Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2011

Grzejniki

Nieuchronnie zbliża się kolejny sezon grzewczy. Żyjemy w strefie klimatycznej, w której ogrzewanie jest naszym nieodłącznym złem koniecznym. Tolerujemy więc obecność grzejników wokół nas, a nawet próbujemy uczynić z nich elementy zdobiące wnętrza naszych domów.

Grzejniki
(fot. Zehnder)
Proponujemy w nieco odmienny sposób spojrzeć na problem ogrzewania. Potraktujmy ciepło jako produkt, który należy wytworzyć (wyprodukować), czasem zgromadzić i zakumulować (zmagazynować), a na końcu rozdzielić (dystrybuować). Na każdym z wymienionych etapów dojść może do nieuzasadnionych strat. Ciepło można optymalnie wytworzyć lecz nieoptymalnie je magazynować czy też dystrybuować.

 

Dlatego też przystępując do konfigurowania naszej osobistej instalacji c.o., należy dokładnie przemyśleć wszystkie trzy wymienione elementy procesu, bowiem naszym celem jest uzyskanie optymalnego dla naszych potrzeb i możliwości komfortu cieplnego.

 

W artykule tym skupimy się na procesie dystrybucji ciepła, czyli na grzejnikach.

DYSTRYBUCJA CIEPŁA

Pomieszczenia ogrzewać można w rozmaity sposób. Ciepło może być wytworzone i rozprowadzone z tego samego miejsca i urządzenia – tak jest przy konwektorach elektrycznych i ogrzewaczach gazowych jak również przy promiennikach. Oddają one ciepło w miejscu jego wytworzenia. W podobny sposób, lecz z magazynowaniem części wytworzonego ciepła działają grzejniki akumulacyjne.

 

Rozgrzane w innym miejscu powietrze można wprowadzać też do pomieszczenia np. kanałami ciepłego powietrza (DGP – dystrybucja gorącego powietrza). Nas interesuje jednak sposób klasyczny, najbardziej popularny: dystrybucja ciepła przez grzejniki centralnego ogrzewania. Ogrzewanie centralne oznacza, że ciepło produkowane jest w jednym miejscu, natomiast pomieszczeń ogrzewanych z tego źródła ciepła jest wiele. Pomiędzy miejscem produkcji ciepła a punktami jego dystrybucji może, ale nie musi znajdować się magazyn ciepła. Kiedy powinniśmy pomyśleć o magazynowaniu ciepła? Wówczas, gdy występują następujące warunki:
  • produkcja ciepła jest większa niż zapotrzebowanie na nie;
  • posiadamy kilka jednocześnie pracujących urządzeń produkujących ciepło lub pracujących w różnym czasie i ze zmienną dynamiką;
  • posiadamy niestabilne źródło ciepła obsługiwane krótkookresowo; czas optymalnej produkcji ciepła różni się od czasu jego optymalnego zużycia.
Kiedy magazyn ciepła (akumulator, zbiornik buforowy) jest zbędny?

 

Jeśli panujemy w pełni nad nośnikiem energii, a posiadany kocioł ma moc grzewczą odpowiednią do zapotrzebowania na ciepło i jest w pełni sterowalny (kocioł na gaz, olej opałowy, energię elektryczną: z zastrzeżeniem produkcji ciepła w tzw. II, tańszej taryfie – akumulacja). Dystrybucja ciepła przez grzejniki odbywać się może w sposób mniej lub bardziej dynamiczny lub też w sposób ciągły.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Dom Polski 2011”

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!