? Czy zdecydować się na napęd automatyczny? Jakie zabezpieczenia zastosować w garażu? A może dokupić też drzwi do domu pasujące do nowej bramy?
Wymiana bramy garażowej
Centralne odkurzanie
W ciągu ostatnich kilku lat system centralnego odkurzania bardzo się spopularyzował. Nie bez powodu. Jego największe zalety to wygoda, bezgłośna praca oraz całkowita eliminacja z pomieszczeń nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy mieszkają z nami alergicy.
Centralne odkurzanie
Zabezpieczenia antywłamaniowe
Właściciele domów, do których ktoś się włamał, często czują się, jakby sami zostali napadnięci. By uniknąć takiej sytuacji, warto potraktować remont domu jako okazję, aby poprawić odporność domu na włamanie.
Zabezpieczenia antywłamaniowe
Modernizacja instalacji elektrycznej
Instalacje elektryczne z lat 80. i starsze w większości przypadków wymagają wymiany lub co najmniej modernizacji. Dlaczego? Głównie dlatego, że rozprowadzano je na tzw. jednym kablu, używano aluminiowych przewodów, które murowano w bruzdach bez peszli, wywołując efekt „kopiących” ścian, a przydział mocy ograniczano prawem. To wszystko sprawia, że przestarzałe instalacje są poważnym zagrożeniem dla zdrowia a nawet życia domowników.
Modernizacja instalacji elektrycznej
Remont instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej
Wymianę instalacji wodociągowej albo kanalizacyjnej uważa się za domowy kataklizm. Czy powodem zmian są cieknące rury, czy plany modernizacji łazienki, nie obawiajmy się: zaplanujmy tylko dobrze roboty i wybierzmy solidnego wykonawcę.
Remont instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej
Remont lub wymiana komina
Stary komin po latach eksploatacji często wymaga remontu lub nawet wymiany. Niekiedy okazuje się też, że brakuje kanałów, a chcemy np. wybudować kominek.
Remont lub wymiana komina
Modernizacja systemu ogrzewania budynku
Planując remont instalacji grzewczej, najczęściej planujemy wymianę kotła. Jednak dobrze działająca instalacja c.o. musi tworzyć spójną całość. Czasem poświęcając więcej uwagi innym elementom, można osiągnąć lepszy efekt, niż zmieniając samo źródło ciepła.
Modernizacja systemu ogrzewania budynku
Wymiana pokrycia azbestowego
W Polsce kilka miliardów m2 pokryć dachowych wykonanych jest z płyt cementowo-azbestowych, popularnie nazywanych eternitem. Azbest uznawany jest za wysoce chorobotwórczy, a zagrożenie dla zdrowia pojawia się w przypadku uszkodzenia płyt, na przykład podczas demontażu. Pamiętajmy o tym, wszak prawo nakłada obowiązek ich wymiany do końca 2032 roku
Wymiana pokrycia azbestowego
Naprawa lub wymiana pokrycia dachowego i orynnowania
Po ostatniej bardzo śnieżnej zimie nasze dachy doznały wielu szkód. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu pokrycia lub orynnowania, ich przedzimową kontrolę najlepiej powierzyć dekarzowi.
Naprawa lub wymiana pokrycia dachowego i orynnowania
Wymiana okien i drzwi
Wybór, zakup i montaż – tak w skrócie można przedstawić trzy główne zadania przy inwestycji w wymianę stolarki otworowej. Dwa pierwsze należą do inwestora, trzeci bezwzględnie do fachowców.
Wymiana okien i drzwi
Remont ścian wewnętrznych: naprawianie, malowanie, tapetowanie
Gdy wprowadzamy się do domu lub mieszkania, jedną z podstawowych rzeczy, jakie musimy wykonać w pierwszej kolejności, jest wykończenie lub odnowienie ścian wewnętrznych. Trzeba przy tym pamiętać, że ściany wewnętrzne to nie tylko tynki, gładzie czy płyty gipsowo- -kartonowe, ale również warstwa wierzchnia, którą może stanowić farba, tapeta czy okładzina z paneli lub płytek ceramicznych. Podpowiadamy w jaki sposób wykończyć lub wyremontować ściany, aby służyły nam one latami oraz jakie przygotować na to fundusze.
Remont ścian wewnętrznych: naprawianie, malowanie, tapetowanie
Docieplenie ścian zewnętrznych
Ogrzewanie coraz droższe... Może opłaciłoby się docieplić ściany? Tego nie należy zgadywać. Audyt energetyczny wykaże, czy warto.
Docieplenie ścian zewnętrznych
Adaptacja piwnicy - Kino domowe, fitness, bilard, sauna, a może...basen
Większość dawniej budowanych domów jest podpiwniczonych. Zwykle pomieszczenia pod parterem wykorzystywano na pralnię, spiżarnię, kotłownię i skład opału. Ale wcale tak nie musi być. Przestrzeń w piwnicy można wykorzystać w bardziej efektywny sposób, organizując w niej np. domowe centrum rozrywki i relaksu.
Adaptacja piwnicy - Kino domowe, fitness, bilard, sauna, a może...basen
Adaptacja poddasza - Więcej miejsca do mieszkania
Adaptacja poddasza na mieszkanie wymaga przeprowadzenia niezbędnych zmian. Ich zakres oraz koszty zależą od m.in. od nośności stropu poddasza, a także stanu technicznego więźby i innych elelemntów dachu. Choć zadanie może okazać się niełatwe, warto rozważyć zainwestowanie od kilkudziesięciu do stu tysięcy złotych w powiększenie domu o ok. 50% lub wygospodarowanie niezależnego mieszkania.
Adaptacja poddasza - Więcej miejsca do mieszkania
Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?
Wybór grzejników ściennych lub ogrzewania podłogowego to jeden z najważniejszych, jakie musimy podjąć, decydując o instalacjach w domu. Każde z rozwiązań ma swoich zwolenników, niestety krążące w Internecie opinie często opierają się na półprawdach.
Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?
Własne 140 m2
Obecnie seniorzy i ich dorosłe dzieci wolą mieszkać osobno. Nawet za cenę budowy i ponoszenia większych kosztów utrzymania nie jednego, a dwóch osobnych gospodarstw domowych.
Własne 140 m2
Kilka kilometrów od syna
Spora odległość od miasta oraz brak nowoczesnych mediów na rekreacyjnej działce nad Narwią sprawił, że Elżbieta i Maciej nie chcieli zamieszkać na niej na stałe. Woleli ją sprzedać i zbudować dom gdzie indziej. Bliżej miasta i bliżej syna.
Kilka kilometrów od syna
Kilka kilometrów od syna
Spora odległość od miasta oraz brak nowoczesnych mediów na rekreacyjnej działce nad Narwią sprawił, że Elżbieta i Maciej nie chcieli zamieszkać na niej na stałe. Woleli ją sprzedać i zbudować dom gdzie indziej. Bliżej miasta i bliżej syna.
Kilka kilometrów od syna
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz