Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2011
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe stosuje się najczęściej w wybranych pomieszczeniach domu, a więc jako uzupełnienie tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego. Ma sporo zalet, ale też pewne ograniczenia. Przed podjęciem decyzji warto je poznać.

CO TRZEBA WIEDZIEĆ O OGRZEWANIU PODŁOGOWYM?

Ogrzewanie podłogowe
(fot. Tyco Thermal Controls)
Podłogówka to rodzaj ogrzewania płaszczyznowego, podobnie jak mniej popularne od niej ogrzewanie ścienne i sufitowe. W pomieszczeniu, które ma być tak ogrzewane, zamiast tradycyjnych grzejników montuje się w podłodze jedną z następujących instalacji:
  • cienkie rurki, którymi potem popłynie ciepła woda (ogrzewanie wodne), albo
  • grzewcze kable, maty lub folie (ogrzewanie elektryczne).
Ogrzewanie podłogowe instaluje się na etapie wykonywania wylewek, przed wykańczaniem podłóg, na przykład przed ułożeniem parkietu czy terakoty. Montowanie ogrzewania podłogowego w gotowym, wykończonym domu wymaga demontażu wykończenia i kosztownej przeróbki instalacji, m.in. przenoszenia w inne miejsca rur centralnego ogrzewania, dlatego jeśli w ogóle planować takie przeróbki, to tylko przy okazji remontu czy modernizacji. Ogrzewanie podłogowe najlepiej zaplanować przed rozpoczęciem budowy domu. Nie będzie wtedy kłopotów z wysokością podłóg i konieczności wyrównywania ich poziomu w pomieszczeniach z ogrzewaną podłogą i bez niej.

ZALETY

Korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniach. Cieplej jest przy stopach, chłodniej – przy głowie, co sprawia, że jest nam ciepło, nawet gdy temperatura powietrza w pomieszczeniu jest niższa niż w takim samym pomieszczeniu ogrzewanym zwykłymi grzejnikami. W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym można więc utrzymywać o 2°C niższą temperaturę niż w pomieszczeniu ogrzewanym tradycyjnie grzejnikami, a my nie będziemy tego odczuwać jako dyskomfortu. Nie ma dodatkowej powierzchni, na której mógłby się zbierać kurz. Sama powierzchnia grzewcza jest gładka i bez załamań charakterystycznych dla grzejników wiszących na ścianach.

 

Sprzątanie (czy mycie) podłogi jest rutynową i bardzo prostą czynnością domową, podczas gdy czyszczenie i odkurzanie grzejników wymaga specjalnych zabiegów.

 

Niska temperatura grzejnika podłogowego. Dzięki temu, że jest niska i nieznacznie tylko wyższa od temperatury powietrza, w pomieszczeniu tak ogrzewanym nie występuje zjawisko przypiekania kurzu (charakterystyczne dla wysokotemperaturowych grzejników ściennych), nie dochodzi też do jego unoszenia się wskutek konwekcyjnego ruchu powietrza (który jest warunkiem działania ogrzewania konwekcyjnego). Dzięki temu ogrzewanie podłogowe jest przyjazne dla alergików i osób wrażliwych na kurz. Niska temperatura czynnika grzewczego umożliwia zasilanie ogrzewania podłogowego kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła, która najlepiej współpracuje właśnie z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Taki układ może przynieść znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania domu.

 

Ogrzewanie jest niewidoczne. Grzejniki nie zajmują miejsca na ścianach czy podłodze, co zapewnia swobodę w aranżacji wnętrza.

 

Ciepło jest oddawane równomiernie w całym pomieszczeniu. Cała powierzchnia posadzki emituje ciepło, a nie tylko w miejscu zainstalowania grzejnika, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych grzejników ściennych.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Dom Polski 2011”

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny